Geleceğin düğünlerine hoşgeldiniz: Düğün takıları artık online

Pandemiyle birlikte yaşam alışkanlıklarımız, iş hayatımız bir anda değişti ve bunlara teknoloji sayesinde çok hızlı adapte olduk. Video konferanslar, çevrimiçi alışverişlerin hayatımızın her türlü ihtiyacını karşılamasıyla farkında bile olmadan yeni teknolojik davranışlar benimsedik ve bir anda beklenmeyen seviyelere ulaştık.

McKinsey, Mayıs 2020’de son verilerin tüketicilerin ve iş dünyasının dijital adaptasyonunun beş yıl ileriye doğru atladığını söylemiş. Amerika’da çevrimiçi alışveriş üç ayda on yıllık bir büyüme göstermiş. E-ticarette diğer ülkelere göre geriden gelen İtalya’da, yine bu alanda on yıllık bir sıçrama yakalandığı söyleniliyor. Uzmanlar, bankacılıkta dünya çapında nakitsiz işlemlerin payının normalde iki ila beş yıl içinde görmeyi bekledikleri seviyelere sıçradığını söylüyor. Tıp alanında ise bir İngiliz doktor New York Times’a yaptığı açıklamada doktorların uzaktan konsültasyona geçmesinde de ciddi bir sıçrama yaşandığını söylemiş.

Bu durumun artık bir terimi de var; teknolojik hızlanma (tech-celeration) deniyor artık. Çünkü tüm bu yukarıda saydığımız durumlarda ve diğer pek çok alanda salgın mevcut teknolojik benimseme eğilimlerini hızlandırdı. Bu yükselişin önünün durdurulamayacağından ise artık tüm uzmanlar emin ki geçmiş deneyimlerimiz de bize bunu gösteriyor.

Pek tabii ki her alanda olduğu gibi teknolojide de akıllıca ve rasyonel şekilde tüketmemiz halinde bir zararı olmadığına aksine faydamıza olduğundan da artık son derece eminiz. Bu yüzden bu sıçrayışa kesinlikle sevinebiliriz diyorum ki bu anlamda bugün size bahsetmek istediğim ve sizlerin de faydalanabileceğinizi düşündüğüm aslında eski bir fikir olan ama pandemiyle birlikte hızlanan yeni bir teknolojik girişim var; Mobil TAKITAK.

Pandeminin hayatımıza soktuğu sıkıntıları yine pandemi sayesinde gelişen teknolojiyle çözmüştük. Bir düğünümüz vardı, pandemi yasakları nedeniyle iptal olmuştu. Koca düğün 30 kişilik bir nikaha evrilmişti. Önemli olan mutlu olmaktı tabii ki ama her duyguya öyle kolay adapte olunmuyor. Neyse ki o sırada TAKITAK ile tanıştık.

TAKITAK basitçe bir dijital altın gönderim platformu. Davetiniz için uygulama üzerinden bir davet karekodu oluşturup bunu davetlileriniz ile sosyal medya, mesaj ya da klasik davetiyeniz üzerinden paylaşıyorsunuz. Davetliler ise sistem üzerinden istedikleri tutarda altını kredi kartı aracılığı ile satın alıp sizin vadesiz altın hesabınıza göndermiş oluyor. Pandeminin en büyük yaralarından birine merhem olmasının dışında TAKITAK özellikle bizim kuşağımızın uğraşmaktan artık hiç hoşlanmadığı düğün, nişan gibi merasimlere dair başka birçok sorunu daha çözüyor. O yüzden pandemiyle birlikte hızlanıp ortaya çıkmasına şükrettiğimiz bir uygulama diyorum ben.

Düğünlerde özellikle gelin ve damat açısından en sıkıcı dakikalar takı merasimidir. TAKITAK sayesinde artık bu eziyet sonlanıyor. Eğlenip, dans etmeye, mutluluğunuzun tadını çıkarmaya daha fazla zaman kalıyor. Sonra altınlar kimde kalacak, sahte altın takan var mı acaba, takılan altınları çaldırmadan nasıl muhafaza edeceğiz, bir de kasa kirası mı ödeyeceğiz, düğüne gelmeyenler de keşke bir şekilde takılarını gönderseler gibi sorunlara da çözüm oluyor. Tam bizlerin aradığı bütün pratik çözümleri sunuyor. Üstümüzden büyük bir yük alıyor gerçekten. TAKITAK olunca bu sorunlarla ilgili kimseyede söz düşmüyor. Biz TAKITAK kullanıyoruz diyorsunuz ve işin içinden çıkıyorsunuz.

Tabii davetliler açısından da her nikaha katılma mecburiyetini ortadan kaldırıyor çünkü bazen sadece altın takmak için katılmak zorunda olduğunuz nikahlar vardır. Keşke onlara gitmesenizdir. Öte yandan açık kuyumcu arama derdine de son veriyor bir tık ile altınınızı yolda giderken gönderebiliyorsunuz. Bir de güzel notunuzu bile yazabiliyorsunuz.

Uygulama kültürümüzle de ciddi uyum sağlamış. Kim ne takmış size etkinlik boyunca anlık bildirim gönderiyor ve sonunda da bir liste veriyor. Harika değil mi? Bizim kuşağın tüm sorunlarını çözerken göstere göstere altın takılmasını seven kültürümüzü de kapsamasını bilmiş. TAKITAK o dönemde müthiş ekibiyle bizim hayatımızı kurtardı. Yolu açık olsun. Faydalanmak isterseniz uygulamaya buradan bakabilirsiniz.

Burada da açıklayıcı kısa bir videoları var.

TAKITAK – Online Takı Uygulaması

İlginizi çekebilir: Sabah rutinlerinizi gözden geçirin: Daha verimli bir gün geçirmeniz için 6 öneri

İpek Gülen Girgin
Caddebostanlı, orta okul ve lise eğitimini Fransız okulunda tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. O yaşlarda ileride politikanın içerisinde olacağından o ... Devam