Ev dekorasyonunuza sıcak renklerin pozitif enerjisini katacak sihirli dokunuşlar

Farkında mısınız bilmiyorum ama o kadar uzun zamandır minimalizm evlerimizi etkisi altına almış ki, insan ister istemez evini yenilerken minimal seçimler yapmak zorunda kalıyor. Hazır üretilen mobilya ve ev aksesuarları çoğunlukla sade tasarımlar ve düz çizgilere sahip. Oysaki dünya, yavaş moda ve dekorasyon trendlerinde maksimalizme gidiyor…

Son günlerde sürekli mobilya ve dekorasyon mağazalarının online satış sitelerine göz gezdiriyor, evim için renkli mobilya ve objeler araştırıyorum. Evde kullanılan sıcak renklerin eve pozitif bir enerji vereceğine inanıyorum. 

Henüz Türkiye’deki zincir mobilya mağazalarında sıklıkla karşılaşmasak da inanıyorum ki, yakın dönemde sade hatlı mobilyaların yanında, az da olsa renkli ve desenli tasarımlar yerini alacak. Sıcaklık ve renk arayışımın bu dönemlere denk gelmesinde soğuk ve kapalı havaların da yadsınamaz bir etkisi olduğu kesin. Baharın gelmesine belki daha var fakat mekanlarda yavaş yavaş kış mevsiminin soğuk etkisini azaltmanın şimdi tam zamanı!

Ufak tefek dokunuşlarla evimize biraz renk ve biraz pozitif enerji katmanın yolları

Bembeyaz mobilyalara sahip minimalist bir tarzınız varsa size önerim, kırlentlerle başlamanız. Birkaç renkli kırlentle koltuğunuzun ne kadar canlandığını gördükten sonra eminim ki bir sonraki adıma geçmek isteyeceksiniz.

Bir mekanı canlandırmanın en kolay yollarından biri de duvara asılan objelerdir. Posterler, farklı geometrik tasarımlarda çerçeveler, bunlarla birlikte kullanılan aynalar, tabaklar ve son dönemde birçok farklı mağazada bulabileceğiniz ahşap veya metal harflerle duvarlarınızı renklendirebilirsiniz.

Büyük iç mekan bitkileri de son dönemde ev dekorasyonunda çok önemli bir yere sahip. Renkli saksılar alabilir veya mevcut saksılarınızı kendiniz boyayabilirsiniz.

Biraz daha cesaretiniz varsa, tek renk koltuk takımızın koltuklarından birinin döşemesini, desenli bir kumaşla değiştirebilir veya desenli bir puf alabilirsiniz.

Evinizin girişine renk katmak için son dönemde çok popüler olan Karabağ kilimlerini inceleyebilirsiniz.

Dolap, şifonyer veya komidininizdeki metal kulplar yerine, farklı renk ve desenlerde seramik kulplar alabilirsiniz.

Tek bir duvarda kullanacağınız desenli duvar kağıdı mekanın tüm havasını değiştirir.

Sandıkları karıştırın, anneannenizden kalma parlak renkli, işlemeli yatak örtüleri çok yakında yatak odanızın en güzel parçası olacak. Bunun dışında yatağınızın baş ucuna asacağınız mandala desenli bir kumaş odanın geri kalanı ne kadar sade olursa olsun eğlenceli bir mekan yaratacaktır.

Tavandan sarkan makrome saksılar şimdi çok moda. Orta okul günlerinize dönün ve rengarenk iplerle kendi saksılığınızı kendiniz örün.

Mutfak dolaplarınızın raflarını bir ray sistemine takacağınız renkli kumaşlarla bir taraftan açık kalan rafları kamufle ederken,bir taraftan da bohem bir mutfak dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. Duvara asacağınız emaye tencere ve tavalar da bu görüntüyü destekler.

Biraz da Feng Shui dokunuşu!

Hazır mekanlar, renkler ve pozitif enerjiden bahsetmişken bu yazıda hepimizin sıklıkla adını duyduğu Feng Shui’den ve Feng Shui’ye göre mekan düzenlemekten de faydalanabiliriz.

Feng Shui’nin sözlük anlamı rüzgar ve su. Yaşadığımız mekanda, çevremizde bizi etkileyen ve devamlı hareket eden kozmik, metafiziksel bir enerji varmış. Bu enerjinin adı ise ‘Chi‘ymiş. Chi, atmosferde sessizce ve görünmeden sürekli dolaşıyormuş ve Çinliler bu gücü, ‘ejderhanın kozmik nefesi’ olarak tanımlıyorlarmış. İşte Feng Shui’nin amacı da bu enerjiyi bize en faydalı olacak şekilde yakalamakmış. Özellikle mobilya yerleşiminde ve renk seçimlerinizde Feng Shui’den yararlanabilirsiniz.

Feng Shui’ye göre ;

  • Eğer bir oda karanlık renklere boyanırsa ve güneş ışığı az ise durgun Chi’ye sahip olunmaktadır. Böyle bir odada hasta olabilir veya bastırılmış hissedebiliriz. Eğer bir oda çok parlak renklere boyanırsa bu sefer de Chi çok fazla olmakta ve yine aynı şekilde hasta ve yoğun enerjiden dolayı kendimizi rahatsız hissedebiliriz.
  • Altın rengi, bolluk, bereket ve serveti temsil eder. Sarı temele dayanan bu renk tonu aynı zamanda sıcaktır; canlılık, güven ve iyimserlik katar. Işığı yansıtan metalik her türlü objeyi enerji katması için evinize davet edebilirsiniz.
  • En çok vakit geçirdiğiniz odada, yukarıya doğru ışık veren bir aydınlatma elemanı tercih edin. Yukarıya doğru bakan ve ince, uzun olan aydınlatma modelleri, diğerine göre ışığı daha iyi yansıtıyor ve bu sayede pozitif enerji veriyor.
  • Desenli bir halı, bir buket çiçek ya da kalemler… Gökkuşağında yer alan renklere sahip bir objeyi, evinizde en çok yorgun hissettiğiniz, sıkıldığınız ya da enerjinizin düştüğünü hissettiğiniz bir odaya koyun. Bu güzel renklerin bir araya gelip sizi ne kadar mutlu edeceğini göreceksiniz.
  • Feng Shui’nin temel kurallarından biri de evde bozuk ya da kırık objeleri barındırmamak. Kendinize nasıl iyi bakıyorsanız, eşyalarınıza ya da iyi bakmalısınız. Bu yüzden bozuk ya da kırık objeleri tamir ettirin. Eğer olmuyorsa, evinizden uzaklaştırın.

 

İlginizi çekebilir: Yeni yıla girerken evinize bolluk ve bereket getirecek 7 Feng Shui önerisi

Alaz Balıklı
İzmirli. Bornova Anadolu Lisesi, Viyana Teknik Üniversitesi mezunu. Mimarlık bölümünü bitirdikten sonra Türkiye'ye dönerek 2 yıl boyunca çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı. 2015 yılının sonuna ... Devam