Ev dekorasyonu: En keyifli genç odası dekorasyon fikirleri

Genç odası dekorasyonu, uygulanması en zor fakat bir o kadar da eğlenceli şeylerden biri. Hele ki günümüzde “kendin yap” fikirlerinin de çoğalmasıyla, ev ortamında ve genç odalarında birbirinden yaratıcı püf noktaları yakalamak mümkün.

Genç odalarını dekore ederken üzerinde durulması gereken ilk konu kullanışlılık. Kolay dağılabilir dekorasyonlardan kaçınırken, pratik ve çok amaçlı kullanılabilecek organize edici parçalara yer verilmesi bu açıdan doğru bir tercih olacaktır.

Bir genç odası dekorasyonu sırasında akılda tutulması gereken bir diğer önemli detay; o odanın onların kendilerini ifade ettikleri bir mekan değeri taşıması. Kendi fikir ve zevklerinizi geri planda tutup, önceliği onun fikir ve isteklerine vermelisiniz. Dekorasyon sırasında olabildiğince özgür ve bir o kadar da incelikli düşünülmesi gerek.

Genç odalarını en iyi şekilde dekore edebilmek için izleyebileceğiniz yollar

Odanın çok amaçlı kullanılmasını sağlayın.

Odanın çok amaçlı kullanılmasını sağlayın.

12-18 yaş grubu gençlerin zaman geçirmeyi en çok sevdikleri yer odaları. O alanda rahatlayabiliyor, huzur bulabiliyor, kendilerine zaman ayırabiliyor ve üretebiliyorlar. Dolayısıyla bir genç odasında en önemli detaylardan biri odanın çok amaçlı kullanılabilmesi. Aynı alanda hem ders çalışacakları bir alana, hem eğlenebilecekleri bir alana hem de dinlenebilecekleri konforlu bir alana yer verilmesi bu koşulu yaratmaya yardımcı olacak.

Bir duvarı onların istediği şekilde süslemesine izin verin.

Bir duvarın tasarımını tamamen odanın sahibine bırakın.

Genç odalarının, gençlerin kendilerini ifade ettiği ve kendini gösterdiği önemli bir yer olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla çocuklarınızın bu alanı sahiplenmeleri ve kendilerini bu alanda özgür hissetmeleri çok önemli. Onlara odanın bir duvarını istedikleri gibi dekore etmelerini söyleyin. İstedikleri gibi boyayıp, istedikleri şeyleri asabilsinler, bırakın yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir alana sahip olsunlar. Böylece odalarını ve evlerini çok daha iyi benimseyecekler.

Pratik kullanım alanları yaratın.

Ailelerin genç odaları hakkında en çok şikayet ettikleri şey, hemen dağılıyor olmaları. Bu en az aileler kadar çocukların da yaşam alanlarını ve psikolojilerini kötü etkileyebilecek bir durum. Fakat odalarını toplamak ya da toplu tutmak, o yaşlardaki bireylerin ilk hedefleri şeylerden biri değil ne yazık ki. Bu nedenle odalarda organize eşyalar tercih edilmeli. Örneğin bir çekmece içine konabilecek bölmeli bir ek parça, hem aranan şeyin daha kolay bulunmasını sağlayacak hem de odanın dağılmasını büyük ölçüde engelleyecek.

“Kendin yap” dekorasyon yöntemlerini çocuğunuzla birlikte uygulayın.

“Kendin yap” yöntemleri daha sık kullanın.

O yaşlardaki bireyler genelde özgürlüklerine düşkün olurlar. Aileleriyle pek fazla vakit geçirmezler; yalnız kalmayı ya da arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi tercih ederler. Dolayısıyla aileyle birlikte zaman geçirmek geri planda kalır. Onun odasına yapacağınız eğlenceli bir “kendin yap” dekorasyon yöntemiyle, hem birlikte eğlenceli zaman geçirebilirsiniz, hem de çocuğunuzun el becerisini ve yaratıcılığını ortaya koymasına destek vermiş olursunuz. Örneğin; yatağına koyacağı yastıklara, kendi seçtiği renk ve yöntemlerle kılıflar tasarlayabilirsiniz. Ne dersiniz eğlenceli olmaz mı?

Farklı kumaşları bir arada kullanın.

Farklı kumaşları bir arada kullanın.

En az odada kullanılan renkler kadar, odada kullanılan kumaşlar da önemli. Öncelikle konforu arttıracak kumaşlar tercih edilebilir. Kadife yatak örtüleri, saten yastık kılıfları, pofuduk halılar ya da zaman geçirilebilecek puflar… Fakat yalnızca tek bir kumaş çeşidi, renk ya da desen kullanılması, dekorasyonu sıkıcı bir hale getirebilir. Farklı parçaları bir araya getirerek duyuları şaşırtmak, odayı eğlenceli ve renkli bir hale getirecek.

İlgili yazı: Yaşamınızı kolaylaştıracak pratik ev dekorasyon fikirleri

Kaynaklar:
Diyprojectsforteens.com
Freshome.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!