Evlenmeden önce bilmeniz gereken 12 şey

Evlenmeden önce bilmeniz gereken 12 şey
Evlenmeden önce bilmeniz gereken 12 şey

Hayatınızdaki birçok şeyi yoluna koyup, kendi kendinize yetebilir konuma geldiğinizde; sıra hayatınızın geri kalanında sizi mutlu edecek kişiyi bulup evlilik hayallerine gelir. Eğer yolunda giden bir ilişkiniz varsa, sizi birbirinize bağlayacak adımları atmak, hayatınızın en mutlu dönemi olabilir. Ancak hayatınızın geri kalanını biriyle beraber geçirmeye karar vermeden önce, bu bağlılığa gerçekten hazır olup olmadığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Uplifers olarak, daha mutlu bir evliliğe adım atabilmeniz için; sevdiğiniz kişiye “evet” demeden önce, kendiniz ve partnerinizle ilgili bilmeniz gereken şeylerin listesini sizler için hazırladık.

Sevdiğiniz o mu, evlenme fikri mi?

Hayatla ilgili hedeflerinizden sıranın evliliğe gelmiş olması ya da çevrenizdeki herkesin evleniyor olması nedeniyle evliliğin size de mantıklı gelen tek adım olması; bu büyük adımı atmanız için yeterli değildir. Partnerinizin gerçekten evlenmek istediğiniz kişi olup olmadığına karar verebilmek için kendinize şu soruları sorun; “İlişkiniz sizi gerçekten mutlu ediyor mu?”, “Düğününüzde, balayınızda ya da aynı evde başka birini hayal edebiliyor musunuz?”. Bir sonraki adıma geçmeden önce, bu sorulara dürüstçe cevap verebiliyor olmanız önemli.

Onu olduğu gibi seviyor musunuz?

Partnerinizle ilgili sevmediğiniz bir şey varsa, evlendikten sonra da devam edeceğini unutmayın. Çok mu pasaklı, ya da siz erken kalkarken o tüm gece oturuyor mu? Kendinizi, onun evlendikten sonra değişeceği fikriyle kandırmayın, bu sadece hayal kırıklığına neden olur. Partnerinizin sahip olduğu olumsuz özellikler  ve alışkanlıklar evlendikten sonra da devam edeceğinden, bunlarla yaşamak isteyip istemediğinize karar verin.

Maddi durumu

Partnerinizin düzenli gelirinin ne kadar olduğunun yanı sıra, birikimleri ve borçlarını da biliyor olmanız, beraber kuracağınız gelecek için oldukça önemli. Eğer ödüyor olduğu borçları varsa, yardımcı olabilmeniz ve bu durumun tekrarlanmaması için neler yapabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Konuyu açmakta zorlanıyorsanız, geleceğe dair hayallerinizden ve planlarınızdan bahsetmek; konuşmanın kapısını aralayabilir..

Evlenmeden önce bilmeniz gereken 12 şey
Evlenmeden önce bilmeniz gereken 12 şey

Çocuk sahibi olmak istiyor musunuz?

Bazı çiftler çok çocuklu bir ailenin hayalini kurarken, bazıları bir tane bile istemez. Önemli olan “çocuk” sorusuna ikinizin de aynı cevabı veriyor olması. Karşılıklı oturarak yapacağınız açık bir konuşma, cevabınızı bulmanıza yardımcı olacaktır. Aynı şeyi istemiyorsanız ve fedakarlık yapma imkanınız yoksa, bu konu evliliğiniz boyunca sürecek bir problem olacaktır.

Yalnız vakit geçirebiliyor musunuz?

Eşiniz evde olmadığında, kendinizle vakit geçirmekten keyif almayı bilmeniz gerekiyor. Birçok kişi yalnız kalmaktan çekinir ve bu süreyi nasıl değerlendireceğini bilemez. Ne var ki, sizin kendinizi eğlendiriyor olmanız, partnerinize sizin keyfinizi yerine getirebilmek için her gün bir şeyler yapmak zorunda olmadığı hissini verir ve bu bağımsızlığınız çekicidir de.

Yemek yapabiliyor musunuz?

Mikrodalga fırınınız ve sipariş verebileceğiniz onca yer varken, yemek yapmaya ihtiyacınız olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak “Makarna yapmayı bile bilmiyorum” demeniz, hiç de çekici değil.  Kendinizi doyuracak kadar yemek yapmayı biliyor olmanız önemli bir yetenek. Basit tariflerden başlayarak zamanla kendinizi geliştirebilir, birlikte ya da yalnız yemek yapmayı keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Kişisel birikimlerinizi idare etmek

Evlendiğiniz zaman, harcamalarınızın altından nasıl kalkacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ortak bir birikim ve harcama hesabı açmak ve evin masraflarını bu hesaptan karşılamak; partnerler arası sorumluluk ve iş bölümünü sağlayabilmek için akıllıca olacaktır. Evlenmeden önce sahip olduğunuz birikimler için ayrı ayrı ve kendi hesaplarınızın olması ise, konuşulması sevimsiz bir konu olsa da; herhangi bir anlaşmazlık ya da boşanma durumunda daha büyük problemler yaşamanıza engel olacaktır.

Evlenmeden önce bilmeniz gereken 12 şey
Evlenmeden önce bilmeniz gereken 12 şey

Yatakta neler hoşunuza gidiyor?

Eğer yatakta nelerden zevk aldığınızı bilmiyorsanız, partnerinizi yönlendirmeniz de mümkün olmayacaktır. Cinsellik, partnerleri bir arada tutan en önemli şeylerden biridir. Sizi aynı evde yaşayan iki kişiden ayıran şey, sağlıklı bir cinsel yaşamınız olması ve ikinizin de tatmin olmasıdır.

Önceki ilişkileriniz neden yürümedi?

Partnerinizin sizden önceki ilişkileri hakkındaki düşünce ve söylemleri, ikinizin ilişkisi için de oldukça önemli; çünkü sizin ilişkinize dair ipuçları da verebilir. Daha önceki partnerleriyle problem yaşamalarına neden olan konular, sizin için de geçerli olabilir. Yaşadığı sorunlardan ders çıkarıp çıkarmadığı, yaptığı hataların sorumluluğunu alıp almadığını biliyor olmanız da, ilişkinize dair tutumunu anlamanız için oldukça önemli. Bu arada, eski partnerleriyle ilişkisini sürdürüyorsa; bunu hemen olumsuz bir şey olarak görmeyin; bu sadece hayatına giren kişilere değer verdiği ve saklayacak bir şeyi olmadığı anlamına gelir.

Sağlıklı şekilde tartışabiliyor musunuz?

Hiçbir çift her konuda görüş birliğinde olamaz. Eğer daha önce hiç tartışmadıysanız ya da hiçbir konuda anlaşmazlık yaşamıyorsanız; bu durum ikinizden birinin çok fazla fedakarlık yapıyor ya da sıkıntılarını dile getirmiyor olması anlamına gelebilir. Tartışmak, sağlıklı ilişkilerin bir parçasıdır ve doğru şekilde tartışmayı biliyor olmanız gerekir. Görüş birliği sağlamaya çalışırken önemli olan, sorunlarınızdan nasıl etkilendiğinizi açıkça göstermeniz ve fedakarlığa açık olmanız.

5, 10, 15 yıl sonra kendinizi nerede gördüğünüz

Hayatınızın tamamı için bir plan yapmış olmasanız bile, hayatta sizin için önemli olan şeyleri biliyor olmanız gerekiyor. Bir yol haritanızın olması, eşinizin hayallerine dalarak kendi hayallerinizi unutmanıza engel olacaktır. Kendi hayallerinizden vazgeçmeniz sizi mutsuz kılacağı gibi, mutsuz bir evlilik yaşamanıza da neden olacaktır.

Fikrinizin değişmesi normal

İhtiyaçlarınız, ilgi alanlarınız ve istekleriniz, yaş ve deneyimlerinize bağlı olarak değişebilir. 20’lerinizde istediğiniz şeyler, 30’lu ya da 40’lı yaşlarınızda sizin için aynı önemi taşımayabilir. Fikrinizin değişmesi sizi güçsüz kılmaz, ancak yeni fikir ve deneyimlere açık kılar. Evlilik fikrinin de her şeyden önce yeni bir deneyim olduğunu ve zamanla değişebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!