Eve girerken neden ayakkabılarımızı çıkarmalıyız?

Çoğu Asya ülkesinde ve Japon kültüründe eve girerken ayakkabılar çıkarılır. Genellikle temizlikle ilgili olan bu ritüelin Asya ülkelerinde veya Japonya’da görülmesinin sebebi ise bu kültürlerde yerde yemek yeme alışkanlığının olmasından kaynaklanıyor. Ancak çoğu Avrupa ve Amerikan ailesinin evlerine ayakkabıyla giriliyor.

Yapılan bilimsel bir çalışma ise bu hijyenik davranışın aslında ne kadar doğru olduğunu ve hiç de hafife alınmaması gerektiğini söylüyor.

Eve girerken neden ayakkabılarımızı çıkarmalıyız?
Tüm gün dışarıda yürüdüğümüz ayakkabılarımızın altında birçok mide bulandırıcı kalıntı yer alıyor.
Eve ayakkabıyla girerek hangi bakterileri evinize getiriyorsunuz?

Houston Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı bir çalışmaya göre ayakkabıların yüzde 40’ı “C.diff” denilen zararlı bir bakteri taşıyor ve bağırsakta bulunan klostridyumun yerine geçiyor. Bunlar, tedavi edilmesi oldukça güç sporlar. Araştırmaya göre bu C.diff bakterisi sadece ayakkabı tabanında bulunmuyor, aynı zamanda evin çeşitli yerlerine yayılıyor. Tuvaletler, tavanlar, döşemeler ve her türlü kuru alanda uzun süre yaşayabiliyor.

İlgili yazı: Kimyasal temizlik ürünlerinin zararlı etkilerinden korunmak için 3 basit temizlik yöntemi

C.diff bakterisinin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinin zor olması ise bu bakterinin birçok antibiyotiğe karşı dirençli olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle bakteri hızla çoğalıyor ve tedavi gittikçe daha zor ve karmaşık bir hal alıyor. Bağırsak dokusu zarar görüyor ve sonunda bağırsak iltihabına neden oluyor. Örneğin hastanede kalan birçok kişi C.diff enfeksiyonnu alıyor ve tedavisi daha da zorlaşıyor.

İşte böyle bir bakteriyi evinize getirmek istemezsiniz değil mi? O zaman eve girerken ayakkabılarınızı çıkarın.

Ayakkabılarla birlikte başka neler geliyor?

Tüm gün dışarıda yürüdüğümüz ayakkabılarımızın altında birçok mide bulandırıcı kalıntı yer alıyor. Hayvan dışkıları, çürümüş yapraklar ve diğer pislikler ayakkabılarımızın tabanında taşınıyor. Tüm bunlar bakterilerin yayılması için elverişli bir ortam sağlıyor. Yani, ayakkabılarımızın altı bakterilerin günlerce, hatta haftalarca yaşaması için uygun bir ortam yaratıyor.

İlgili yazı: Evinizde soluduğunuz havayı temizleyen bitkiler

Arizona Üniversitesi’nden uzmanlar, ayakkabıların altındaki bakterilerin sayısını belirlemek istemiş. Yapılan araştırmanın sonunda, ayakkabıların altında tam 421 bin farklı bakteri bulunmuş. 9 gruba ayrılan bu bakteriler gözler, akciğer ve karın bölgesindeki enfeksiyonların nedenini oluşturuyor. Bu bakterilerden özellikle iki tanesi, E.coli ve klebsiella bakterileri, karın ve bağırsak bölgesinde enfeksiyona ve zatürreye neden oluyor.

Eve girerken neden ayakkabılarımızı çıkarmalıyız?
Ayakkabılarımızın altı bakterilerin günlerce, hatta haftalarca yaşaması için uygun bir ortam yaratıyor.
Evinizi daha sağlıklı ve temiz tutun

Eve girerken ayakkabılarınızı çıkarıp ev terliklerinizi giymenin pek çok faydası var. Ayakkabılarınızı çıkardığınızda evinizin daha az temizliğe ihtiyacı olacak, yer döşemelerinizi daha uzun süre kullanabilecek ve bu sayede tasarruf yapabileceksiniz.

İlgili yazı: Bahar temizliği konusunda doğru bilinen yanlışlar

Evinizi daha sağlıklı ve temiz tutmak için kapı girişine bir ayakkabılık koyun. Böylelikle ayakkabılarınızı evcil hayvanlarınızdan da uzak tutmuş olursunuz. Ayakkabılığınızın bir bölmünü ev terliği için ayırın ve eve girer girmez ayakkabılarınızı çıkararak hem ayaklarınızın rahatlamasını sağlayın hem de daha sağlıklı ve temiz bir evde yaşayın.

Kaynak:
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!