Evinizdeki bitkileri temiz tutmanın ve mutlu etmenin püf noktaları

Dekoratif objeler veya eşyalar gibi evinizdeki bitkilerin de zaman zaman temizlenmeye ihtiyacı vardır. Ancak evi süpürmekten veya evinizdeki yüzeylerin tozunu almaktan farklı olarak, bitkilerin temizliğini yaparken daha özenli ve dikkatli davranmak gerekir.

Bitkileri neden temizlemeliyiz?

Peki bitkileri temizlemek neden bu kadar önemli? Elbette hiçkimse evindeki hiçbir şeyin tozlu ve kirli görünmesini istemez. Ancak sebep sadece bundan ibaret değil. Bitkilerin yapraklarının üzerindeki toz ve kir, bitkinin daha az güneş ışığı absorbe etmesine neden olur. Bu da fotosentezi engellediği için bitkinin daha az beslenmesiyle sonuçlanır.

Bitkileri hangi sıklıkta temizlemeliyiz?

Bir bitkinin ne kadar sıklıkta temizlenmesi gerektiği koşullara göre değişiklik gösterir. Bitkinin yapraklarının türü, evdeki toz miktarı bu koşulları belirler. Bazı durumlarda, basit bir toz alma işlemi yeterliyken, bazı durumlarda daha derin bir temizlik yapmak gerekebilir. Bitkinizin ne sıklıkla temizlenmesi gerektiğine karar vermek için basit bir gözlem yapmak yeterlidir. Eğer bitkinizin üzerinde toz olduğunu düşünüyorsanız, temizlik zamanı gelmiş demektir.

Bitkileri temizleme yöntemleri

Bitkilerinizi temizlemenin birden fazla yolu var. Eğer bitkinizin yaprakları hassassa veya üzerinde çiçekler varsa, yumuşak bir toz bezi kullanabilirsiniz. Eğer geniş yapraklı bir bitkiyse, nemli bir süngerle temizleyebilirsiniz. Evinizde çok fazla bitki varsa, bitkilerinizi duşa sokmayı da deneyebilirsiniz. İşte bitkilerinizin ihtiyaçlarına göre uygulayabileceğiniz temizleme yöntemleri:

1. Duş aldırma

Eğer büyük bitkileriniz varsa, onları hep birlikte duşakabinin içine yerleştirip, yerinden çıkabilen duş başlığınızda bitkilerinizi yıkayabilirsiniz. Bu uygulama sırasında suyun tazyikinin bitkilerinize zarar vermemesine özen göstermelisiniz. Eğer duş başlığınız buna uygun değilse, bir sprey şişesinin içine ılık su doldurarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

2. Süngerle temizleme

Eğer bitkinizin çok sayıda ve ince yaprakları varsa, süngerle temizleme pek uygun bir yöntem olmayabilir. Ancak geniş ve sağlam yaprakları varsa, bir kabın içine sabunlu su yaparak bitkilerinizin yapraklarını temizleyebilirsiniz. Bu yöntemde kullandığınız süngerin sert olmamasına dikkat etmelisiniz. Bir kap ılık suya, çeyrek çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı karıştırmanız yeterli olacaktır. Süngeri sık sık suya batırarak tozların diğer yapraklara taşınmasını önleyebilirsiniz. İşlemi uygularken diğer elinizle yaprakları alttan desteklemeyi ihmal etmemelisiniz.

3. Mikrofiber bez veya toz alma aparatı kullanma

Duşakabine taşıyamayacak kadar büyük bir bitkiye sahip olan şanslı kişilerdenseniz, bitkinizi temizlemek için mikrofiber bez veya toz alma aparatı kullanabilirsiniz. Uygulaması oldukça basit; elinize aldığınız bez veya toz alma aparatıyla yaprakları nazikçe tozlardan arındırmanız yeterli.

4. Fırça kullanarak temizleme

Bazı bitkilerin yaprakları çok ince ve narin olabilir. Bu tür bitkileri temizlemek için yumuşak uçlu bir fırça kullanmanız gerekebilir. Bitkinizin yapısına göre fırçayı ılık suyla biraz ıslatabilirsiniz. Fırçayı, boya yapar gibi yaprakların üzerinde gezdirerek tozlarından arındırabilirsiniz.

5. Ölü yapraklardan kurtarma

Bitkinizi kurtarıp temizlemişken, ölü yaprakları da uzaklaştırmalısınız. Bu yaprakları makas yardımıyla keserek uzaklaştırmalısınız. Böylelikle sadece bitkinizin daha güzel bir görünüme sahip olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda canlı yaprakların daha fazla beslenmesine de yardımcı olmuş olursunuz. Ölü yaprağı keserken, bitkinin köküne en yakın olan noktadan kesmelisiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!