Eski bir top modelin ağzından: Bağımlılıkla yaşamak ve bundan kurtulabilmek

Bağımlılık, düşündüğümüzden çok daha karmaşık ve yaygın bir sorun. Her ne kadar kelimeyi ilk duyduğumuzda aklımıza uyuşturucu ve alkol gibi uç örnekler gelse de, aslında insanlık bugün pek çok şeye karşı bağımlılık yaşayabiliyor. İş, egzersiz, fazla yeme, yememe, kumar, seks, porno, alışveriş, sosyal medya, bilgisayar oyunu, cep telefonu ve daha pek çok şey günümüzde birer bağımlılık nesnesi olmuş durumda.

Bizi bağımlılığa iten durumlarsa farklılık gösterebiliyor: Hepimiz hayatta küçük ya da büyük farklı sorunlarla uğraşmak durumundayız. Bunlar bize kendimizi yetersiz hissettirebilir ya da sıkılabiliriz. Bunlar nedeniyle kafamız karışabilir, yalnız hissedebiliriz veya canımız acıyabilir ve biz tüm bu hislerden kaçmak istediğimiz için herhangi bir şeye karşı bağımlılık geliştirebiliriz. Ya da bir şeyi çok seviyor olmak bile o şeye karşı bağımlılık yaratabilir.

İlginizi çekebilir: Bağımlılıkla mücadele ederken yoganın gücünden faydalanın

Amber Valletta, bir süre bağımlılıkla boğuşmuş bir top model.

Bu açıdan baktığımızda bağımlılığın herkesin yaşayabileceği yaygın bir sorun olduğunu daha iyi anlıyoruz. Peki bir bağımlı olarak yaşamak nasıl bir durum? Eski bir bağımlı olan ABD’li aktris ve top model Amber Valleta, konuyla ilgili olarak bağımlılığın kendi içinde bir kırılganlık ve hassasiyet barındırdığını ifade ediyor:

İçinizde bir canavar olduğunu düşünün. Bu canavarı bir kere beslemeye başladığınızda, kontrolü artık o eline alır. Bir bağımlıyken, bunun hayatımdaki her şeyi etkilemeye başladığını fark ettim. Çok önemli iş anlaşmalarıma sarhoş gittim. Aile ve arkadaşlık ilişkilerim bozuldu. Bağımlılık, bireyi olabilecek en kötü noktalara getiriyor. Ve bununla yaşamak çok zor.

Ergenliğinden itibaren bağımlılıkla ilgili sorunlar yaşayan Valleta, bir süre sonra tamamen iyileşmiş. Ancak bunu yaparken en çok ihtiyacı olan şeyin yakınlarının yardımı olduğunu belirtiyor. İşlerin ne yazık ki “Ben güçlüyüm, yaparım,” gibi büyük cümlelerle yürümediğini ifade eden süper model, bağımlılıktan kurtulmanın komplike ve zor bir süreç olduğuna değiniyor:

Bağımlılık, ayrım yapmadan önüne gelen herkesi alıp götürme potansiyeline sahip. Ondan kurtulmak için çok fazla emek vermek gerekiyor. Bağımlı bireyler pek çok zaman bağımlılıklarından utandıkları için bunu söylemek istemezler. Benim de yaşadığım buydu. Ancak kurtulmak için öncelikle bunu kabul edip içime dönmem gerekti. Meditasyon yaptım, dua ettim ve çok daha fazlasını yaptım. İnsanların yardımına ihtiyacım vardı. Oldukça zor bir süreçti.

Amber Valleta’nın öyküsünü dinlemek ve bağımlılık sorunuyla ilgili daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Amber Valletta | Revitalize | Living With Addiction

 

İlginizi çekebilir: Herhangi bir bağımlılıktan nasıl kurtulunur?

Kaynak:
mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!