En sağlıklısından pişirmeden yapılan vegan doğum günü pastası tarifi

Vegan olmaya karar verirken sütü hayatımızdan çıkarmak belki kolay ancak alıştığımız tatları bırakmak zormuş gibi düşünürüz. Özellikle her ne kadar bazıları sağlıksız da olsa doğum günü pastasından vazgeçmek istemeyiz. 

Doğum günü pastası veganlar, besin alerjisi olanlar için bir krizdir. Ancak, çok makul ölçülerde doğum günü pastanızı evde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Böyle evde tarif geliştirme hevesim annemden geliyor. Annem Giritlidir, sebze yemeklerini çok güzel yapar. Ama ben mutfakta annemin tırnağı olamam. Hem ekonomik, hem lezzetli tarif oluşturma ilhamımı kendisinden alıyorum diyebilirim. Geçen bir danışanımın evinde doğum günü pastası krizi yaşanmış, buna çözüm için mutfağa geçip pratik bir şekilde şöyle bir tarif çıkardım ve sorun kriz çözüldü.

Hem lezzetli, hem pratik hem de vegan! Daha ne olsun?
Malzemeler:
  • 1 fincan çiğ kaju
  • 2 yemek kaşığı tahin
  • 1 adet çikita muz
  • 4 yemek kaşığı yulaf
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 2 adet kuru hurma
Yapılışı: 

Önce altlık oluşturacağız. 3 yemek kaşığı yulaf, kuru hurma, 1 çay kaşığı kakaoyu karıştırıcıdan geçirin. Bunu bir yağlı kağıda alıp kalın bir kağıt haline getirin ve yuvarlak bir şekil verin. Buzdolabının buzluk kısmına alın ve yarım saat bekletin. Daha sonra en az 1 saat suda beklettiğiniz çiğ kaju fıstığını ve tahini karıştırıcıdan geçirin. Buzdolabında yarım saat kadar beklettiğiniz altlık olacak karışımı çıkarın. Oluşturduğunuz altlığın üzerine tahin ve kaju fıstığı karışımını sürün. Daha sonra muzu, 1 çay kaşığı kakaoyu karıştırıcıdan geçirin bu kalıbın üzerinde gezdirin. Üzerine yer fıstığı kırıkları da ilave edip, buzluk kısmında yarım saat kadar bekletin. Doğum günü pastanız hazır!

 

İlginizi çekebilir: Hem kolay hem de vegan: Bitter çikolata yapımı

Kevser Başkara Beslenme ve Diyet Uzmanı
10 yıla yakındır %100 vegan yaşayan Kevser Başkara, Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans Programını, Cornell University Plant Based Nutrition, American College of Lifestyle ... Devam