Evde para çiçeği bakım kılavuzu

Para çiçeği bakımı hakkında daha fazlasını keşfetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Tüm merak ettikleriniz bu yazıda.

Para çiçeği (Crassula Ovata), yeşim ağacı olarak da bilinir ve en popüler ev bitkilerinden biridir. Aslen Güney Afrika ve Mozambik’e özgü olan bu bitki etli bitkilerin büyük bir cinsi olan Crassula ailesine aittir. Zıt çiftler halinde büyüyen kalın, etli, parlak, pürüzsüz yaprakları ile karakterizedir. Yapraklarının rengi, doğrudan veya tam güneş ışığına maruz kaldığında koyu yeşilden kırmızıya kadar değişir. Dalları ise yaş aldıkça kalınlaşır.

Peki para çiçeği bakımı nasıl olmalı? Para çiçeği anlamı nedir? Sorularınıza yanıt bulmak için okumaya devam edin.

Para çiçeği özellikleri

Para çiçeği

Para çiçeği çoğunlukla evde yetiştirilen bir bitkidir ve yumuşak, parlak, dökülmeyen etli yapraklara sahiptir. Bu çekici ve yeşim rengindeki yapraklar yüksek ışık alarak büyüdüklerinde, yaprak kenarlarında kırmızı bir renk tonu geliştirebilirler. Yeni gövdeler ise aynı renk ve dokuya sahip olur, yaşlandıkça ve bitki büyüdükçe kahverengi ve odunsu hale gelir. Para çiçeği bitkisi yaz aylarında çiçek açabilir, ancak bu nadiren meydana gelir.

Para çiçeği anlamı nedir?

Para çiçeği para ağacı, uğurlu bitki ya da dostluk ağacı olarak da bilinir. Hatta bu kadar popüler olmasının edeni bu ortak isimlerden anlayabilirsiniz. Bazı kültürlerde uğurlu kabul edilir ve genellikle mağaza önlerinde, işletmelerde ve insanların evlerinde bulunabilir. Para çiçeği oldukça bağışlayıcı bir bitkidir ve bakımı da son derece kolaydır. Esnek ve dayanıklıdır, bu da onu çiçek yetiştirme konusunda deneyimsiz kişiler için harika bir seçim haline getirir.

Para çiçeği bakımı: Para çiçeği nasıl yetiştirilir?

İç mekanda yetiştirilecek bir para çiçeği, tercihen güneye veya batıya bakan bir cephe olmak üzere, parlak aydınlatılmış bir konumu tercih eder, ancak daha karanlık koşullarda da büyür. Yaz aylarında dışarıdaki sıcak, güneşli bir verandaya taşınabilir; sonbaharın başlarında ise hava soğumadan önce onu tekrar içeriye aldığınızdan emin olmalısınız.

Para çiçeği oldukça iyi drene edilmiş bir komposta ihtiyaç duyar, bu nedenle kompostuna fazladan kum ekleyin veya kaktüsler için özel olarak üretilen bir kompost kullanın. Doğal bir görünüm elde etmek ve buharlaşmayı azaltmaya yardımcı olmak için kompostun üzerine çakıl taşları ekleyebilirsiniz.

Para çiçeği ayrıca kolay bakımı nedeniyle hem iç hem dış mekanlarda iyi bir gelişim gösterebilir. Önemli olan ona nasıl baktığınız.

Para çiçeği evde nasıl yetiştirilir?

para çiçeği

Para çiçeği bakımı evde yapılacaksa yeterli güneş ışığı aldığından emin olun. İçeride veya gölgede tutulan para çiçeğinin yaprakları zümrüt veya koyu yeşil bir renge sahip olur. Yeterince güneş ışığı alıp almadıklarını büyüme biçimlerine bakarak anlayabilirsiniz.

Güneşe doğru esnemeye başlarlar ve yeterince güneş ışığı almadıklarında “etiolasyon” adı verilen bir süreç olan uzun bacaklı hale gelirler. Evinizde onun için parlak bir nokta bulun. Bitkinizin iyi durumda olmadığını ve esnediğini fark ederseniz onu daha parlak bir yere taşımanız veya yeterli aydınlatma sağlamak için yetiştirme lambaları kullanmayı düşünmeniz gerekir.

Genel olarak para çiçeği çoğu etli bitki gibi, düzgün bir şekilde büyümek için günde en az 5-6 saat parlak güneş ışığına ihtiyaç duyar. Özellikle öğleden sonra güneşi gibi parlak yoğun güneş alan bir pencerenin yanında tutulursa, yaprakları yoğun güneşe alışana kadar güneş yanığı (kahverengi lekeler) yaşayabilir. Bunu önlemek için aldığı yoğun güneş miktarını kademeli olarak artırmayı deneyin.

Para çiçeği dışarıda nasıl yetiştirilir?

Para çiçeği bol güneşi sever, ancak doğrudan güneş ışığı, özellikle yoğun öğleden sonra güneşi bitkinin yapraklarını yakabilir. Bu olduğunda yapraklarda güneş yanığı lekeleri görürsünüz. Bunu önlemek için, bitkiyi öğleden sonra güneşi yerine bol miktarda parlak sabah güneşi alacağı bir yere taşıyabilirsiniz.

Sabah güneşi, öğleden sonraya kıyasla daha az yoğundur ve çoğu sukulent için idealdir. Bitkiyi hareket ettiremiyorsanız ve tam öğleden sonra güneşi alıyorsa, yoğun güneşe alışana kadar ona biraz gölge sağlamaya çalışın. Biraz gölge için daha uzun bir bitki veya ağacın yanına yerleştirebilir veya bitkinin yanına masa gibi bir mobilya koyarak bunu yapabilirsiniz.

Para çiçeği saksı ortamı

Para çiçeği hızlı boşalan bir saksı karışımını tercih eder. Islak toprakta çok uzun süre kalmayı sevmez. Toprak sürekli ıslak kalırsa bitki mantarlara, hastalıklara ve kök çürümesine karşı hassas hale gelir.

Bu yüzden iyi drene olan bir saksı karışımı kullanın. Saksı veya kaktüs karışımına pomza veya perlit ekleyerek karışımı zenginleştirebilirsiniz.

Para çiçeği sulama

Para çiçeği bakımı konusunda uygun sulama teknikleri, doğru saksı karışımıyla el ele gider. Tıpkı toprağın hızlı boşalması gerektiği gibi para çiçeği suda veya ıslak toprakta çok uzun süre kalmayı sevmez. Bitkinin gelişmesi için doğru saksı karışımına ve sulama tekniklerine sahip olmak önemlidir.

Para çiçeğini sularken genel bir kural olarak toprağın kurumasını bekleyin. Bu, büyük ölçüde yaşadığınız iklime ve hava durumuna bağlıdır. Bununla birlikte çok bağışlayıcı bitkilerdir. Yaprak ve gövdelerinde su depoladıkları için özellikle olgun bitkiler uzun süre susuz kalabilirler. Yapraklarının düzleşmeye başladığını fark ederseniz bunun su rezervlerinin azaldığını gösterdiğini unutmayın.

Para çiçeği çoğaltma

Para çiçeğinin çoğaltılması da oldukça kolay. Bunun için sağlıklı ve diri bir yaprağı sağa sola hareketler yaparak nazikçe bitkiden ayırın. Kopartılan yaprağın ucunu suda köklendirmeye bırakın. Bu şekilde hızlı bir köklenme elde edebilir ve bitkinizi yeni saksısına dikebilirsiniz.

Para çiçeği çiçek açar mı?

Para çiçeği bitkinizin çiçek açması bir öncelik olmasa da çiçek açtığını görmek kesinlikle bir zevktir. Bunu nasıl sağlayabileceğinize dair bilimsel bir yöntem yok. Genel olarak uygun bakım ve besinleri sağlayarak bitkinizi sağlıklı ve mutlu tutarsanız doğal olarak çiçek açar. Çiçeklenmeyi teşvik etmek için bitkilerin doğal ortamlarını taklit eden bir ortamda tutulması gerekir. Bu, kış aylarında onları serin ve kuru tutarak sağlanabilir.

Para çiçeği ne işe yarar?

para çiçeği

Tüm bu bilgiler ışığında, para çiçeği faydaları neler, bakalım. Yukarıda da açıkladığımız gibi para çiçeği, birçok kültürde uğurlu kabul edilir. Bulunduğu ortama para, bolluk, bereket ve şans getireceğine inanılır. Çoğu bitki gibi ortama iyi bir enerji yaydığı da düşünülür. Ayrıca bir süs bitkisi olarak yaşam alanlarınıza hoş bir dekorasyon dokunuşu da katabilir.

Bazı kültürlerde “şanslı bitki” olarak da bilinen para çiçeği, Feng Shui felsefesine göre uğurlu bir bitki. Derin yeşil yaprakları, uzun zamandır Feng Shui’de zenginlik ve refahın sembolü olarak kullanılan yeşime benzer. Yeşim ayrıca şifa, denge ve uyum ile ilişkilidir.

Bitkinin kalp şeklindeki yaprakları ve koyu yeşil rengi Feng Shui’de arzu edilen şeylerdir; para ve zenginlik çektiği düşünülür. Para çiçeği aynı zamanda “dostluk ağacı” olarak da anıldığı için genellikle arkadaşlara ve aileye yeni ev hediyesi olarak verilir. Bu güzelliklerden bir veya daha fazlasına sahipseniz, kesinlikle kendinizi şanslı sayabilirsiniz.

Son olarak para çiçeğinin kediler ve köpekler için hafif derecede zehirli olduğunu hatırlatalım. Buna hangi maddenin neden olduğu bilinmemektedir. Semptomlar mide bulantısı, kusma, koordinasyon bozukluğu, uyuşukluk olarak sayılabilir.

İlginizi çekebilir: Evinizdeki bitkileri temiz tutmanın ve mutlu etmenin püf noktaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!