Finansal özgürlük bir hayal değil: Finansal özgürlüğe kavuşmanızı sağlayacak adımlar

Ailenizle birlikte daha fazla vakit geçirme ve finansal konularda daha az endişe duymanız mümkün olsaydı, hayatınız nasıl olurdu? Bunu hiç düşündünüz mü?

Günümüzde hayatın en sorunlu alanlarından birini, yaşadığımız finansal stres oluşturuyor. Zorunlu harcamalarınızı karşılayacak kadar yeterli geliriniz yoksa, finansal stresi en yoğun şekilde yaşamışsınız demektir. Birçok insan, paranın hayattaki temel hedeflerden biri olmadığını söyler. Bu her ne kadar doğru olsa da paranın hepimizin hayatında önemli rol oynadığı tartışma götürmez bir gerçek. İşte bu yüzden finansal özgürlük, hayatımızın farklı alanlarında birçok şeyi değiştirebiliyor.

Finansal özgürlük aslında tüm düzenli ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar yeterli gelir akışına sahip olma anlamına geliyor. Geliriniz veya ödemelerinizle ilgili endişe duymadığınız zaman, büyük bir özgürlük hissi yaşamanız mümkün. Bu aslında her gün hayatınızda yapmak istediğiniz veya yapmanız gereken şeyleri elde edebilmenin verdiği özgürlük duygusudur.

Finansal özgürlüğe ulaşmak ise bir çeşit büyüme süreci gibi. Ufak adımlar atarak ve duygusal anlamda kendinizi güçlendirerek finansal özgürlüğe kavuşabilirsiniz. Eğer buna inanmakta güçlük çekiyorsanız, işte finansal özgürlüğe kavuşmanın adımları:

1. Gereksiz harcama yapmaktan vazgeçin

Hepimiz bazen hedef odaklı değil, gelişi güzel para harcıyoruz. Örneğin gergin, depresif, yorgun, bitkin olduğunuzda, bir şeylerden kaçmak istediğinizde veya başkalarını mutlu etmek istediğinizde para harcıyor olabilirsiniz. Ancak bu finansal açıdan oldukça sağlıksız bir durum. Öncelikle bu alışkanlıklara bağlı olarak harcama yapmayı durdurun. Bir ay boyunca tüm harcamalarınızı kayıt altına alın. Nasıl ki diyet yapanlar gün içinde yiyip içtiklerini kontrol ediyor, siz de bir çeşit harcama kontrolü yapabilirsiniz. Bunu yaparken sadece kaç para harcadığınızı ve ne aldığınızı değil, hangi şartlarda ve neden harcama yaptığınızı da not edin. Sizi harcama yapmaya götüren şey bir dürtü müydü yoksa planlanmış bir şey miydi? Bu şekilde kişisel farkındalığınızı artırarak, gelecekteki dürtüsel harcamalarınızı da engellemiş olursunuz.

2. Aylık bütçe planlaması yapın

Aylık planlama yapmak işleri ciddiye almak için harika bir yol. Eşiniz veya hayatınızı birlikte paylaştığınız kişiyle birlikte bir sandalye çekin ve harcamalarınıza göre değil, gelirlerinize göre bir bütçe yapın. Eğer bu şekilde bir kontrol mekanizması oluşturursanız, bir daha fazla harcama yapmazsınız. Unutmayın ki sizi finansal zorunluluklara götüren şey, fazla para harcamış olmanız. Bu yüzden her ay gelirlerinizi hesaplayın ve bu gelire göre bir bütçe yapın, bütçenize sadık kalın.

3. Kredi kartı kullanımınızı kısıtlayın

Eğer kredi kartınızın tüm borcunuzu her ay ödeyebiliyor ve dengeli bir harcama yapıyorsanız, siz çoktan başarılı olmuşsunuz demektir. Ancak hayatınızı şişen kredi kartı borcunuzdan kurtarmak istiyorsanız, bazı şeyleri değiştirmelisiniz. Birçok kredi kartının stratejisi, borç ödemesinin tamamı yapılmadığında faizlendirme sistemine dayanıyor. Bu da uzun vadede finansal durumunuz açısından oldukça kötü bir durum. Eğer kredi kartınızı zamanında ödeyemiyorsanız veya kredi kartı borçlarınız, ödeyebileceğinizin çok üstündeyse harcamalarınız konusunda kontrolü ele almalısınız. Eğer kredi kartıyla harcama kontrolü yapmakta zorlanıyorsanız, nakit veya debit kart kullanabilirsiniz.

4. Birikimlerinizi artırın

Rahat bir emeklilik için çalışma hayatınız süresinde birikim yapmalısınız. Bunun en iyi hesabı, gelirinizin yüzde 15’ini birikime aktarmak. Bireysel emeklilik fonlarına başvurarak aylık gelirinizin bir kısmını emeklilik hesabınıza aktarabilirsiniz. Böylelikle iş hayatından ayrıldığınız dönemde kendinize aylık sabit bir gelir yaratmış olursunuz.

5. Akıllıca yatırım yapın

En akıllıca yatırım, çeşitlendirmektir. Yatırımlarınızı çeşitlendirin. Bir kısmını farklı farklı fonlara yatırın. Birikimlerinizi döviz, altın, banka ve diğer yatırım araçlarına paylaştırarak değerlendirin.

Finansal özgürlüğe kavuşmanızı sağlayacak adımlar

6. Bir mentor bulun

Finansal açıdan kontrolünüzü artırmak istiyorsanız, kendinize bir mentor bulun. Bu kişi bir uzman da olabilir, bu konuda fikirlerine güvendiğiniz bir yakınınız da. Ayrıca online olarak da danışmanlık hizmeti alabileceğiniz yerler var. Böylelikle atacağınız adımları bir uzmana danışarak atabilirsiniz.

7. Sabırlı olun

Finansal açıdan başarıyı elde etmenin en önemli anahtarı sabretmek. Finansal açıdan zorluk çekiyorsanız sabırlı olmak zor olabilir ancak kendinize inanın ve gösterdiğiniz bu sabra değeceğini düşünün. Doğru adımları attığınız sürece bu yolda başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok. Azıcık para biriktirebilseniz bile cesaretinizi kaybetmeyin. Bu şekilde birkaç yıl içinde güzel bir birikime kavuşabileceğinizi unutmayın.

Geliri ne olursa olsun herkes finansal özgürlüğe kavuşabilir. Bunun için önemli olan, sabırlı ve istikrarlı bir şekilde gereken adımları atmak.

Kaynaklar:
Lifehack
The Minimalists

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!