Finlandiya vatandaşlarıyla sosyal devletin tarihini yazıyor

finlandiya vatandaşlarıyla sosyal devletin tarihini yazıyor
Siz de Finlandiya’da yaşamak ister miydiniz?

Finlandiya’da hükümet son dönemde sosyal servis programlarından kurtularak vatandaşlarına garantili vatandaşlık geliri ödemeyi planlıyor. İrdelenen ilk öneri her yetişkinin yıllık gelirinin ve diğer ücretler dışında aylık 871,86  $ alması yönünde. İsviçre’de daha önce 70’lerde Maritoba ve Kanada hükümetlerinin geçtiği bu konuda aynı uygulamaya geçmeyi planlıyor.

Geçmiş örneklerin aksine, garantili vatandaşlık geliri tamamen yeni bir konsept olup  elbette her yeni uygulamada olduğu gibi bunda da avantajlar ve dezavantajlar olacaktır. Finlandiya’nın 2017 yılında pilot uygulamaya geçmesi planlanıyor. Hükümet yeni sisteme oldukça olumlu bakmakta çünkü şu anki sistemin oldukça karmaşık ve bürokratik olduğu düşünülüyor. Burada tartışmalar vatandaşlık geliri nedeniyle işsizlik oranının otomatik olarak yükselerek çift haneli sayılara ulaşacağı yönünde. Finlandiya İşçi Sendikası ise tam tersi bildiri yayınlayarak bu uygulamanın ülkedeki insanların refah seviyesini arttırıp ileri taşıyacağına inandığını belirtti.

Peki bu uygulama sizce iyi mi yoksa kötü bir fikir mi? Esasında bunu söylemek için biraz erken. Olumlu tarafından bakarsak uygulama vatandaşlar için  maddi  güvence sağlayıp finansal durumunu herhangi bir şekilde kanıtlamasına gerek bırakmıyor. Oysa madalyonun öbür yüzüne bakacak olursak, Finlandiya er ya da geç tüm ihtiyaçların eşit olmadığı gerçeğiyle karşılaşacak. Vatandaşlık vergisi, bireyin ani bir iş kaybı durumunda ya da ailevi yükü çekmek zorunda kaldığında devletten ekstra yardım alacağı anlamına geliyor.

Sonuç olarak bu çalışma hangi yönde sonlanırsa sonlansın  bütün dünyanın bunu dikkatle izleyeceği aşikar. Amerikalı politikacılar tarafından ülkede sosyal devlet ve refah programı tartışmaları sıkça yapılıyor. Bu yapılan çalışmalar onlar için ders niteliğinde olacaktır.

Kaynak:

bigthink.com

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Soğuk duş almak için 7 muhteşem sebep

Gün içinde sürekli oturmak zorunda olanlar için 3 dakikalık ‘düzgün oturma’ dersi

Gözlerinizle ilgili daha önce hiç bir yerde duymadığınız 50 şaşırtıcı gerçek

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!