Gelişmekte olan Web3 fitness uygulamaları

Teknoloji dünyasındaki ivmelenen evrim, sanatın dijitalleştirilmesini vurgulayan NFT’ler, gerçek dünyanın sanal rekreasyonları olan Metaverse platformları ve merkeziyetsiz yapısıyla öne çıkan blockchain teknolojisiyle somut bir şekilde hissediliyor. Bu yeni teknolojik ilerlemeler, ‘Web3’ konsepti altında sinerjik bir birlik oluşturuyor. Teknoloji sektöründen doğmuş olan bu konseptin aynı zamanda wellness sektörüyle de derin bir ilişkisi bulunuyor. Bu ilişki, genellikle spor alışkanlıkları aracılığıyla ortaya çıkıyor. Web3, wellness ve fitness arasındaki bu köprüyü aydınlatmak adına gelişmekte olan Web3 fitness uygulamalarını sizler için derledik. 

Web3 nedir?

Teknolojiyi insan sağlığına ve iyi hissetme haline entegre eden uygulamalara değinmeden önce, kısaca Web3’ün tanımını ve bu konseptin önemini açıklamakta fayda var. Merkeziyetsizliği ve veri mülkiyeti haklarını vurgulayan bu konsept, mevcut internet altyapısının evrimsel bir üst seviyesi olarak öne çıkıyor. Pek çok internet kullanıcısı, Web3 ile otoriteden bağımsız bir internet deneyimi yaşama fırsatını yakalıyor.

İnsanlar, Web3’te diğer kullanıcılarla iletişim kurarak sosyalleşebiliyor, oyun oynayabiliyor, müzik dinleyebiliyor ve keyifli vakit geçirebiliyor. Web3’ün kullanıcılara sunduğu aktiviteler Web2’deki faaliyetlere benzese de bu iki kavram arasında önemli bir fark var: Merkeziyetsiz yapı. Bu yapı, Web3 kullanıcılarının kripto para harcayarak alışveriş yapmasına, NFT’lerle bezenmiş sanal sergilere katılmasına ve blockchain oyunlarıyla kazanç sağlamasına olanak tanıyor.

Kullanıcıların kendi verileri üzerinde tam kontrole sahip olmasını sağlayan Web3, ‘iyi hissetme’ anlayışını pekiştirmek için çeşitli fitness uygulamalarını öne çıkartıyor. Bu noktada, artan popülariteye sahip beş tane Web3 fitness uygulamasını ve bu uygulamaların avantajlarını sizlere sunmayı amaçlıyoruz:

Web3 fitness uygulamalarıyla yenilikçi dönüşüm

COVID-19 pandemisiyle evde egzersiz yapma eğilimi gözle görülür bir artış gösterdi ve bizler de bu artışa dahil olduk. Çeşitli dijital platformlardan kendimizi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan geliştirmemize yardımcı olabilecek videolara konuk olduk. Bu videolar uygulayıcılara fazlasıyla katkı sağlasa da dijital fitness uygulamalarına doğan ihtiyaç da yükseldi. Bu ihtiyaç, Web2’deki fitness uygulamalarının ve platformlarının Web3 altyapısına adaptasyonunu hızlandırdı. Şimdi, fitness isteğine ve ihtiyacına çözüm olan Web3 fitness uygulamalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Sweatcoin

Kaynak: sweatco.in

Sweatcoin, ”hareket ederek kazan” felsefesiyle (move-to-earn) kullanıcıları hareket etmeye teşvik ederken aynı zamanda kripto para ödülleri sunuyor. Kullanıcılar, yürüyüş ve sağlıklı beslenme gibi sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve fitness aktiviteleri aracılığıyla Sweatcoin isimli bir kripto para birimi kazanıyorlar. Bu uygulama, GPS teknolojisini kullanarak kullanıcıların hareketlerini hassas bir şekilde takip ediyor; bu teknoloji, ne kadar yüründüğünü ya da koşulduğunu tespit ederek kullanıcıların hak ettikleri kripto para miktarıyla buluşmasına yardımcı oluyor. Buna ek olarak, kullanıcılar Sweatcoin’e başka bireyleri davet ederek ve uygulamada yer alan farklı görevleri yerine getirerek de kripto para kazanabiliyorlar. Kazanılan Sweatcoin’ler, teknolojik cihazlardan fitness ekipmanlarına kadar pek çok farklı ürün üzerinde sahiplik amacıyla harcanabiliyor. Ayrıca, bu kripto paralarla seçilen kuruluşlara bağış yapılarak topluma katkı sağlanabiliyor.

120 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan Sweatcoin, son yatırım turunda 12 milyon dolarlık bir fon toplayarak toplam fon büyüklüğünü 13.6 milyon dolara ulaştırdı. Kripto para borsasının dalgalı yapısına rağmen hem bir adım sayar hem de bir ödüllendirici görevi gören bu uygulamaya karşı gösterilen ilgi her geçen gün artıyor.

2. OliveX

Kaynak: olivex.ai

Artırılmış gerçeklik ve blockchain teknolojisini kullanan OliveX, fitnessı oyunlaştırarak wellness sektörüne yenilikçi bir yapı sunuyor. ”Oynayarak kazan” felsefesini (play-to-earn) benimseyen bu uygulama, kullanıcıların egzersiz yaparak kazanç elde etmesine olanak tanıyor. Gerçek dünya aktivitelerini dijital bir evrenle bütünleştiren OliveX’te çeşitli egzersizlerle zenginleştirilmiş oyunlar bulunuyor. Kullanıcılar, bu oyunlardaki fitness aktivitelerine dahil olarak DOSE isimli tokenı kazanabiliyorlar. Daha sonra, bu tokenler harcanarak NFT sahibi olunabiliyor ve özel oyun modlarının kilitleri açılabiliyor. Tokenla ödüllendirme sistemine sahip olan bu oyunların arasında Dustland Runner ve Dustland Rider yer alıyor. Dustland Runner, kullanıcıları koşmaya ve Dustland Rider da bisiklet sürmeye motive ediyor. OliveX, insanları hareketlendirme misyonu için fitness eğitmenleriyle, oyun organizasyonlarıyla ve influencerlarla iş birlikleri kuruyor.

Web3 sektöründeki önemli şirketlerden biri olan Animoca Brands’in kurucu ortağı Yat Sui’nin de dahil olduğu OliveX ekibi, son yatırım turunda 8 milyon dolar toplayarak toplam fonunu 8.5 milyon dolara yükseltti. 170’ten fazla ülkede kullanıcılarla buluşan bu uygulama, evde, spor salonunda ve açık havada egzersiz yapanların benzersiz bir fitness deneyimi yaşamasına katkıda bulunuyor.

3. STEPN

Kaynak: stepn.com

STEPN, ”hareket ederek kazan” felsefesiyle finans sektörünü fitness alışkanlarına entegre etmeyi amaçlıyor. Bu uygulama, yürüyüş, hafif koşu ve hızlı koşu gibi fiziksel aktiviteleri gerçekleştiren kullanıcıları GST isimli kripto parayla ödüllendiriyor. Ek olarak, kullanıcılar STEPN topluluğunun karar verme süreçlerine katılım için de GMT isimli kripto parayla teşvik ediliyor. Bu para birimleri, dijital spor ayakkabıların satın alımı gibi uygulama içi işlemler için kullanılabildiği gibi başka kripto paralara da çevrilebiliyorlar. Bu uygulamayı kullanmaya başlamak için bir tane spor ayakkabı NFT’sinin satın alınması gerekiyor. Bu NFT’ler, rahatlık, direnç ve etki açısından farklılık gösteriyor. STEPN’da kazanılan kripto paralarla başlangıçta satın alınan NFT‘nin özellikleri geliştirilebiliyor.

Üç milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan STEPN, tek yatırım turuyla total fonunu 5 milyon dolara ulaştırdı. Her ne kadar bu uygulama popüler Web3 uygulamaları arasında yer alsa da pek çok kullanıcı borsadaki değişkenlikten ötürü kritik kayıplar yaşadı. Buna ek olarak, STEPN’ın bağımlılık yapabileceğini belirten uzmanların görüşleri de uygulamanın popülaritesini etkiledi.

4. MoonFit

Kaynak: moonfit.xyz

Hikaye temelli bir yaşam biçimi uygulaması olan MoonFit, kalori yakımı karşılığında kullanıcıları ödüllendiriyor. Uygulamanın hikayesinde MoonFit isimli bir evren ve bu evrende yaşayan 10 bin tane MoonBeast isimli karakter ele alınıyor. Bu karakterlerin güç kazanması için kalori yakması gerekiyor. Hikayenin baş kahramanları olan MoonBeast’ler, aslında gerçek dünyada egzersiz yapan MoonFit kullanıcılarını temsil ediyor. Kullanıcılar, uygulamadan kalori yakacakları egzersizleri, egzersiz temposunu ve egzersizin yapılacağı ortamı seçebiliyorlar. Günlük görevlerin tamamlanmasıyla MFR ve MFG isimli kripto paralar kazanılabiliyor. Ayrıca, kullanıcılar koşu seanslarının miktarı, toplam koşulan mesafe, yakılan kalori ve uygulamadaki başarı sıralaması gibi bireysel değerlerini takip edebiliyorlar.

5. SNKRZ

Kaynak: thesnkrz

Günlük egzersizler karşılığında ödüller sunan SNKRZ, ”hareket ederek kazan” felsefesini benimsiyor. Bu uygulamayı kullanmaya başlamak için benzersiz tasarımlara ve yeteneklere sahip SNKRZ NFT’lerinden bir tanesinin satın alınması gerekiyor. Bahsi geçen dijital eseri satın aldıktan sonra kullanıcılar yapacakları egzersizlere odaklanabiliyorlar. Yapılan egzersizler sayesinde FRC isimli kripto para kazanılıyor ve uygulama içi kazancın miktarı sahip olunan NFT’lerin özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor. Kullanıcılar, SNKRZ NFT’lerini OpenSea gibi dijital NFT pazarlarında satarak da gelir elde edebiliyorlar. Ayrıca, iki tane SNKRZ NFT’si birleştirilerek yeni bir NFT de yaratılabiliyor. FIT olarak bilinen token ise kullanıcıların SNKRZ topluluğu için karar alma süreçlerine dahil olmasını sağlıyor.

En son 2022’de yatırım turuna çıkmış olan SNKRZ’nin son yatırım turundan ne kadar topladığı veya total fonu hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Yürüyüş, koşu ve bisikletçilik gibi aktivitelerle fitness dünyasına yeni bir soluk kazandıran bu uygulama, sadece Google Play aracılığıyla 50 binden fazla indirmeye ulaştı.

Kaynaklar: Crunchbase, Medium, Outdoor Fitness Society

İlginizi çekebilir: 2023’te öne çıkan wellness startupları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!