Genco Gülan’ın “Okul” sergisi sanatseverleri tesadüflere sürükleyecek

Sovereign Art Foundation’ın 2011 yılı Avrupa Sanat ödülü finalisti; eserleri farklı ülkelerde altıdan fazla sanat müzesinin koleksiyonlarında yer alan Genco Gülan, ‘Okul’ (ecolé) ismini verdiği yeni kişisel sergisi ile çağdaş sanat ve eğitim ilişkisini irdeliyor ve sergiyi, eğitim vermekte olan gerçek bir okulda gerçekleştiriyor. 30. yılını kutlamakta olan Doğan Koleji’nin kapılarını açtığı sergi, bir ay boyunca sanatseverlerle buluşacak.

Genco Gulan metiniçi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde ders vermekte olan sanatçı, sergiye başlık seçerken kelimenin Fransızca karşılığı olan ecolé kelimesinden esinlenmiş. Kelimenin kökeninde ise; ünlü İtalyan ressam ve mimar Raffaello’nun, “Eflatun’un Okulu”nu (1509-11) resmettiği başyapıtın bulunduğu düşünce yer alıyor. Rönesans’ın büyük ustası Raffaello Sanzio bir okul kurmamış; ama ideal okul imgesini resmetmiştir. Sanatçı Genco Gülan ise bu resimden yaklaşık 500 yıl sonra, seçtiği benzeri başlık ile tamamen farklı bir ‘bağlamsal estetik’ yakalama gayretine girmiş.

Genco-Gülan_Android-2014

Gülan, bu projesinde farklı bağlamda sergileyeceği çalışmaları ile sanatseverlerin ve çocukların bir sanat galerisi ya da müzesinde karşılaşabileceği yapıtlar ile bir okulun koridorlarında, yemekhanesinde veya spor salonunda tesadüfen karşılaşmasını amaçlıyor. Bu karşılaşmalardan yeni fikirler çıkacağı öngörüsüyle bu tarz bir adım atıyor.

12 Mayıs – 12 Haziran tarihleri arasında, Üsküdar’daki Doğan Koleji’nin çeşitli bölümleri, sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor; hem sanatseverler hem de öğrenciler çağdaş sanat eserlerini yakından izleme fırsatı yakalayabilir. Açılışının 12 Mayıs Salı günü saat 18.00’da gerçekleştirileceği sergiyle ilgili güncel bilgiler ve seçilmiş yapıtlar, Art50.net online çağdaş sanat platformu üzerinden de takip edilebilir. Sergi hafta içi her gün ve Cumartesi günü 10:00-16:00 arasında ziyaret edilebilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!