Geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğu tercih etmenin iyi ve zor yanları

Mezuniyet zamanı geldiğinde sınavları vermiş olmanın rahatlığıyla kepleri havaya atmak ve kendini kutlamalara bırakmak çok keyifli. Peki, sonrasında ne olacak? Kutlamalar bittiğinde ne yapacaksınız?

Hepimiz geçmişte bu soruları yaşadık veya halen yaşıyoruz. Kariyer yolculuğunuzu belirlerken, herkesin gittiği yoldan gitmeyip farklı tercihler yapmak, kendinize yeni yollar keşfetmek de mümkün. Ancak bunun iyi yönleri de var, kötü yönleri de. İşte geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğunun iyi ve kötü yönleri:

İyi yönler

Ekonomik yeterlilik

Geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğu tercih ettiğinizde, daha fazla para kazanma imkanına sahip olabilirsiniz. Daha fazla çalıştığınızda, daha fazla kazanacağınız gerçeği, motivasyonunuzu artırabilir.

Geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğu tercih etmenin iyi ve zor yanları

Daha geniş fırsatlar

Geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğu sayesinde eğitimlere katılmak, daha geniş fırsatlar yaratmak mümkün olabilir. Bu da iş alanında daha kolay ilerlemenize yardımcı olabilir.

İşten duyulan tatmin

Güçlü yönlerinize ve ilgi alanlarınıza uygun olan bir kariyer yolculuğu seçmek, yaptığınız işten daha fazla tatmin duymanızı ve mutlu olmanızı sağlar. Eğer geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğu seçmek istiyorsanız, mevcut stereotipler yerine kendi tutkularınızın peşinden gitmeyi deneyin.

Daha çabuk büyüme

Geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğu seçtiğinizde, daha fazla sorumluluk alacağınız için bu sizi daha fazla büyütecek, geliştirecek, liderlik yetenekleri kazandıracaktır. Geleneksel kariyer yolculuğunda bu kadar sorumluluk almayacağınız için buna pek fırsat bulamayabilirsiniz.

Zor yönler

Mentor bulamama

Geleneksel olmayan kariyer yolculuğu tercih edenlerin belki de en çok zorlandığı konu, yüksek konumlarda bulunan mentorlara ulaşma sorunudur. Ancak maalesef herkes iyi mentorlara ulaşma şansını yakalayamayabiliyor.

İş birliği eksikliği

Geleneksel olmayan kariyer yolculuğunda, iş arkadaşlarınız daha az, rakipleriniz daha çok olacağı için iş birliği yoksunluğu yaşamak mümkün. Öte yandan, geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğunu tercih ettiğinizde, aileniz veya arkadaşlarınızdan aradığınız desteği veya iş birliğini bulamayabilirsiniz.

Geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğu tercih etmenin iyi ve zor yanları

Yüksek ödemeler

Geleneksel olmayan bir kariyer yolculuğu, aynı zamanda bir iş sahibi olarak daha fazla ödeme sorumluluğu altına girmenize neden olur. İşveren olmanın getirdiği maddi sorumluluklar, geleneksel olmayan kariyer yolculuğu tercih edenlerin en büyük sorunlarından biri.

İstikrarsızlık

Özellikler gelirlerdeki istikrarsızlık, değişkenlik geleneksel bir kariyer yolculuğu tercih etmeyenlerin zorlandığı noktalardan biri. Gelir seviyesinde zaman zaman yaşanan artışlara kanmamak, gelirlerin düştüğü zamanlar için yatırım yapmak gerekiyor.

 

Kaynaklar:
Wisestep
PCT
Brit.co

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!