Kimyasal temizlik ürünlerinin zararlı etkilerinden korunmak için 3 basit temizlik yöntemi

Kimyasal temizlik ürünleri, gitgide popülaritesini kaybediyor ve yerini doğal alternatiflere bırakıyor. Bir başka deyişle son zamanlarda her alanda kendini gösteren ‘doğal olana dönüş’ fikri, temizlik ürünlerinde de gözlemleniyor. Bunun en temel nedeni ise, kimyasal temizlik ürünlerinin insan sağlığına olumsuz etkisi.

Öte yandan bu kimyasalların sadece insan sağlığına zararı olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Çünkü temizlik ürünlerinin çoğu, doğada ayrışmayan ve geri kazanılamayan maddeleri içerir. Kimyasal temizlik ürünlerinin zararlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Bulaşık deterjanları yüksek oranda fosfat ve klor içerir. Bu yüzden bulaşıkların çok iyi durulandığından emin olmak gerekir; aksi takdirde yanlışlıkla yutulan deterjan, ölümcül tehlikelere yol açabilir.

Lavabo açıcılar, içerdikleri zararlı kimyasallardan ötürü ciltle temas halinde ciddi tahrişe yol açabilir.

Cam temizleyiciler, amonyak içerir. Bu ise göz ve cilt için son derece tahriş edici bir maddedir.

Çamaşır deterjanlarının içeriğindeki maddeler doğada ayrışamadıkları için oldukça zararlıdır.

Peki yukarıda kısaca özetlediğimiz zararlardan nasıl korunabiliriz? Bununla ilgili uygulanabilecekler arasında en pratik yollardan biri doğal malzemelerle evde kendi temizlik ürünlerimizi yapmak. Aşağıdaki videoda da zararlı kimyasallardan uzak bir temizlik için evde kendiniz yapabileceğiniz son derece pratik temizlik ürünleri tarifini bulabilirsiniz. İyi seyirler.

DIY All Natural Cleaning Products

İlginizi çekebilir: Daha sade bir hayat için tüketicilikten türeticiliğe

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!