Eylül ayında işteki verimliliğimiz neden artıyor?

Ağustos ayının son gününün geride kalması sadece yaz mevsiminin bitmesi anlamına gelmiyor, aynı zamanda üretkenlik anlamında üzerimizdeki ölü toprağın da atılması anlamına geliyor. Eylül ayı okulların başlangıcı ve yaz tatilinin bitişiyle birlikte birçok insan için yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Bu yeni dönem de elbette yeni hedefleri beraberinde getiriyor.

Peki neden eylül ayında diğer yaz aylarına göre daha verimli oluyoruz?

verimlilik
Eylül ayında kişilerdeki üretkenliğin artmasının sebebi, insanların bu ayı yeni başlangıçlar için en uygun zaman olarak görmesinden kaynaklanıyor.

New York Magazine’in The Science of Us bölümünde yazar olarak çalışan Melissa Dahl, eylül ayında insanlar için üretkenlik anlamında neyin değiştiğini araştırıyor. Buna literatürde ‘fresh start effect’ yani ‘yeni başlangıç etkisi’ deniyor.

2014 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nin işletme okulu Wharton School’da bu fenomenle ilgili yayınlanan araştırmayı referans gösteren Dahl, insanların bu dönemi hayatlarında yeni başlangıçlar olarak gördüklerini ve bu yüzden kendilerine hedef koyduklarını dile getiriyor ve ekliyor:

‘Bu durum aslında, şu anki ya da geçmişteki sizden uzaklaşarak ve kendinize bir şeyler katarak ‘yeni siz’e ulaşmak. Elbette yazın yapmanız gereken, kaydetmeniz gereken aşamaları kaydetmemiş olabilirsiniz; fakat bu sizin yazınki halinizdi. Şimdi eylül ayındaki siz var, yani yepyeni bir siz!

Eylül ayının etkisi okul zamanındakiyle aynı

Eylül ayı hala yeni başlangıçlar konusunda popülerliğini koruyor; çünkü birçok insan hala eylül ayını okula dönüş ve akademik yıla başlamayla ilişkilendiriyor. Ve hala haziran, temmuz ve ağustos ayları özellikle Amerika’da ve ülkemizde en çok tatile çıkılan aylar olma özelliğini koruyor. Bu bakımdan yazın bitmesi iş ve özel hayat konusunda yeni başlangıçları ve yeni hedefleri beraberinde getiriyor.

İlgili yazı: Üretkenlik formülü: “Dinlen, planla, harekete geç”

Sonuçta, eylül ayını zorlu hedefler belirlemek için seçmek, hedeflere ulaşabilme ihtimalinizi artırmasa da heyecanlı hedefler belirlemek size önemli bir fayda sağlıyor. Eğer şirketinizde işler yıl sonuna doğru en yoğun halini alıyorsa, eylül ayında sıkı bir çalışmayla diğer aylar gelecek işlere kendinizi hazırlamış oluyorsunuz.

Eğer işler planladığınız gibi gitmezse, yepyeni bir başlangıç için 1 Ocak tarihi sizi bekliyor olacak.

Kaynak:

Inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!