Erkek vücudundan yayılan kokuların cinsel çekicilik üstündeki etkileri

Vücudumuzun savunma mekanizmasının bir parçası olan koku salgıları, cinsel yaşantımızın da vazgeçilmezi. Apokrin bezlerinden salgılanan ve koltukaltında terlemeyle yayılan kokumuz, özellikle ön sevişme aşamasında partnerimizle kurduğumuz cinsel bağlantının ve uyumun bir parçası.

erkek kokusu

Cinsel ilişki sırasında koltukaltı bezlerinde üretilen salgı, hava sıcaklığının yarattığı salgıdan tamamen farklı ve kadın ve erkeklerde farklı kimyasal yapılarda oluşuyor. Erkeklerde Apokrin bezi miktarı kadınlara göre daha az sayıda bulunuyor. Ancak karşı cinsle bedensel bir yakınlaşma yaşandığında, kadınlara göre çok daha güçlü bir salgı üreterek cinsel çekiciliği artırıyor. Erkek vücudundan yayılan bu kimyasal madde, kadında cinsel uyarılma yaratıyor. Cinsel ilişkiden hemen önce duş alan ya da koltuk altı terlemesini engellemek için deodorant kullanan erkekler, bu cinsel uyarıcıyı bloke etmiş oluyor.

İnsan bedeninin yaydığı uyarıcı kokularla ilgili yapılan klinik deneyler de, erkeklerdeki bu salgıların afrodizyak etkisi olduğunu kanıtlıyor. Bu konuyla ilgili yapılan bir çalışmada, erkek katılımcıların koltukaltlarına yerleştirilen emici pedlerle her katılımcının terinden örnek alındı. Bu pedlerden alınan ve konsantre edilen kokular, kadın katılımcılara 6 saat boyunca koklatıldı. Deneyin sonunda kadın katılımcıların kokular yerleştirilmeden öncesine göre çok daha rahatlamış oldukları rapor edildi. Daha da önemlisi, kadın katılımcıların yumurtlamayı sağlayan hormonlarının salgılanmasında ciddi oranda bir artış olduğu gözlemlendi.

Başka bir çalışmadaysa, erkeklerin koltukaltından salgılanan androstenolün (testosterona benzer bir üreme sistemi hormonu) özellikle yumurtlama evresinde kadında cinsel isteği artırdığı görüldü.

Feromonların koku duyusuyla algılanabilmesi için partnerinize yalnızca bir kaç santim uzaklıkta olmanız gerekiyor. Aynı şekilde erkeğin vücudunda hiç bir kıyafetin bulunmaması, kadının erkekten yaklaşık 7 cm kısa olması da feromonların daha kolay algılanabilmesi ve daha etkili olabilmesi için önemli.

Erkek vücudunda kadın vücudundan farklı olarak salgılanan bu ilginç maddelerin, eş seçiminde önemli bir rol oynadığı ileri sürülüyor. Yani, erkekseniz genlerinizin bazı kadınlara çekici gelmenizde, bazıları içinse sıradan olmanızda oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!