Siyah rengin ev dekorasyonundaki yükselişi

İç mekanlarda siyah renk kullanımı şimdiye kadar pek çoklarının kaçındığı, aşılmaz bir tabu gibiydi. Ancak, evleri karanlık ve depresif gösterdiği düşünülen siyah renk, doğru şekilde kullanıldığında ev dekorasyonunda adeta harikalar yaratıyor! Ünlü İngiliz iç mimar Suzy Hoodless’ın, Londra’da dekore ettiği bir evde kullandığı siyah detaylar ve kontrast etkisini gördükten sonra ev dekorasyonundaki siyah renk kullanımı hakkındaki fikirleriniz tümden değişebilir:

Siyah renk ev dekorasyonunda tabu olmaktan çıkmalı

İç mimar Suzy Hoodless’a göre: İnsanlar giyim – kuşam konusundaki tercihlerini yaparken cesur davranmaktan çekinmiyorlar. Ancak konu ev dekorasyonuna gelince, cesur tercihler ya da köklü değişiklikler yapmaya ikna olmak biraz zaman alabiliyor. Bu yüzden  pratik ev dekorasyonu için kullanılacak stile karar vermeden önce; o evde yaşayanların moda anlayışına daha yakından bakmak ve bu stilden faydalanmak gerekiyor. Özetle, herkesin gardırobunda da en az bir siyah pantolon ve ceket olduğuna göre, ev dekorasyonunda siyah renk kullanımından kaçmaya hiç mi hiç gerek yok!

Siyah salonlara çok yakışıyor
Siyah salonlara çok yakışıyor

Açık renklerde seçilmiş parkeler ve büyük ve bolca ışık alacak yapıda tasarlanmış pencereler ile ışığı dengelenen salon; canlı renklerde mobilyalar ve siyah detaylarla adeta bütünleşmiş.

 

Ev dekorasyonunda siyah renk geniş yüzeylerde kullanılabilir
Ev dekorasyonunda siyah renk geniş yüzeylerde kullanılabilir

Siyah, bu kütüphanede gördüğümüz gibi büyük yüzeylerde de rahatlıkla kullanılabilen bir renk. Bu kütüphanedeki sert görünümü yumuşatan unsurlar ise kesinlikle 50’li yılların izini taşıyan metal ayaklı ahşap mobilyalar ve geometrik desenli yer karoları.

 

Pop-art mobilyalar siyah renge çok yakışmış
Pop-art mobilyalar siyah renge çok yakışmış

Siyah ahşap pencere çerçeveleri, 60’lı yılların o meşhur pop-art etkisini taşıyan parlak sarı koltuklar ve gri kadife köşe kanepe ile kullanıldığında hiç de iç karartıcı bir görüntüye neden olmuyor.

 

Antik masa - sandalye takımı ve çiçekler ev dekorasyonuna romantizm katmış
Antik masa – sandalye takımı ve çiçekler ev dekorasyonuna romantizm katmış

Ortaçağ stilindeki masa ve sandalyelerde kullanılan açık – koyu renk dengesi, odaya inanılmaz bir derinlik kazandırmış. Ayrıca masa üstünde kullanılan dev çiçek aranjmanına da bayıldık!

 

Siyah ile dekore edilmiş bir çocuk odası
Siyah ile dekore edilmiş bir çocuk odası

Bu şirin ve konforlu çocuk odasına baktığınızda ne görüyorsunuz? İç karartıcı ve karanlık bir oda mı yoksa dinamizm kokan canlı bir yaşam alanı mı? İşte siyah renk, örnekte olduğu gibi doğru alanlarda ve doğru ölçülerde kullanıldığında ev dekorasyonuna farklı bir derinlik kazandırır.

 

Kaynak: www.houseandgarden.co.uk

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Evinizi ısıtacak kış dekorasyonu önerileri

Yaratıcı bir dekorasyon aracı: Bitkiler

Ev dekorasyonunda nostaljik esintiler

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!