Farklı zeminlerde oluşan su lekeleri nasıl çıkar?

Yeni boyattığınız duvarlarınızda ya da bir zamanlar ayna gibi parlak olan krom musluklarınızda sık sık gördüğünüz su lekeleri canınızı sıkıyorsa ya da duşakabinin camları su lekelerinden artık görünmeyecek hale geldiyse, su lekelerinden tamamen kurtulmanızı sağlayacak çözümler arıyor olabilirsiniz. Merak etmeyin, her zemin için uygun bir çözüm var. İster koltuklarınızda ister tavanınızda ister lavabolarınızdaki su lekeleriyle başınız dertte olsun; pratik birkaç malzeme ile hepsini kolayca temizleyebilirsiniz.

Su lekelerinden kurtulmak için elbette ki birçok kimyasal içerikli temizlik ürünü bulabilirsiniz. Ancak, siz de doğal olanı kullanmayı istemez misiniz? Sirke, hidrojen peroksit, krem tartar, karbonat ve florürlü diş macunu inatçı su lekelerine savaş açan ve hemen hemen birçok evde bulunan etkili doğal temizleyiciler arasında. Gelin, farklı zeminlerdeki su lekeleri nasıl temizlenir sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca bu etkili su savaşçılarına bakalım.

Duşakabinlerdeki su lekeleri için sirke

Sirke, sert su lekeleriyle mücadele etmekte inanılmaz bir yeteneğe sahip; güvenli ve tamamen doğal bir ev temizleyicisi. Bir sprey şişesine biraz sirke dökerek su lekesi olan yüzeylere püskürttükten sonra yaklaşık 15 dakika bekleyerek birçok zemindeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Beyaz sirke ve elma sirkesi de dahil olmak üzere sert su lekelerini çıkarmak için birkaç farklı sirke türü kullanabilirsiniz. Önce elinizde ne varsa kullanmayı deneyin. İşe yaramazsa, sert su lekelerine karşı üstün güç için daha asidik olan temizlik sirkesini aramaya başlayın. Özellikle duştaki cam kapılar üzerindeki su lekeleri için sirkeyi tercih edebilirsiniz.

Metal armatürler için hidrojen peroksit ve krem tartar

Sıradan hidrojen peroksit, küvetlerde ve metal armatürlerde biriken inatçı sabun köpüğü ve su lekesi kombinasyonlarını ortadan kaldırmakta oldukça başarılı. Ancak, daha etkili bir temizlik için bir tür karbonat olan krem tartar ile karıştırarak elde ettiğiniz macunu su lekesi olan bölgelerde kullanabilirsiniz. Hidrojen peroksit ve krem tartar karışımını lekeli yerin üzerinde yaklaşık 30 dakika bekletmek lekelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Seramik yüzeyler ve fayanslar için karbonat

Seramik karo üzerindeki sert su lekeleri sinir bozucu olabilir. Ve çok değerli fayanslar bile su lekeleri yüzünden kalitesiz görünebilir. Karbonat ise bu tür yüzeylerde en etkili silahtır. Duvardaki fayansların ya da yerdeki karoların üzerine serpiştirdiğiniz karbonatı biraz su ile karıştırdıktan sonra fırça yardımıyla ovarak su lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Cam yüzeyler için florürlü diş macunu

Evet, diş macunu ile özellikle küçük metal armatürlerde ve cam yüzeylerde en iyi sonuçları alabilirsiniz. Florürlü bir diş macununu su ile ıslattıktan sonra musluklardaki ya da duş başlıklarındaki su lekeleri üzerinde kullanabilirsiniz. Güzel kokusu da yanınıza kar kalır. 😊

Her ne kadar bahsettiğimiz bu kurtarıcılar ile birçok zemindeki su lekesinden kurtulabilecek olsanız da işin biraz da püf noktalarını keşfetmek isterseniz kumaşlarınız, halılarınız, duvar ve tavanlarınız için en uygun yöntemleri bir kenara not alabilirsiniz. İşte farklı zeminlerdeki su lekelerine etkili çözümler:

Kumaşlardaki su lekeleri nasıl çıkar?

Kumaş kaplı sandalyelerinizi ya da koltuklarınızı kahve, sos, yağ gibi lekelerden korumaya özen gösterirken su lekelerine pek aldırış etmiyor olabilirsiniz. Ancak, mobilyalarınızın şık ve tarz görünümüne engel olan su lekeleri temizlenmediğinde daha da derine yerleşebilir. Bu nedenle birkaç damla sirke ile kumaşlarınızı kurtarmak isteyebilirsiniz. Nemli bir bezin ucunu sirkeye batırarak kumaştaki lekeyi hafifçe ovun ve ardından temiz su ile üzerini silin. Kısa süre içinde su lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Halılardaki su lekeleri nasıl çıkar?

Yukarıda su lekelerine karşı en etkili doğal ürünlerde adı geçmeyen ama söz konusu halılardaki su lekeleri olduğunda mutlaka denenmesi gereken bulaşık deterjanı, kimyasal içerikli olsa da birçoğumuzun evinde bulunduğu söylenebilir. O nedenler halılarınızdaki su lekelerinden kurtulmak için hemen birkaç damlasını deneyebilirsiniz. Boş bir sprey şişesini bir bardak su ve bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ile doldurup iyice karıştırdıktan sonra halıdaki lekelerin üzerine püskürtün. Lekenin kenarlarından başlayarak merkezine doğru bir bez yardımı ile hafifçe bastırarak halıyı silin. Eğer, lekenin çıkmadığını veya daha derinde olduğunu düşünüyorsanız şişenin içerisinde birkaç tutam karbonat tozu da ekleyebilirsiniz.

Duvar ve tavanlardaki su lekeleri nasıl çıkar?

Geldik, en zor alanlara: Duvarlar ve tavanlardaki su lekeleri. Bir odanın tamamı kusursuz bir şekilde temizlenmiş, dekore edilmiş ve birbirinden şık mobilyalar ile tasarlanmış olsa bile, duvardaki ya da tavandaki su lekesi, rahatsızlık verebilir. Evimizin, yaşam alanlarımızın farklı zeminlerine özen gösterdiğimiz kadar duvarların bakımına da ilgi göstermek şart. Fakat duvar ve tavanlardaki su lekelerinin fiziksel olarak temizlenmesine geçmeden önce belirtmek gerekir ki, bu yerlerde oluşan su lekelerinin kaynağının bulunması çok önemlidir. Çünkü su lekeleri ardında problemli bir tesisat, küf, rutubet ya da daha ciddi kalıcı hasarlara neden olabilecek sebepler barındırıyor olabilir. Duvar veya tavanlarınızdaki su lekeleri için bir tesisatçıdan destek aldıktan sonra sorunun kaynağını çözdüyseniz ve problemi giderdiyseniz ancak o zaman su lekelerini temizlemek için hazır olabilirsiniz.

Eğer duvar ve tavanlardaki su lekeleri çok geniş bir alana yayıldıysa ‘en iyisi boyamak’ diye düşünüyor olabilirsiniz; ancak belirtelim, su lekelerini temizlemeden boyadığınızda lekeler yeni boyanın üzerinde tekrar belirerek canınızı sıkabilir. Bu can sıkıcı durumu veya yeniden boyama ihtiyacını ortadan kaldırmak için su lekelerini çıkaracak bir yöntem işinize yarayabilir.

En zorlu su lekeleri duvar ve tavanlardaki olabilir. Çünkü duvarlarda ve tavanlardaki su lekelerinden kurtulmak için gerekli olan çamaşır suyunu kullanmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak, maskenizi ve eldivenlerini taktıktan ve bir kereye mahsus olduğunu bildikten sonra kullanabilirsiniz. (Sorunun kaynağını çözeceğinizi tahmin ederek bir kereye mahsus olduğunu belirtiyoruz. 😊)

Bir bardak çamaşır suyu ile üç bardak suyu bir kapta karıştırın ve bir sünger yardımıyla bu karışımı lekelerin üzerine hafifçe bastırarak ve ovalayarak birkaç dakika boyunca uygulayın. Yaklaşık 30 dakika karışım duvar ile nüfuz ettikten sonra başka bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla kurulayın. Eğer inatçı su lekeleri ile karşı karşıyaysanız bu kez çamaşır suyu ve su karışımın 1 gün kadar bekletmeniz daha iyi olacaktır.

Son olarak, duvar ve tavanlarınızdaki su lekelerini temizledikten sonra yeniden boyamaya karar verirseniz yağ bazlı, küflenmeye karşı dayanıklı, leke önleyici bir astar boya kullanmanız olası lekelenmeleri de engelleyebilir.

Kaynak: lifehacker, bobhoeglerplumbing, realsimple

İlginizi çekebilir: Mutlaka bir şans vermeniz gereken TikTok temizlik hileleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!