Enerjik bir hafta sonu arayanlar için alternatif plan önerileri

Güneşin yüzünü yavaş yavaş göstermeye, henüz bedenimizi olmasa da ruhumuzu ısıtmaya başladığı bu günlerde; doğa gibi biz de uyanıyor, kabuklarımızdan çıkmaya başlıyoruz. Soğuk geçen kışın ardından, güneşin ışıldadığı her gün biraz daha enerji doluyor ve kendimizi dışarı atmak için hevesleniyoruz.

Eğer sizin de enerjiniz güneşle artıyorsa, kafelerden, alışveriş merkezlerinden uzak, güzel havaların tadını çıkarabileceğiniz ve enerjik hafta sonu planları arayışlarındaysanız, işte size birkaç alternatif plan önerisi.

Oksijene doymak isteyenlere: Doğa yürüyüşü

Yoğun geçen hafta içinden sonra şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, doğanın kollarında uzun yürüyüşler yapmak ve temiz havanın tadını çıkarmak istiyorsanız; işte size birkaç doğa yürüyüşü rotası.

Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ballıkayalar
Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli sınırlarında yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı, ismi çok duyulmamış olsa da, en güzel trekking rotalarından biri. Birinci derece doğal sit alanı olan Ballıkayalar, dağcılık ve kaya tırmanışı gibi aktiviteler için de oldukça elverişli.  İsterseniz 1.5 km uzunluğundaki trekking rotasında keyifli bir yürüyüşe çıkabilir, dilerseniz de Ballıkayalar Deresi’nin oluşturduğu göletin etrafında piknik yapabilirsiniz.

Maşukiye
Sapanca-Maşukiye
Maşukiye

Sapanca ile Kartepe arasında kalan Maşukiye; günün her saati akan derelerin eşsiz sesiyle içinizi huzur dolduracak bir köşe. Uçsuz bucaksız ormanların sardığı Maşukiye’de, kayın, çam ve ıhlamur ağaçları arasında uzunca bir yürüyüşe çıkıp; Kuzu Yaylası’na vardığınızda temiz hava ve panaromik manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Adrenalin tutkunlarına: Macera parkuru

Enerjik bir plan denildiğinde aklınıza macera geliyorsa, son dönemin popüler aktivitelerinden macera parkurlarına bayılacaksınız. Enerjinizi atarken adrenalin seviyenizi de zorlayacak olan bu parkurlar, hafta sonunuzu renklendirecek.

Xtrem Aventures
Xtrem Aventures Macera Parkı

Eğlence ve heyecan anlayışınız düz duvara tırmanmak, kütüklerin üzerinden atlamak ya da kendinizi 15 metreden aşağıya bırakmak gibi aktivitelerden mi oluşuyor?

8000 metrekarelik ormanlık alana kurulu olan Xtrem Aventures; yetişkinlere özel ip parkurları, Zipline Parkuru ve Quick Jump aktivitesinin yanı sıra 3-8 yaş grubu için hazırladıkları ağ parkurları ile de, tüm aile için eğlenceli bir zaman sunuyor.

Adres: Uniq İstanbul Kültür Merkezi Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. Sarıyer / İstanbul

Forestanbul
Forestanbul
Forestanbul Macera Parkı

2014 yılında açılan macera ve etkinlik parkı Forestanbul; en büyük orman içi macera, dinlenme, etkinlik ve eğlence merkezi olma özelliğini taşıyor. Şehrin karmaşasından uzak, doğa ile uyum içerisinde spor yapma, dinlenme ve eğlenme fırsatı sunan Forestanbul’da, yüksek ip parkuru, tırmanma duvarı, paintball, dev salıncak, serbest düşüş ve zipline gibi aktivitelerle heyecanlı bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Adres: Mihtahpaşa Mah. Davutpaşa Cad. Çiftalan Kemerburgaz Yolu Kurt Kemeri Mesite Alanı, Kemerburgaz, Eyüp / İstanbul 

Yıldızların altında uyumanın hayalini kuranlara: Kamp

Son birkaç yıldır en keyifli alternatif tatil planlarından olan kamp için de, denizin ve ormanın buluştuğu birbirinden harika pek çok seçenek mevcut.

Acarlar Longozu
Acarlar Longozu
Acarlar Longozu

Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e dökülen tarafında yer alan Acarlar Longozu, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından Türkiye’nin en zengin bölgelerinden biri. Bu eşsiz doğa harikasının çevresinde kampın yanı sıra piknik de yapabileceğiniz gibi, dilerseniz nilüfer çiçeklerinin açtığı sabah saatlerinde kano ya da deniz bisikleti kiralayarak kendinizi  bir süreliğine cennette gibi hissedebilirsiniz.

Uçmakdere
Uçmakdere
Uçmakdere

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde bulunan Uçmakdere, lezzetli üzümlerinin yanı sıra anıt ağaçları ile biliniyor. Uçmakdere’ye varmak için geçeceğiniz, bir tarafı sarp kayalıklara dayanmış yolların diğer tarafında harika bir deniz manzarası sizleri bekliyor. Uçmakdere Koyu’nda sırtınızı ormana verip deniz ve adalar manzarasının tadını çıkarırken, dilerseniz yamaç paraşütü ile de hafta sonunuza heyecan katabilirsiniz.

Yol tutkunlarına: Road trip

Harekete geçmek sizin için uçsuz bucaksız yollar demekse; şehirden çok uzaklaşmadan, doğa, tarih ve lezzetli yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz pek çok rota mevcut.

884 km: İstanbul – Abant Gölü – Yedigöller – Karagöl – Sülüklügöl – İstanbul
Yedigöller
Yedigöller

Yüzölçümünün %64’ü ormanlık alanlardan oluşan Bolu, yeşilin pek çok tonuna ev sahipliği yapan bir cennet köşesi. Akarsuların ve yükselti farklılıklarının da fazla olduğu Bolu, milli parkları ve gölleri ile de keşfedilmesi gereken rotalar arasında yer alıyor. Bolu, eşsiz doğasının yanı sıra, lezzetli yemekleri nedeniyle de en keyifli road trip rotalarından biri olmaya aday. (Bolu)

444 km: İstanbul – Mudanya – Gölyazı – Uludağ – İznik – İstanbul
Gölyazı
Gölyazı

Türkiye’nin en büyük illerinden Bursa her ne kadar sanayi şehri olarak bilinse de; denizi, dağı ve gölleri de içerisine alan yapısıyla, doğal bir cennet. Bursa’da ne yaparız diye soruyorsanız; Mudanya’da muhteşem deniz kokusu alıp tarihi sokaklarında gezerken lezzetli balıkları tadabilir, dünyaca ünlü 19 yaşayan gölden (Living Lakes) biri olan Uluabat Gölü’nde çevresinde eşsiz doğal yapısıyla son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Gölyazı Köyü’nü ziyaret edebilir ve konaklayabilir; ertesi gün Uludağ eteklerinden başlayarak zirveye doğru muhteşem manzaranın tadını çıkaracak bir yolculuğa başlayıp, hem tarihi hem de doğal dokusu ile keşfedilmesi gereken bir yer olan İznik’te hafta sonunuzu sonlandırabilirsiniz. (Bursa)

Ford Kuga

Aktif bir yaşam tarzı için tasarlanan Ford Kuga; enerji veren, cesur, durdurulamaz ve harekete geçiren yeni tasarımıyla, macera dolu tüm hafta sonu planlarınıza eşlik etmeye hazır!

Yeni Ford Kuga ile harekete geçmek bir başka. Siz de Ford Kuga’yı keşfedin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement