Erkeklerde uzun saç rehberi

“Erkeklere uzun saç yakışır mı yakışmaz mı?” tartışmaları süredursun, pek çok Hollywood ünlüsü ve sporcu bu modayı çoktan uygulamaya başladı bile.  Stil danışmanları ve erkek kuaförlerine göre her erkeğin hayatında en az bir defa denemesi gereken uzun saç biraz emek ve sabır istiyor. Siz de erkeklerde uzun saçın cazibesine kapılıp saçlarınızı uzatmaya karar verdiyseniz sizin için derlediğimiz bilgilere göz atmanızda fayda var:

Saç uzatmak sabır ister

Saç uzatma kararı verdiğiniz anda saçlarınız istediğiniz uzunluğa gelse ne kadar güzel olurdu değil mi? Ama maalesef saç uzatma sürecinde karşılaşılan tablo o kadar da pembe olmuyor. Saçlarınız uzadıkça gözünüzün alıştığı o muntazam form kaybolur ve her geçen gün biraz daha tuhaf görünmeye başlar. İşte bu noktada, saç uzatma kararınızı yeniden sorgularsınız. Özellikle saçların kulakların üstünü kapatacak kadar uzadığı o sevimsiz dönemi atlatmayı başarırsanız yeni uzun saçlarınıza kavuşma yolundaki en önemli engeli aştınız demektir.

Ara uzunluktaki saçları şekillendirmek biraz emek ister
Ara uzunluktaki saçları şekillendirmek biraz emek ister

Bu süreçte, her geçen hafta bambaşka bir şekle bürünen saçlarınızı gizlemek için tarz bere, şapka ve bandanalar kullanabilir ya da yaratıcılığınıza ve doğal görünümlü saç şekillendiricilerine güvenerek saçınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Kendi haline bırakmayın, bakım yapın

Saçlarınız güzel güzel uzarken onları kendi haline bırakmak, ileride biraz canınızı sıkabilir. Çünkü erkeklerin saç kökleri, ilerleyen yaş ve alışkanlıklardan ötürü zamanla zayıflamaya eğilimlidir. Bu yüzden saçlarınız uzamaya devam ederken onları besleyecek içeriklerle güçlendirmeniz gerekir. Bunun için saç derinize  E vitamini içeren serumlar uygulayabilir ve saçı doğrudan güçlendiren bir madde olan biotin içeren gıda takviyeleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Biotin saçlarınızı hissedilir ölçüde güçlendirir
Biotin saçlarınızı hissedilir ölçüde güçlendirir

Saç uzatırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da yıkama. Uzun saçlarınızı yıkarken, saç derinizi fazla kurutmayacak / yağlandırmayacak doğru şampuanı seçmelisiniz. Çünkü saç derisinin doğal yağ dengesini bozan bu şampuanlar saç dökülmesine neden olur. Ayrıca uzun saçlarınızın kırılmaması için her yıkamada saçınızın uçlarına hafifçe saç kremi uygulamanızda fayda var.

Saçınıza yapay müdahalelerde bulunmayın

Erkeklerde uzun saçın en güzel hali en doğal halidir. Bu yüzden uzattığınız saçlarınıza mümkün olduğunca şekillendirici sürmeyin, boyatmayın ve fön çekmeyin. Bunun yerine saçlarınıza ıslakken sıkacağınız deniz tuzu spreyleri sayesinde saçınıza kuruturken doğal bir şekil verebilirsiniz. Bunu yapmanız hem saç kaybı yaşamanızı hem de doğallıktan uzak bir görüntü ile dolaşmanızı engeller.

Kendinize uygun kesimi bulun

Saç uzatmakla iş bitmiyor. Çünkü her erkeğin saç yapısı ve yüz şekli birbirinden farklı olduğu için ideal saç kesimini bulmak son derece önemli. Örneğin dalgalı ve kabaran saçlarınız varsa, saçlarınızı kestirirken ara makasla biraz seyrelttirmenizde fayda olabilir. Yüzünüz küçük ve keskin hatlıysa saçlarınızda muhteşem topuz modelleri deneyebilirsiniz. Eğer daha yuvarlak ve büyük bir yüzünüz varsa kesinlikle katlı modelleri tercih etmelisiniz ve saçlarınızı mümkün olduğunca açık bırakmalısınız.

Samuray topuzu
Samuray topuzu

 

Kaynak:

gentlemansgazette.com

gq.com

huffingtonpost.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Deri ceketler ile bu sezon tarzınızı ortaya koyun

Ünlüler dünyasının stil sahibi erkeklerinin ilham verici saç modelleri

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!