Sorunlardan kaçmayın: Engelleri aşmanın yolu cesaretten geçer

Yolumuza çıkan engeller, çoğu zaman motivasyonumuzu kaybetmemize neden olur. Ve motivasyonsuzluk da pes etmemize… Oysa engelleri aşmanın yolu cesaretten geçer. Böyle anlarda yapmamız gereken aslında çaresiz hissetmek değil, bakış açımızı değiştirmek olmalıdır. Çünkü aslında, bir Zen atasözünün de dediği gibi; “Engeller, gidilen yolun ta kendisidir.”

Zen Habit blogunun yaratıcısı Leo Babauta, karşımıza engeller çıktığında yapmamız gerekenleri şöyle sıralıyor; “Kaçmayın, etrafından dolaşmayın. Engele yaklaşın ve onu tanıyın. Böylece onunla başa çıkmanın yollarını keşfedebilir ve yeni bir beceri edinebilirsiniz.”

Hayat, hiçbir zaman sorunsuz ilerlemez. Ancak gelişimi sağlayan, sorunları çözebilmek ve onların önüne geçebilmektir. Böyle bir bakış açısı geliştirmek, özgüveninizi de artıracaktır.

Engelleri aşmanın yolu: Cesur olmak

Peki, engelleri nasıl aşabiliriz? İşte sizin için birkaç öneri…

Erteleme alışkanlığından yakınıyorsanız…

Erteleme alışkanlığı, büyük bir problemdir ancak aslında size yol gösterir. Bu davranışın altında güvensizlik gibi kendinizle ilgili rahatsız olduğunuz bir şeyler yatıyor olabilir, başarı ya da başarısızlıktan korkuyor olabilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken, korkularınızı, rahatsızlıklarınızı ve güvensizliklerinizi yanınıza alarak onlarla çalışmayı öğrenmektir. Önemli olan tüm bunlara rağmen bir şeyler başarmaktır.

Sosyalleşemiyorsanız…

Bu problem, sosyal hayattaki mutluluğun önündeki bir engel ya da yürünmesi gereken bir yol olarak görülebilir. Çoğu kişi, utangaçlığına yenik düşerek sosyalleşmemeyi tercih eder. Böyle bir probleminiz varsa, utangaçlığınızı anlamaya çalışın. Nedenlerini inceleyin ve hayatınıza olan etkilerini gözden geçirin. Korkularınızı yenin.

Sürekli eleştiriliyorsanız…

Çevrenizdekiler sizi sürekli eleştiriyorsa, onlara sinirlenebilir, hayatın adil olmamasına kızabilir ya da bu insanları duymazlıktan gelebilirsiniz. Ya da bu durumu kabullenerek, sizi eleştirdikleri için teşekkür edebilir ve bu konuyu onlarla daha detaylı konuşabilirsiniz. Böylece eleştirileri yapıcı bir şekle sokabilir ve eksik ya da yanlış yönlerinizi geliştirebilirsiniz.

Unutmayın, tüm engeller aşılabilir. Yeter ki engellerin size gerçekten engel olmasına izin vermeyin.

İlginizi çekebilir: İç huzurunuza ulaşmak için aşmanız gereken 8 engel

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!