Bağımlılıkla mücadele ederken yoganın gücünden faydalanın

Dünyada binlerce insan farklı farklı bağımlılıklarla mücadele etmeye çalışıyor. Her yıl binlerce insan bağımlılıklar yüzünden hayatını kaybediyor veya sağlığından oluyor. Üstelik, bağımlılıkla mücadele için harcanan çaba, maddi imkanlar da cabası…

Son dönemde bağımlılıkla mücadele alanında yeni bir yöntem ortaya atıldı. Bu yeni yöntem, benzerlerinin aksine yeni bir ilaç veya birkaç adımdan oluşan yeni bir program değil. Aslında hepimizin bildiği, eski bir pratik: Yoga artık bağımlılıkla mücadele alanında da kullanılıyor. İşte bağımlılıkla mücadele etmek için yoganın faydaları:

Yoga bağımlılıkla mücadelenin bir parçası olabilir

Yoganın iyileştirici etkilerini birçoğumuz biliyoruz. Esnekliği artırması, kasları güçlendirmesi, sağlıklı yaşam pratiklerini desteklemesi, stresi azaltması yoganın faydalarından sadece birkaçı. Bunların dışında bazı uzmanlar yogaya bağımlılıkla mücadele için de başvurulabileceğini söylüyor. Yoga insana manevi bir rehberlik ve insanın egosunun dışında bir güçle bağ kurma imkanı tanıyor. Bu sayede yoga bağımlılıkla mücadele sırasında görülen semptomların giderilmesine veya azaltılmasına yardımcı oluyor.

İlginizi çekebilir: Çok az kişi tarafından bilinen ancak sağlıklı yaşamımızı tehdit eden birbirinden ilginç bağımlılıklar

Yoga ve meditasyon: İyileşme ikilisi

Yazar Gabrielle Bernstein, kendi bağımlılıktan kurtulma serüvenini paylaşmıştı. Bernstein, bağımlılıktan kurtulmak için özellikle kundalini yogayı ve kundalini meditasyonu tavsiye ediyor. Bazı internet siteleri veya mobil uygulamalar da bağımlılıkla mücadele edenler için özel programlar sunuyor. Bu tür platformlarda, bağımlılıkla mücadele sürecini tamamlayanlardan tecrübelerini paylaşmaları isteniyor. Bu tür uygulamalarda veya sitelerde bulmak mümkün.

Sadece bağımlılıkla mücadele değil ruhu iyileştirmek için yoga

İster bağımlılıkla mücadele edin veya etmeyin, hepimizin ruhunda sayısız yaralar var. Yoga sağladığı iç huzur ve aydınlanma sayesinde bu yaraları iyileştirmek için ihtiyacımız olanı sunuyor. Yoga ve meditasyon, bizleri gerçekten kim olduğumuzla tanıştırıyor. Aradığımız gücü, bilgeliği ve bağımlılıkla mücadele ettikten sonraki canlılığı sunuyor. Yoga ve meditasyon sayesinde sadece bağımlılıklardan değil, travmalarınızdan, geçmişten miras kalan acılarınızdan arınabilir ve hayatınızı dönüştürmeyi başarabilirsiniz.

Şimdiden iyi şanslar!

İlginizi çekebilir: Herhangi bir bağımlılıktan nasıl kurtulunur?

Kaynaklar:
Yogajournal
Theselfimprovementblog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!