Farklı yerlerden gelseler de aynı noktada birleşiyorlar: Yoga ile meditasyonun farkları

Toplumsallık bilinci veya Sangha, wellness dünyasında bize kattığı lezzetlerden. Hem yoga hem de meditasyon seanslarını kendiniz gibi insanlarla beraber yaşamak, kabilesel döneme ait bir alışkanlık olarak biliniyor. Bunun nedeni, insanların grup aktiviteleri için bir araya geldikleri zaman daha doğal yolla birbirleriyle bağlantıya geçmiş olmalarından kaynaklanıyor.

İnsanlar arasında siz fark etseniz de etmesenize de görünmeyen bağlar bulunuyor, özellikle daha sağlıklı ve anlamlı bir hayat arayan insanlar arasındaki bağ daha belirgin durumda. Kendimizi mutsuz hissettiğimiz başkalarının bize ilham olmasını istiyoruz; aynı şekilde biz de başka insanlara kendi yollarında yürürken destek oluyoruz.

yoga
İnsanlar grup aktiviteleri için bir araya geldikleri zaman daha doğal yolla birbirleriyle bağlantıya geçmiş oluyorlar.

Yoga ve meditasyon konusunda bize yardımcı olan eğitmenlere de bu noktada büyük iş düşüyor; çünkü öncelikle güven ortamı yaratmaları ve öğrencilerini bir üst seviyeye taşıyacak bilgileri onlara öğretirken aynı zamanda öğrencilerin ruhsal bir aydınlanma yaşamalarına yardımcı olmaları gerekiyor.

Guru-öğrenci ilişkisinin gücü öğrencinin kişisel dönüşümüne etki edebilir, fakat bazı durumlarda gelişimine ve duygusal sağlığına ters etki de edebilir. Tüm bunlar guru-öğrenci güç ilişkisinin kanıtıdır.

Modanın yoga ve meditasyondaki yeri

Yogada moda kavramı meditasyondakinden çok daha önemli durumda, en azında şimdilik. Bunun nedeni yoganın fitness çatısı altında toplanmasından dolayı olabilir.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, yoga şu anda kesin olarak fitness ve modanın bileşkesi durumunda. Meditasyonda, modanın standartizasyonu bulunmuyor. Business casual giyinen insanlar ile kot pantolon giyen hipster’lar yan yana oturabiliyor. Bu belki değişebilir; fakat şimdilik söz konusu meditasyonsa, moda konunun dışında yer alıyor.

Meditasyon sınıflarında, keşfetmenin güçlü enerjisine kolaylıkla rastlayabiliyorsunuz. İnsanlar kendi deneyimleri konusunda gerçekten meraklılar. Dersten sonra, öğrenciler genellikle eğitmenin etrafında oturmaya devam ederek eğitmene sorular soruyor ve yeni öğrendiği teknikleri anlamaya çalışıyorlar. Bir meditasyon sınıfına girdiğinizde bu durumla karşılaşmanız çok olası; çünkü öğrencilerin büyük bir çoğunluğu genellikle meditasyona yeni başlamış kişiler oluyor.

Buna karşın başlangıç seviyesindeki yoga sınıflarının dışında, birçok öğrenci temel konuyla ilgili bilgi sahibi oluyor ve yalnızca yoga pratiğini ilerletip devam etmek istiyor. Bu noktada birçok yoga programı, öğrencilerine yoga tekniklerine ve felsefesine yönelik derin bir sorgulama öneriyor.

Sportif ve fit insanlar yogayı sahipleniyor

Yoga genellikle fit ve sportif kesim tarafından sahiplenilmiş olsa da meditasyon için aynı şeyi söylemek henüz mümkün değil. Meditasyon daha çok mental bir egzersiz olarak görülüyor.

Yogada, uzun seanslarda ve yoga merkezlerinde dönüşümü gerçekleştiren insanlara rastlamak mümkünken günlük derslerde buna rastlamak çok olası değil; çünkü yogada düşünceleriniz size engel olmaya çalışırken bir kazanım için (postür) mücadele veriyorsunuz.

İlgili yazı: Çünkü yoga bir varış noktası değil, bir yolculuktur

Meditasyonda, öğrencilere oturuşları ve anda olmaları kılavuzluk ediyor. Eğer rahatlamış bir durumdaysanız, günlük stresiniz altında saklı olan duygu ve düşünceleriniz ve bitmeyen işleriniz ortaya çıkma eğiliminde olurlar.

Kaynak:

Mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!