Mutlaka bir şans vermeniz gereken TikTok temizlik hileleri

Son birkaç yıldır evlerimizde daha fazla zaman geçirmemiz nedeniyle, hepimiz yaşam alanlarımızı temiz ve düzenli tutmak konusunda birçok yeni bilgi edindik; farklı deneyimlerden, online platformlardan faydalandık. 2022 yılında da yükselişe geçerek “2022 wellness trendleri” yazımızda da değindiğimiz gibi özellikle wellness dünyasındaki içeriklerini artıran TikTok, temizlik konusunda da ilham vermeyi başardı ve bu konuda bize farklı bakış açıları kazandırdı.

Popüler platformun kullanıcıları bu süreçte denedikleri ve işe yaradığını gözlemledikleri temizlik hilelerini paylaşarak hepimizi şaşırtmayı başardı. İçlerinden bazılarının pek de işe yaramadığını söyleyebiliriz; ancak öyle temizlik hileleri var ki; siz de bugüne kadar denemediğinize pişman olabilirsiniz. İşte temizlik konusunda hızlı ve etkili beceriler edinmenize yardımcı olacak TikTok temizlik hileleri:

Yanmış tavalarınızı kurtarın

Bir kağıt havlunun yanmış veya inatçı lekeler tarafından ele geçirilmiş tavanızı kurtarabileceği aklınıza gelir miydi? Tava veya tencerenizin yanmış tarafını biraz tuz ve karbonat ile kaplayın, biraz da bulaşık deterjanı ekleyerek fırçalayın. Daha sonra kağıt havlu ile üzerini sarın ve beyaz sirke ile ıslatın. 30 dakika ile 1 saat arasında beklettikten sonra kağıt havluyla birlikte tüm kirlerin kalktığını göreceksiniz. Son olarak temiz su ile fırçalayarak tava veya tencerenize yeniden hayat verebilirsiniz.

Lavabolarınızı pırıl pırıl yapın

Su lekeleri, kireç, yağ birikintisi ve benzeri birçok sebep lavaboların parlamasına engel olabiliyor. Bu da mutfağınız ya da banyonuz ne kadar temiz olursa olsun sanki yeteri kadar hijyenik değilmiş hissi verebiliyor. Sizce de öyle değil mi? Bu durumdan rahatsız olan ve farklı çözümler getiren TikTok kullanıcılarının önerilerinden bizim en etkili bulduğumuz; karbonat ve sirke ikilisi. Hem kötü kokuları gidermek hem de inatçı lekelerden lavabonuzu arındırmak için lavabonuzun her yerine gelecek şekilde karbonat serpiştirin ve üzerine azar azar sirke dökerek lavabonuzu çitilemeye başlayın; cildinizi korumak için eldiven takmayı unutmayın. Tüm lavabonuzu ovaladıktan sonra oluşan karbonat ve sirke karışımı su yardımıyla lavabonuzdan temizleyin. Pırıl pırıl parlayan lavabonuzun daha önce sanki hiç kullanılmadığını düşünebilirsiniz. 😊

Blenderlarınızı kolayca temizleyin

cnet

En eğlenceli ve pratik temizlik hilelerinden bir tanesi bu madde olabilir. En sevdiğiniz tarifi blenderda hazırladıktan sonra temizlemek adeta bir çileye dönüşüyorsa, dakikalar içinde sizi bu dertten kurtaracak bir önerimiz var. Blender haznesini yarısına kadar ılık suyla doldurun ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Önce düşük, ardından orta seviyeye getirerek çalıştırın. Birkaç dakika sonra içindeki karışımı dökün ve durulayın. İşte bu kadar kolay ve hızlı.

Kesme tahtalarınızı derinlemesine arındırın

architecturedesigns

Ne kadar temizlerseniz temizleyin kesme tahtanızdan kokuların gitmediğini mi düşünüyorsunuz? Öyleyse bu hileyi mutlaka denemelisiniz. Kokuları ve lekeleri yok etmek için kesme tahtanızın üzerine her yere gelecek şekilde tuz serpiştirin ve ikiye kestiğiniz limon ile hafif hafif bastırarak tuzla birlikte kesme tahtanızın her yerini ovalayın. Her yeri tuz ve limon ile iyice çitiledikten sonra su ile durulayın. Ahşabın gözenekli yapısı nedeniyle içine hapsolan farklı kokuların bu sayede derinlemesine temizlendiğini göreceksiniz.

Saç kurutma makinesiyle harikalar yaratın

avery

Yeni bir kavanoz, mum, saklama kabı veya benzeri bir eşya aldığınızda bir türlü çıkmayan etiketlerle saatlerce uğraştığınız oldu mu? Ya da yapışkanlı kısmından arındıramadığınız, etiketin parçalanıp bir kısmının çıkmamasından dolayı sinir olduğunuz? Merak etmeyin, bundan sonra hiç böyle bir sorun yaşamayacaksınız. Saç kurutma makinesi ile etiketin bulunduğu alanı ısıtarak kolayca iz kalmadan etiketi kaldırabilirsiniz. Ayrıca, saç kurutma makinesinin mucizesi bununla da sınırlı değil. Evde ulaşılması zor alanlardaki birikmiş tozları saç kurutma makinesi ile hızlıca oradan kaldırabilirsiniz. Yatağınızın altına, dar ve gerideki raflara ya da dolapların üzerine çalışan saç kurutma makinesini tutarak tozların oradan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında hızlıca tozların çıktığı yeri süpürmeniz yeterli…

Pencere pervazlarını süngerle temizlemeyi deneyin

apartmenttherapy

Pencere pervazları evde temizlenmesi en zor alanlardan biri olabilir. Camları sildikten sonra derin bir oh çekmenize engel olan o pervazları kolayca temizleyebileceğiniz bir yöntem, TikTok’tan geliyor: Bulaşık süngeri. Evet, bulaşık süngerini pervaz aralıkları uygun şekilde bıçak yardımıyla kestiğinizde kolayca aralardaki tozlara ulaşarak temizleyebilirsiniz.

Mikrodalga fırınınızı kolayca temizleyin

Mikrolga fırınınızda ulaşılması zor yerleri temizlemek için şekilden şekle mi giriyorsunuz? Size kolayca uygulayabileceğiniz bir önerimiz var. Mikrodalga fırına uygun bir kaseye su, sirke ve limon ekleyin. Kaseyi mikrodalganın içine koyarak 5 dakika çalıştırın. (Kasenin içine aşırı ısınmasını önlemek için kürdan veya tahta kaşık koyabilirsiniz). 5 dakika çalıştırdıktan sonra 5 dakika da mikrodalga fırının kapağı kapalı bekleyin. Fırın eldiveni kullanarak kaseyi çıkarın ve nemli bir bez ile mikrodalganın içini silin. Yumuşamış lekelerin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Aynalarınızı tıraş köpüğü ile buğu tutmaz hale getirin

Her duştan sonra buğulanan banyo aynası canınızı sıkıyorsa çare tıraş köpüğünde. Evet, tıraş köpüğü aynaların buğulanmasını engelleyici bir etkiye sahip. Birkaç dakikanızı ayırarak tıraş köpüğü ile banyo aynanızı temizleyin ve sonrasında buğulanmayan aynanızı her duş keyfinden sonra zevkle izleyin. 🙂

Bonus: Slime

hellogiggles

Genellikle çocukların favori uğraşlarından biri olan slime’ları temizlik için kullanabileceğiniz aklınıza gelir miydi? Klavyenizin tuşları arasında birikmiş tozları, kumandanın düğmelerindeki lekeleri, havalandırma ızgaralarını üzerlerindeki kirleri slime’ı gezdirerek kolayca temizleyebilirsiniz. Ayrıca arabanızın küçük bölmelerindeki (bardaklık, küllük, kapı kolu vb.) kirleri ortadan kaldırmak için de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Sizin de işinize yaradığını düşündüğünüz temizlik hilesi keşifleriniz varsa ya da listedeki önerileri deneyimlediyseniz bizimle yorumlarda görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın. 😊

Kaynak: TikTok, apartmenttherapy, popsugar

İlginizi çekebilir: Osouji ritüeli: Japonların yeni yıl temizliği hakkında bilmeniz gereken her şey

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!