Gebelik testinde silik çizgi ne demek?

Gebelik testinde silik çizgi ne demek? Bu kafa karıştıran durumla ilgili merak edilen çok fazla şey bulunuyor. Evde hamileliğin sonuçlarını anlamak bazen şaşırtıcı derecede karmaşık olabilir. Adet gecikmesi, hamile olabileceğinizin ilk işaretlerinden biri oalbilir. Eğer böyle bir şüpheniz varsa emin olmak için en kısa sürede evde gebelik testi yapabilirsiniz. Yerleşme kanaması gibi çok erken gebelik belirtileriniz varsa, ilk adet gecikmenizden önce de evde gebelik testi yapabilirsiniz.

Bazı hamilelik testleri diğerlerinden daha hassas olabilir ve adet gecikmesinden birkaç gün önce bile hamileliği doğru bir şekilde tespit edebilir. Ancak evde test yaptıktan sonra, hafif silik bir çizgi fark ettiğinizde heyecanınız, kafa karışıklığına dönüşebilir.

Evde hamilelik testlerinin bazılarında bir çizgi, testin negatif olduğu ve hamile olmadığınız; iki çizgi ise testin pozitif olduğu ve hamile olduğunuz anlamına gelir. Öte yandan, sonuç penceresindeki silik bir pozitif çizgi, durumun anlaşılmaz bir hal almasına yol açabilir. Gebelik testinde silik çizgi, yaygın olarak görülebilir ve aslında birkaç olası açıklaması vardır.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Gebelik testinde silik çizgi ne anlama gelir? Hamile miyim?

Bu durumu yaşayan çoğu kadın “Gebelik testinde 2. çizgi silik çıktı, hamile miyim“, “Gebelik testi silik çizgi pozitif mi” gibi sorularla baş başa kalabilir. Evde gebelik testi yaparsanız ve sonuçta silik bir ikinci çizgi ortaya çıkarsa, hamile olduğunuza dair güçlü bir olasılık söz konusu olabilir. Bazı kadınlar, evde test yaptıktan sonra açıkça ayırt edilebilen bir pozitif çizgi görebilirler. Ancak diğer durumlarda, pozitif çizgi soluk görünebilir. Çünkü hamilelik hormonunun (HCG) düşük seviyeleri, silik bir ikinci çizgiye neden olabilir.

Hamilesiniz

Hamile kalır kalmaz vücudunuz HCG üretmeye başlar. Hamileliğiniz ilerledikçe hormon seviyesi artar. Evde hamilelik testleri bu hormonu tespit etmek üzere tasarlanmıştır. İdrarınızda HCG varsa, test sonucunuz pozitif çıkmalıdır. Sisteminizde ne kadar fazla HCG varsa, evde yapılan bir gebelik testinde pozitif bir çizgi görmek de o kadar kolay olacaktır.

Bazı kadınlar hamileliklerinin çok erken döneminde evde gebelik testi yaparlar. Genelde testi, ilk kaçırılan adet dönemlerinden önce veya kısa bir süre sonra alırlar. İdrarlarında HCG bulunmasına rağmen, hormon seviyeleri daha düşüktür, bu da silik bir çizgi ve pozitif bir gebelik testi ile sonuçlanabilir. Bu, hamile olduğunuz ancak bunu çok erken bir evrede fark ettiğiniz anlamına gelebilir.

Hamile değilsiniz

Gebelik testinde silik çizgi görmek, her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Bazen pozitif bir çizgi gibi görünen şey, aslında bir buharlaşma çizgisi olabilir. Bu yanıltıcı çizgiler, çubuktan idrar buharlaştıkça sonuçlar penceresinde görünebilir. Evde yaptığınız hamilelik testinde silik bir buharlaşma çizgisi oluşursa, yanlışlıkla hamile olduğunuz ihtimalini düşünebilirsiniz.

Silik bir çizginin pozitif sonuç mu yoksa buharlaşma çizgisi mi olduğunu belirlemek ise gerçekten zor olabilir. Birincil fark, buharlaşma çizgilerinin, test sonuçlarını kontrol etmek için önerilen süreden birkaç dakika sonra test penceresinde görünmesidir.

Evde hamilelik testi yaparken talimatları okuyun ve testi dikkatlice uygulayın. Gebelik testi, teste bağlı olarak 3-5 dakika içinde görünebilen test sonuçlarını ne zaman kontrol etmeniz gerektiğini size bildirecektir. Sonuçlarınızı önerilen zaman aralığında kontrol ederseniz ve silik bir pozitif çizgi görürseniz, büyük olasılıkla hamile olabilirsiniz. Öte yandan, sonuçları kontrol etme penceresini kaçırırsanız ve testi 10 dakika sonrasına kadar kontrol etmezseniz, silik çizgi buharlaşma çizgisi olabilir, bu da hamile olmadığınız anlamına gelebilir.

Görüldüğü üzere, gebelik testi, üründe yer alan talimatlara göre uygulanmalı ve belirtilen sürelerde kontrol edilmeli. Bu noktada “gebelik testi 5-6 saat sonra silik çizgi, gebelik testi 1 gün sonra silik çizgi” gibi merak konularını da açıklamış olalım.

Gebelik testinde silik çizginin pozitif çizgi mi yoksa buharlaşma çizgisi mi olduğu konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, testi tekrar yapabilirsiniz. Mümkünse, başka bir tane almadan önce iki veya üç gün bekleyebilirsiniz. Hamileyseniz, bu vücudunuza hamilelik hormonunun daha fazlasını üretmesi için ek süre verir ve bu da net, inkar edilemez bir pozitif çizgi ile sonuçlanabilir.

Ayrıca sabah ilk iş olarak evde gebelik testi yapmanız da doğru sonucu almanıza yardımcı olabilir. İdrarınız ne kadar az seyreltilirse o kadar iyidir. Buharlaşma çizgisini pozitif çizgiyle karıştırmamak için sonuçları uygun zaman çerçevesinde kontrol ettiğinizden emin olun.

Hamileydiniz

Ne yazık ki, gebelik testinde silik çizgi, bazen hamileliğin ilk 12 haftasında, genellikle çok daha erken ortaya çıkan “kimyasal hamilelik” olarak adlandırılan erken bir düşüğün işareti olabilir. Eğer düşük yaptıktan sonra evde hamilelik testi yaparsanız, sonuç ekranında silik bir pozitif çizgi görebilirsiniz. Bunun nedeni, artık beklemiyor olsanız da vücudunuzun sisteminde hamilelik hormonu bulunması olabilir.

Adet döngüsüne benzeyen kanamalar ve hafif kramplar yaşayabilirsiniz. Bir sonraki adetinizi beklediğiniz dönem civarında kanama meydana gelebilir, bu nedenle erken düşükten asla haberiniz de olmayabilir. Ancak kanama sırasında evde hamilelik testi yaparsanız ve sonuçlar silik bir pozitif çizgi gösteriyorsa, erken gebelik kaybı yaşıyor olabilirsiniz. 

Erken gebelik kayıplarının oldukça yaygın yaşandığı söylenebilir ve tüm düşüklerin yaklaşık % 50- 75’ini kapsarlar. Bu düşükler genellikle döllenmiş bir yumurtadaki anormalliklerden kaynaklanır. İyi haber şu ki, çok erken gebelik kaybı yaşayan kadınlar daha sonra gebe kalmakta sorun yaşamayabilirler. Çoğu kadın sonunda sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilir.

Önemli Not: Gebelik testinde silik çizgi görmüşseniz ve pozitif sonuç olup olmadığından emin değilseniz, birkaç gün içinde başka bir test daha yapın veya hamilelik testi için doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuz sizden idrar veya kan örneği alabilir ve hamileliğin oluşup oluşmadığını daha doğru bir şekilde belirleyebilir. Çok erken düşük yaptığınızı düşünüyorsanız, bunu da doktorunuza bildirmelisiniz.

Gebeliğin erken belirtileri

Gebelik testinde silik çizgi görülmesinin olası nedenlerini açıkladık. Her hamilelik benzersiz olsa da adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet ve mide bulantısı gibi erken dönemde ortaya çıkabilen bazı yaygın belirtiler var. Çoğu insan 6-14. haftalar arasında gebelik semptomları yaşamaya başlayabilir. Bununla birlikte, semptomlar gebe kaldıktan bir hafta sonra da ortaya çıkabilir. Gebeliğin erken belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Adet gecikmesi ve kaçırılan bir dönem. Bununla birlikte, bunun gebeliği anlamanın en güvenilir yolu olmadığını belirtmek gerek; çünkü hamileyken hala hafif kanama veya lekelenme olabilir.
 • Gebelik hormonları östrojen ve progesteron yükseldikçe, ilk üç aylık dönemden itibaren göğüslerinizin daha dolgun, ağır veya daha hassas hale geldiğini fark edebilirsiniz.
 • Olağandışı vajinal akıntı (Özellikle, ince şeffaf veya süt beyazı akıntı).
 • Hamile kadınların tahminen %70-80’i bulantı veya kusma yaşayabilir. Bu genellikle “sabah bulantısı” olarak anılsa da gece veya gündüz herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.
 • Hızla değişen hormonlar nedeniyle belirli yiyeceklere duyulan aşırı istek.
 • Hamilelik hormonları mesanenize kan akışını artırır ve bu da idrara çıkmanın artmasına neden olabilir.
 • Gebeliklerin tahminen %15-25’i erken kanamayı içerebilir. Bu kanama normaldir ve genellikle embriyonun rahim duvarına yapışmasının bir sonucudur. Yerleşme kanaması olarak da adlandırılan bu lekelenme, genellikle bir döneme göre daha hafiftir ve renk pembe, kırmızıdan kahverengiye kadar değişebilir.
 • Hamileliğin erken dönemindeki uterusun genişlemesi nedeniyle kramplar görülebilir.
 • Kabızlık hamileliğin ilerleyen dönemlerinde daha sık görülebilir, ancak yine de erken dönemlerde de bir sorun olabilir.
 • Bazı hormonların yükselmesi ve vücudunuzun hamileliği desteklemek için daha fazla enerji harcamaya başlaması nedeniyle ilk üç aylık dönemde yorgunluk yaşayabilirsiniz.
 • Erken hamilelik sırasında meme uçlarınızın koyulaştığını fark edebilirsiniz.
 • Birçok hamile kadın ilk üç aylık dönemde (6 ila 10 hafta arasında) ruh hali değişimleri yaşayabilir.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

İlginizi çekebilir: Gebelik hamilelik testi evde nasıl yapılır?

Kaynaklar: 1, 2.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!