Gebelik hamilelik testi evde nasıl yapılır?

Hamile kalıp kalmadığınızı öğrenmek hem çok heyecanlı hem de stresli bir bekleyiştir. Çocuk sahibi olmak isteyenler veya hamileliğe henüz kendisini hazır hissetmeyen kadınların merakını gidermek için hamilelik testleri uygulanır. Hamilelik testi sonucu gebe kalıp kalmadığınızı öğrenmek günümüzde çok daha kolay. Şimdi biraz daha anlamaya çalışalım;

Gebelik-hamilelik testi nedir?

Gebelik testi hamile olma şüphesi taşıyan kadınların başvurduğu bir testtir. Hamile kalıp kalmadığınızı hem kan testiyle hem de idrar testleriyle anlayabilirsiniz. Gebelik testlerini uygulamak zor değildir ancak çeşitli yöntemlere sahiptir.

Gebelik testi yapmanın birçok yolu vardır.
Gebelik testi nasıl uygulanır?

Gebelik, hamilelik testi yapmanın en bilinen 2 yolu vardır. Bunlar kan ve idrar testleridir. 

Kan testi

Kan değerlerine göre belirlenen gebelik testini hastanelerde yaptırabilirsiniz. Kan testinde aranan hormon HCG hormonudur. Kanınızda bu hormona rastlandıysa pozitif yani hamilesiniz demektir. HCG hormonu bulunmadıysa negatif yani hamile değilsinizdir. Hastanede yapılan bu testler iğne yoluyla uygulanır.

İdrar testi

İdrar testlerini uygulamak için test için kullanacağınız malzemeyi eczanelerden temin edebilirsiniz. Çeşitli marka ve fiyatta olan idrar gebelik testlerini uygulamak da bir o kadar kolaydır. Testi uygulamak için en uygun zaman dilimi sabahtır. İdrarınızı bir kaba koyun, test kutusundan çıkan şeridi kabın içine koyduktan sonra 3-4 dakika bekleyin.

Kan ve idrar testleri en çok başvurulan yöntemler arasındadır.
Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Testi adet göreceğiniz güne kadar bekleyin eğer ki adetinizde gecikme varsa gecikmeden 14 gün içerisinde uygulayabilirsiniz.

Gebelik testi sonuçları nasıl yorumlanır?

İki çeşit testin sonuçları da birbirinden farklı biçimde yorumlanır.

İdrar tahlil testi

Test şeridinde çift çizgi görüyorsanız hamilesinizdir ancak şeritte tek bir çizgi varsa bu hamile olmadığınızı gösterir. Çizgiler idrarınızdaki HCG oranına göre ortaya çıkar. HCG hormonu da vücudumuzda yeterli miktarda bulunduğu için test sonucunu neredeyse kesinleştirir bu yüzden gebelik testinin yanlış sonucu göstermesi çok ama çok düşük bir ihtimaldir. Eğer ki silik bir pozitif çizgisi çıkarsa gene de kan testi yaptırmanız sonucu tam olarak kesinleştirecektir.

Gebelik testi markaları

Predictor Early Erken Gebelik Testi,  Pyroclinice Ovülasyon testi, BlueWell Gebelik Testi, ClearBlue Dijital Gebelik Testi kullanılan markalar arasındadır.

Gebelik testi fiyatları

Predictory Early Erken Gebelik Testi: 14,90 TL 

Pyroclinice Ovülasyon Testi: 27,90 TL

BlueWell Gebelik Testi : 3,50 TL

ClearBlue Dijital Ovülasyon Gebelik Testi: 59,00 TL

Kan tahlil testi

Hastane veya laboratuvarlarda yapılan bu testler yüzde yüz sonuç verir. HCG hormonu hamile olan bir kadında çok daha yüksektir. Test 1 saat içerisinde sonuçlanır.

Hamilelik testi kaç günde belli olur?

İdrar testleri o an uyguladıktan beş dakika içerisinde belli olacakken, kan testi hastanelerde veya laboratuarlarda bir saat içerisinde belli olur. Yani hiçbir test sonucu için günlerce beklemenize gerek yok.

Kesin sonuç almak için kan testi yaptırmalısınız.
Evde hamilelik testi nasıl yapılır?

Evde doğal yöntemlerle hamilelik testi uygulamak istiyorsanız kullanabileceğiniz yöntemler de mevcut.

Diş macunuyla gebelik testi

Bir kasenin içine beyaz diş macunu sıkın ve üstüne idrarınızı ekleyin. Köpüren diş macununun rengi maviye dönerse sonuç pozitiftir. Renkte bir değişim olmazsa sonuç negatiftir.

İdrar bekletme testi

Bir şişeye koyacağınız idrarınızı 24 saat boyunca bekletin. Şişeyi düz bir zemine koyun ve test bitene kadar dokunmayın. 24 saat sonrasında idrar üzerinde beyaz bir tortu oluşursa sonuç pozitiftir ancak hiçbir değişim yoksa negatif sonuç görülür. 

Şekerle gebelik testi

Bir diğer yöntem şekerle yapılan testtir. Bir kasenin içine toz şeker koyun ve sabah ilk kalktığınızda idrarınızı bu kaseye dökün. Eğer ki tüm şeker erirse sonuç negatiftir ancak şeker kendi içinde topaklanıp tam erimezse sonuç pozitiftir çünkü HCG hormonu şekerin erimesini engeller.

Çamaşır suyuyla gebelik testi

Bir bardakta eşit miktarda çamaşır suyu ve kendi idrarınızı karıştırın. Eğer karışım köpürürse hamilesiniz demektir ancak köpürmediyse sonuç negatiftir.

Sirkeyle gebelik testi

Gene bir bardağa sirke ve idrarınızı koyun. Karıştırdıktan sonra sıvının rengi değişirse sonuç pozitif ancak aynı renkte kalırsa sonucunuz negatif olacaktır.

Ancak elbette kesin sonuç almak için bir doktora danışmakta ve doktor yönlendirmeleriyle hareket etmekte fayda var. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!