En kolay uygulanabilir haliyle Deepak Chopra’nın “7 spiritüel yasası”

Deepak Chopra’nın “Başarının 7 Spiritüel Yasası” kitabından altını çizdiklerimi sizlere kolay uygulanabilir haliyle hatırlatmak istedim.

Bu yasalar gerçekten sizi bilgeliğe ulaştırabilecek çok güçlü yasalardır. Gereken özeni gösterirseniz hayatınızda arzu ettiğiniz aşk, para, mutluluk, bereket gibi tüm zenginlikleri yaratabilirsiniz.

‘Sen bu yasaları uyguladın mı’ diye soruyorsunuz belki de, evet hayatımda hali hazırda uyguladıklarım var ancak henüz uygulayamadıklarım da var. Onları da hayatıma dahil etmeye çalışıyorum. Tüm kitabı kolaylıkla uygulayabileceğiniz şekilde kısaca beraber açalım:

İçsel güç yasası
 • Dinginlik, meditasyon, yargılamama ve doğada zaman geçirmeye başlayarak ilk yasaya giriş yapabilirsin.
 • Her gün belli bir süre sadece kendin ile kal, meditasyon yap ne kadar süre yapmak istiyorsan o kadar, tavsiye edilen süre en az yarım saat.
 • Her gün mutlaka doğa ile belli bir süre vakit geçir. Ormana git, denize bak, gün batımını seyret ya da sadece bir çiçeği koklayarak ona dokunup hissederek bile yapabilirsin.
 • ‘Bugün hiçbir şeyi yargılamayacağım’ diyerek güne başla ve gün içinde kendine hatırlat, çünkü unutursun. Yargılamadan yaşa. Kolay değil belki ama bir kez başardığında mükemmel hissedeceksin…
Alma-verme yasası

En kolay uygulanabilir yasalardan kendisi. Evren dinamik bir değiş tokuş içinde denge ile hareket ediyor. Ya sen?

 • Gittiğin her yere hediye götür. Hediye derken sadece bir iltifat, çiçek veya bir dua bile olabilir. Temas kurduğun herkese bir şey ver. Mutluluğun ve zenginliğin dolaşmasına katkıda bulun.
 • Bugün hayatın sana sunduğu tüm hediyeleri sevgiyle kabul et. Doğanın hediyelerini kabul et; gün ışığı, kuş sesleri, bahar yağmurları gibi… Almaya açık ol. Maddi değeri olan hediye, para, iltifat veya dua…
Sebep-sonuç yasası

Nam-ı diğer “Karma Yasa”. Kendisi bize hiç yabancı değil aslında hepimiz “ne ekersen onu biçersin” sözünü duymuştur. Evet işte tam olarak yasa bize bunu anlatıyor.

 • Bugün yaptığın tüm seçimleri bilinçli ve farkında olarak yap.
 • Bir seçim yaptığında kendine sor: “Bu seçimin sonuçları neler, bu seçim bana ve etrafımdakilere mutluluk ve doygunluk getirecek mi”? Sadece kendimiz için yaptığımız seçimler acaba başkalarına zarar verebilir mi? Bu çok hassas bir nokta. O yüzden kendi hayrına ve bütünün hayrına olanı düşünerek seçim yap.
 • Kalbine sor, eğer seçimin hakkında rahat hissediyorsan devam et. Eğer bu seçim seni huzursuz ediyorsa dur ve sor kendine yukarıdaki soruları.
“En az çaba” yasası

Doğanın işleyişine baktığınızda görürsünüz; çimen büyümek için çabalamaz, sadece büyür. Çiçekler açmak için çabalamaz, sadece açar. Kuşlar uçmak için çabalamaz, sadece uçar… Bu onların gerçek doğasıdır. Hayallerini çaba harcamadan, kolaylıkla gerçekleştirmek de insanın doğasıdır.

 • Şu an her şey olması gerektiği gibi. Şu anla mücadele etmemeyi seç. Her şeyi şu an olduğu haliyle kabul et, olmalarını istediğin gibi değil.
 • ‘Her şeyi olduğu gibi kabul ediyorum. İçinde bulunduğum durum ve problem olarak gördüğün olaylar için sorumluluk alıyorum. İçinde bulunduğun durum için hiç kimseyi ve hiçbir şeyi suçlamıyorum, kendimi bile’ olumlamalarını hayatına adapte et. Problem gibi gördüğün durumun içindeki fırsatı görmeye ve faydaya dönüştürebilmeye çalış.
 • Fikirlerini savunmayı bir kenara bırak. Başkalarını fikirlerine inandırmak ve ikna etmek için herhangi bir ihtiyaç duyma. Bütün fikirlere açık ol ve inatla bir fikre bağlı kalma.
Niyet ve arzu yasası

Hedef odaklı niyetin sabit ve net bir amacı vardır, hiçbir koşulda onu bükemez, kıramazsın. Niyetinin sahip olduğu gücü kullanmayı öğren, çünkü bu sayede arzu ettiğin her şeye ulaşabilirsin.

 • Tüm arzularının bir listesi yap ve bu listeyi hep yanında taşı. Meditasyon yapmadan önce, geceleri uyumadan önce ve sabah uyandığında bu listeye bak.
 • Listendeki tüm arzuları özgür bırak, işler yolunda gitmediğinde bunu bir sebebi olduğunu, kozmik planın senin için daha büyük bir şey hazırlamakta olduğuna güven.
 • Şu anı olduğu gibi kabul et ve geleceği en derin ve en coşkulu niyet ve arzularınla yarat.
Zihinsel bağımsızlık yasası

Bir şey elde etmek için o şeye olan bağımlılıklarınızdan vazgeçin. Bu demek değil ki arzularınızı gerçekleştirmek için niyetlerinizden vazgeçin. Sadece sonuçlarına bağımlı kalmayı bırakın. Mesela “milyon dolarım olsa güvende olurum, böylece para sorunum kalmaz ve emekli olabilirim sonra da istediğim her şeyi yapabilirim”. Bu hiçbir zaman gerçekleşmiyor çünkü sonuca bağımlı kalıyorsunuz. Halbuki sonuca bağımlı kalmadan varlığınıza ve yaşamın akışına güvenerek elinizden geleni yapma gayreti içinde olduğunuzda zaten olması gereken oluyor.

 • Bugün bir şeylerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili fikirlerini dayatma. Problemlere sonuçlar bulmaya çalışırken yeni problemler yaratma.
 • Belirsizliği kabul etme isteği sayesinde kaos, karışıklık ve düzensizlik içinde problem kendiliğinden çözülecektir. Bir durum ne kadar belirsiz ise sen kendini o kadar güvende hisset, çünkü belirsizlik senin özgürlüğe giden yolun. Belirsizlik, varoluşumuzun her anında bilinmeyene adım atmak demektir. Bilinmeyen, tüm olanaklar alanıdır; daima taze, yeni ve yaratıcılığa açıktır. Belirsizlik ve bilinmezlik olmadığında hayatınız yalnızca eskimiş hatıraların küflü tekrarı haline gelir.
 • Sonsuz fırsatlar denizine gir ve sınırsız seçimlere açık ol, ortaya çıkacak olanları heyecanla bekle. Daha heyecan verici bir şey bulduğunda yönün her an değişebilir. Problemler çözüm bulmak için kendini zorlamazsan, bu da fırsatlara karşı açık ve dikkatli olmanı sağlar. Bu yasayı anladığında çözüm dayatmak için kendini zorlamazsın
“Hayatın amacı” yasası

Hayatın amacı anlamına gelen son yasa Darma Yasası. Tüm dünyada herkesten daha iyi yapabildiğiniz bir şey vardır. İhtiyaçlarınızı karşılamak için yeteneğinizi ortaya koyduğunuzda bu sınırsız bir zenginlik yaratacaktır. Çünkü bizler kendimizi yeteneklerimiz ile ifade edebiliyoruz.

 • Bedenin ile hayat bulan içindeki “öz”e ilgi göster.
 • Eşsiz yeteneklerinin birer listesini yap. Bu yeteneklerini ortaya koyarken yapmayı istediğin şeylerin de bir listesini yap. Eşsiz yeteneklerini gösterirken ve onları insanlığın hizmeti için kullandığında zaman kavramının ortadan kalktığını görebileceksin. Böylece kendi hayatında olduğu kadar diğer insanlarınkinde de bolluk ve bereket yaratabileceksin.
 • Her gün “nasıl hizmet edebilirim” ve “nasıl yardım edebilirim” diye kendine sor. Bu soruların cevapları diğer insanlara sevgiyle yardım ve hizmet etmeni sağlayacak.

Size bu yasaları, kendimce uygulanabilir kolaylıkta aktarmaya çalıştım. Derinlemesine anlamak ve detaylı her yasayı incelemek isterseniz kitabı almanızı tavsiye ederim. Ben ve bütün öğrencilerim aldık. Minicik bir cep kitabı.

Sevgiyle…

Kaynak:

Deepak Chopra – başarının 7 spiritürel yasası (7 spiritual Laws of success)

Burcu Mısırlı Yin Yoga Eğitmeni
Üniversiteden sonra 10 sene boyunca çeşitli departmanlarda çalıştığım ve sonunu özel bankacılık ile getirdiğim bankacılık hayatıma son verdim. Uzun süreli bu yorucu tempodan sonra ... Devam