Food Fashionista’nın yeni keşfi: Aradolu

Uzun zamandır dünya trendlerinin en başında sağlıklı yaşam, doğal beslenme ve spora teşvik geliyor. Hatta bununla da kalmıyor, ihtiyacımız olan her alanda doğal, organik, glutensiz ibareli ürünler, inovasyonlar yapılıyor. Bunun için ünlüler başta olmak üzere, tüm sosyal medya mecraları kullanılarak kampanyalar, sosyal sorumluk projeleri, marka işbirlikleri oluşturuluyor. Ne mutlu ki, Türkiye ayağında da bu konu her geçen gün daha fazla gündem konusu olurken, yeni oluşumları da beraberinde getiriyor. Bugün sizi ‘insanoğlunun ihtiyacı olan her şeyin doğada var olması’ gerçeğinden yola çıkarak ‘daha iyi bir hayat’ felsefesi ile  hayata geçirilmiş,  ‘organik ve doğal ürünlerin müşteriye sunulduğu Aradolu’  platform ile tanıştırmak istiyorum.

siyez bulguru

Gelin, Aradolu’yu, misyonunu, hedeflerini ve bünyesinde neler barındığını CEO’su Kerem Siral’dan öğrenelim.

1)       Öncelikle sizi tanımak isteriz. Kerem Siral kimdir, neler yapar?

Potansiyel sahibi olan bir şirketin kurucusu ve CEO’su. Okumayı sever, tenis oynar, kahvesini koyu içer.

2)       Aradolu nasıl ortaya çıktı? Böyle bir ihtiyacın olduğuna nasıl karar verdiniz? Ya da bu ihtiyacı siz mi yaratmak istediniz?

Özellikle şehirlerde böyle bir ihtiyacın arttığını, organiğin talep edilen bir olgu olduğunu söylememe gerek yok. Fakat, bu ihtiyaç belli kesimlerle sınırlı kalıyordu. Biz bunu herkese yaygınlaştırmak istediğimize karar verdik. Ulaşılabilir organik ve doğalın üzerine giderek pazarlamamızı, fiyatlarımızı ona göre belirledik. Yani, Aradolu.com’da bir bakıma ikisi de yapıldı.

nohut

3)       Ürün kategorilerine nasıl karar verdiniz?

Kategorilerimizi ürüne göre belirliyoruz. Organik ve doğal gıda, bakım ve tasarım ürünleri bulundurduğumuz için hepsine ayrı bir kategori atadık. Anne-Bebek-Çocuk kategorimizi ayrıca bir kategori olarak seçtik. Bunun sebebi  de organik ve doğal beslenmenin özellikle annelerimiz, bebeklerimiz ve çocuklarımızın yaşamında önemli etkisi olduğunu fark etmemizdir.

4)       Kategoriler altındaki ürünleri  nasıl belirliyorsunuz? Neye göre seçiyorsunuz, kriterler nelerdir? Mesela tatlılar kısmında “höşmerim” var, bu çok yaygın olmayan, Balıkesir yöresine ait, ilginç de bir tatlıdır. Çok yaygın da değildir, bilen bilir. Veya çemen, falafel, köfte diye örnekleri artırabiliriz.

Aradolu.com’da bulunan her ürünün doğal veya organik olması gerekiyor. Ayrıca, ürünün bizi içeriği ile olduğu kadar paketi ile de heyecanlandırması gerekiyor. Bunları sağlıyorsa, tanışma fazına geçiyoruz. Tanışma fazında da hem kendisiyle hem kendi ürününe olan tutkusuyla hem de üretim alanıyla kredibilite sağladıysa, ancak o zaman ürünü Aradolu.com’da bulunduruyoruz.

granola bar

5)       Sizin üretimini yaptığınız herhangi bir şey var mı ? Yoksa tedarikçilerle mi çalışıyorsunuz?

Her ikisini de yapıyoruz. Geniş bir tedarikçi ağına sahibiz. Tedarikçilerimizi özenle seçiyoruz. Organik olan ürünlerimizin menşeinde geçerli olan organik kriterleri geçmeleri çok önemli. İtalya’dan gelen reçellerimiz, Danimarka’dan gelen şampuanlarımız Avrupa Komisyonu’ndan organik sertifikalı. Türkiye’deki tedarikçilerimiz ise Tarım Bakanlığı’nın 170 maddesini geçip organik sertifikası alıyorlar. Doğalda ise, anlamı daha açık ve yorumlanabilir olduğu için tedarikçi ile direkt tanışıyoruz, ürünlerini test ediyoruz, üretim alanlarını geziyoruz. Bu süreçten sonra platformumuzda bulunup bulunmamalarına karar veriyoruz.

sıcak çikolata

Kendi ürünlerimize gelirsek; aklımızda yeni ürün fikirleri oluştuğunda, fikirlerimizi paylaşabileceğimiz, fikirlerimizi gerçeğe çevirip üretime geçebileceğimiz tedarikçilerimiz mevcut. Tedarikçimizle aramızdaki güven ilişkisi bu konuda hızlı olmamızı sağlıyor.

Aradolu ürünlerinde aradığımız şartlara gelirsek; size anlattığım hususlardan dolayı Aradolu.com’da bulunan diğer bütün ürünler gibi Aradolu ürünleri de doğal yollarla yapılıyor. Mesela, elma püresi Kırklareli’nde bir çiftlikte üretiliyor. Burada en çok dikkat ettiğimiz husus doğru tedarikçiyi seçmek; çünkü üretim aşamasında da fikir aşamasındaki özen göstermezsek fikir tam potansiyelini hiçbir zaman ortaya koyamıyor.

6)       Ürünlerin arasından  ilgimi çekenler arasında; Süt Karameli, Elmalı Ceviz Ezmesi, Güvem Marmelatı, Mesir Macunu Çikolatası  var. Bunları bir şefle beraber mi geliştirdiniz yoksa aslında bunlar Anadolu’da  olup bizim bilmediğimiz ürünler mi?

İkisi de mevcut. Süt Karameli şefimiz ile birlikte geliştirdiğimiz bir ürün. Aynı şekilde Granola Bar ve Çıtır Badem de. Fakat, Güvem Marmelatı, Elmalı Ceviz Ezmesi gibi ürünler Anadolu’da zaten bulunan, sadece bizim biraz daha spot ışığını yansıtıp müşterilerimize sunduğumuz ürünler. Araştırmayı seviyoruz açıkçası. Bunun hem Aradolu.com hem Terzii.com’a yansıdığını düşünüyorum.

elmalı ceviz

7)       En çok talep gören kategorileriniz nelerdir?

Kesinlikle Aradolu ürünleri. Bakım kremleri ve organik şampuanlarımız da ciddi talep görüyorlar.

8)       Eklemek istediğiniz yeni kategoriler var mı?

Bu kısmı sürpriz olarak saklamak daha doğru olacaktır. Fakat, müşterilerimize yeni ürünler sunmak fikrinin bizi heyecanlandırdığını ve araştırma kısmını sıkı tuttuğumuzu belirtmek isterim. Hem yurt içi hem yurt dışı sürekli yeni ürün ve tedarikçi peşindeyiz.

9)       Aradolu’nun  gelecek dönemdeki vizyonu ve hedefleri nelerdir?

Kanser ve kalp krizinin başlıca ölüm sebebi olduğu Türkiye’de sağlıklı yaşam kültürünün gelişmesi bizim birincil hedefimiz. Bunu konvansiyonel bir yol izleyerek yapma gibi bir planımız yok. Risk alarak, organik ve doğal ürünlerini sıkıcı bir konu olmaktan çıkarıp ulaşılabilir arzu nesnelerine çevirerek yapmayı planlıyoruz.

çıtır badem

10)    Son olarak insanlar Aradolu’yu neden alsın/ tercih etsin?

Piyasanın diğer oyuncuları hakkında yorum yapmam yanlış olur, fakat tek söyleyebileceğim; inanılmaz derecede müşteri odaklı bir şirketiz. Odaklandığımız tek şey var, o da müşterilerimizi hem ürün hem de alışveriş deneyimi açısından memnun etmek. Zaten bu memnuniyet müşterilerimizin bir daha, bir daha Aradolu’ya gelmesini sağlıyor. Ticaretin saf güzelliği de müşteri ve marka arasında kurulan bağdan oluşuyor.

Merve Hatipoğlu
Ekonomi okuyup bundan hiç de keyif almadığımı anladığım anda,rotayı sevdiğimi düşüneceğim ‘markalar’ dünyasına çevirip Ingiletere’de yüksek lisansımı tamamlayıp, bu dünyaya adım attım. Şans o ... Devam