Engelleri aşmanın yolu: Cesur olmak

Engelleri aşmanın yolu: Cesur olmak
Engelleri aşmanın yolu: Cesur olmak

Yolumuza çıkan engeller, çoğu zaman bizi cesaretsizliğe sürükler. Bu noktada yapmamız gereken aslında çaresiz hissetmek değil, bakış açımızı değiştirmek olmalıdır.

Çünkü aslında, bir Zen atasözünün de dediği gibi; “Engeller, gidilen yolun ta kendisidir.”

Zen Habit blogunun yaratıcısı Leo Babauta, karşımıza engeller çıktığında yapmamız gerekenleri şöyle sıralıyor; “Kaçmayın, etrafından dolaşmayın. Engele yaklaşın ve onu tanıyın. Böylece onunla başa çıkmanın yollarını keşfedebilir ve yeni bir beceri edinebilirsiniz.”

Hayat, hiçbir zaman sorunsuz ilerlemez. Ancak gelişimi sağlayan, sorunları çözebilmek ve onların önüne geçebilmektir. Böyle bir bakış açısı geliştirmek, özgüveninizi de arttıracaktır.

Örnek vermek gerekirse;

Erteleme alışkanlığından yakınıyorsanız:

Erteleme alışkanlığı, büyük bir problemdir ancak aslında size yol gösterir. Güvensizlik gibi kendinizle ilgili rahatsız olduğunuz bir şeyler olabilir, başarı ya da başarısızlıktan korkuyor olabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken, korkularınızı, rahatsızlıklarınızı ve güvensizliklerinizi yanınıza alarak onlarla çalışmayı öğrenmektir. Önemli olan tüm bunlara rağmen bir şeyler başarmaktır.

Sosyalleşemiyorsanız:

Bu problem, sosyal hayattaki mutluluğun önündeki bir engel ya da yürünmesi gereken bir yol olarak görülebilir. Çoğu kişi, utangaçlığına yenik düşerek sosyalleşmemeyi tercih eder. Böyle bir probleminiz varsa, utangaçlığınızı anlamaya çalışın. Nedenlerini inceleyin ve hayatınıza olan etkilerini gözden geçirin. Korkularınızı yenin.

Sürekli eleştiriliyorsanız:

Çevrenizdekiler sizi sürekli eleştiriyorsa, onlara sinirlenebilir, hayatın adil olmamasına kızabilir ya da bu insanları duymamazlıktan gelebilirsiniz. Ya da, bu durumu kabullenerek, sizi eleştirdikleri için teşekkür edebilir ve bu konuyu onlarla daha detaylı konuşabilirsiniz. Böylece eleştirileri yapıcı bir şekle sokabilir ve eksik ya da yanlış yönlerinizi geliştirebilirsiniz.

Unutmayın, tüm engeller aşılabilir. Yeter ki engellerin size gerçekten engel olmasına izin vermeyin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!