Food Fashionista’nın Yeni Keşfi: Dai Pera

Aslında bu keşif sadece benim için ‘yeni’, yoksa Dai Pera’nın mazisi 6 yıla dayanıyor. Çok uzun zamandır hep önünden geçtiğim,  ama bir türlü deneyimleme fırsatı bulamadığım Dai Pera Taksim’deki Cezayir Sokağı’nın  Galatasaray Lisesi’ne doğru çıkan köşesinin tam önünde bulunan, etrafı bir sürü tasarım dükkanı ile çevrelenen nefis bir lokasyona sahip. Benim gibi Taksim’in ruhunu seven ama kalabalıklığını sevmeyenler için birebir. Zira Karaköy’de 5 dakika mesafede. Şimdi detaylara geçelim isterseniz:

dai pera istanbul
Dai Pera

Hikayesi

Sahibi Arzu Hanım ve işletmecisi Dilek Hanım hem çok yakın arkadaş hem de kurumsal hayattan vazgeçip, diledikleri hayata baş koyan, şanslarını yaratan ve kullanmayı bilen kişilerden.  Menünün yaratıcısı  Arzu Hanım her şeyin ‘ev usulü’ olmasına özen göstermiş ve menülerine de ‘İstanbul Mutfağı’  adını vermişler. Eski tariflerle yeniler harmanlanmış.

Mekan

Ufacık tefecik içi dolu turşucuk mekanlardan. 40 kişilik kapasite, dantel örtülerle bezenmiş masalar, eski döneme ait tabaklar, loş ışıklar…vb. İçeri girdiğinizde sizi sarıp sarmalayan, yüzünüzde tebessüm uyandıracak, ilgi ile detaylarına bakacağınız, özetle ruhu olan mekanlardan biri Dai Pera.

Servis

İşletmecisi Dilek Hanım her daim hoş sohbeti ile sizi karşılamaya hazır. Ayrıca tüm servis elemanları da ilgili ve bilgili.

Menü

dai pera yemekler
Dai Pera’nın oldukça geniş bir menüsü var

Oldukça geniş menüleri var. Yetmemiş, turist müşterilerinin çoğunluğu sebebiyle  vegan ve glutensiz alternatifler de eklemişler.  Bana göre menüde olması gerekenden fazla alternatif var. O kadar güzel  yemekler var ki, fazla çeşittense en iyi olduklarına odaklanmalarını nacizane tavsiyem olarak kendilerine ilettim:) Şarap listeleri ise çok başarılı, hepsi özenle seçilmiş butik bir menü.

Favorilerim

Girit ezmesi (3 peynir ve antep fıstığından oluşuyor), közlenmiş pancarlı mevsim salatası, zeytin mezesi, paçanga böreği- mücver- pırasa köftesi (her birinin kendine özel sosu var),kadayıfa sarılı karides (yine inanılmaz bir sos) ve ballı bonfile. Tatlıya yerimiz kalmadı ama menüye bakınca daha yaratıcı lezzetler yapabileceklerini düşünmedim değil:)

Özetle, Dai Pera anne eli değmiş gibi yemekleri ve nostaljik havası ile turistlerin uğrak yeriyken, neden bizim de uğrak yerimiz olmasın di mi? Hadi yolu Pera’ya düşenler, sıra sizde!

Sevgiler.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Food Fashionista Veranda Pera’da!

Food Fashionista Burger@ ‘de

Food Fashionista’nın yeni keşfi: Süper Gıdalar’ın ve bunu Türkiye’ye getiren Güzel ada Gıda

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam