Eski sevgilinizle tekrar birlikte olmadan önce sormanız gereken sorular

Ayrılık çoğu kişinin yaşadığı en zorlu deneyimlerden biridir. İlişkinizin bittiğini düşünseniz de çoğu zaman bunu dile getirmek hayli zorludur; çoğu zaman ayrılmayı düşünen taraflar son ana kadar dayanır ve ilişkiyi kurtarmanın bir yolunu arar. Ancak beklenen an gerçekleşip ayrılık sürecine girildiğinde de bunun kolay bir dönüşü olmaz. Ta ki ayrılan çiftlerden biri diğerine tekrardan yeşil ışık yakana kadar.

Çevrim içi dating uygulaması eHarmony’e göre kadınlar karar vermekte erkeklerden daha iyidir ve ayrılığa karar verenler de genellikle kadınlar olur. Ancak sonrasında ilişkilerde “geri dönüş” yaşanması da yine son derece olasıdır. Eski sevgiliyle tekrardan bir ilişkiye başlamanın iyi bir seçim olup olmadığına dair kesin bir yargı yoktur. Eğer siz de şu an o aşamadan geçiyorsanız öncelikle kendinize ve ‘potansiyel partnerinize’ belli sorular sormanız gerekir. İşte eski sevgilinize geri dönmeden önce sormanız gereken sorular…

Eski sevgilinizle tekrar birlikte olmadan önce sormanız gereken sorular

Kendinize sormanız gereken 6 soru

 • İlk başta neden ayrılmıştık? Aynı yola tekrardan geri dönmeli miyim?

İlişkiye başka bir şans vermeden önce öncelikle neden ayrıldığınızı düşünmelisiniz. Acı verici olsa dahi bu adımı atlamamanız gerekir. Kafanızda nedenleri netleştirdikten sonra kendinize benzer şeyleri yaşamaya hazır olup olmadığınızı sorun. Tüm bunlar tekrar yaşanırsa beler olacağını iyi bir şekilde analiz edin.

 • Sadece yalnız olduğum için mi böyle hissediyorum?

Mutsuzluk ve yalnızlık sizi eski sevgilinize yönlendiren duygular olabilir. O yüzden gerçekten bu kişiyle tekrar birlikte mi olmak istiyorsunuz yoksa yalnız olduğunuz için tanıdık bir limana mı ihtiyaç duyuyorsunuz sorusunu cevaplayın.

 • Eski sevgilim hakkında hala sevdiğim şeyler neler?

Neden ayrıldığınızı düşündükten sonra eski sevgilinizde sevdiğiniz şeyleri de düşünmeyi ihmal etmeyin. Bu kişide gerçekten sevdiğiniz şeyleri listeleyin ve bunların ayrılık sebebinizden daha önemli olup olmadığını değerlendirin.

 • Eğer bu ilişkiye geri dönersek neler değişir?

Daha önce ayrıldığınız için eski sevgilinizle ilişkinizin aynı şekilde devam etmesi pek mümkün olmaz. Bu bir nevi yeni bir ilişkiye başlamak gibidir.

Eski sevgilinizle tekrar birlikte olmadan önce sormanız gereken sorular

 • Şu an ne tarz bir ilişki istiyorum?

Eski sevgilinizle yaşadığınız ilişki size iyi ya da kötü birçok ders çıkarmanıza sebep olacak sonuçlar sunmuştur. Peki sizin ideal ilişki anlayışınız ne? Karşınızdaki kişi istediklerinizi size verebilecek mi?

 • Karar vermeden önce başka insanlara da danışmalı mıyım?

Ayrılık dönemlerine en yakından tanık olan kişiler genellikle arkadaşlar ve aile üyeleridir. Bu sürecinizde yakınınızda olan kişilere bunun nasıl bir fikir olduğunu sorun ve onların cevaplarını dinledikten sonra neyin sizin için daha iyi olduğuna karar verin.

Eski sevgilinize sormanız gereken 6 soru

 • Neden tekrar birlikte olmak istiyorsun?

Eski sevgiliniz size sadece “yalnız hissediyorum” gibi bir cevap verirse bu çok da tatmin edici değildir. Ondan tekrar bir arada olmanızın en önemli sebeplerinin ne olduğunu dinleyin.

 • Sence daha önce neden yürütemedik?

Daha önce ilişkinizi neden yürütemediğinizi bir de ondan dinleyin. Hali hazırda kendi düşüncelerinizin farkındasınızdır ancak tekrar bir ilişkiye başlamak istiyorsanız karşınızdaki kişinin de düşüncelerini dinlemeniz gerekir.

 • Bu sefer yürümesi için elinden geleni yapacak mısın?

Tekrar birlikte olmayı istemek yeterli değildir. İki tarafın da kendini ilişkiye adaması ve tüm bu süreçte elinden geleni yapması gerekir.

Eski sevgilinizle tekrar birlikte olmadan önce sormanız gereken sorular

 • Bu ilişkinin nereye doğru gittiğini görüyorsun?

Eğer siz eski sevgilinizle yeni bir ilişki kurarak bunun sonsuza kadar gideceğine inanıyorsanız ona bu konuda nasıl düşündüğünü sorun. Onun da sizinle aynı fikirde olması son derece önemli. Yoksa tekrardan başlayacak bu ilişki sizin için kalp kırıklığından başka bir şey olmaz.

 • Birbirimizle açık iletişim kurup birbirimize karşı her zaman dürüst olacak mıyız?

Bunu daha önce de duymuşsunuzdur: İlişkideki en önemli detay iletişimdir. Birbirinize karşı dürüst olacağınız konusunda açık olmalısınız.

 • İletişimimizi nasıl geliştirebiliriz?

Eğer tüm bu soruların cevabını aldıysanız son soruyla durumu netleştirebilirsiniz. Böylece eski partnerinizin yeni ilişkide nasıl bir tutum izleyeceğine dair aklınızda belli şemalar oluşacaktır.

 

Kaynak:
brit.co

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!