En iyi sürdürülebilirlik kitapları: Sürdürülebilir bir gelecek için 10 kitap önerisi

Kentleşme, modern yaşam, değişen ve gelişen dünya, hızla ilerleyen teknoloji, hepsini düşündüğümüzde sağladıkları kolaylıkların dünyanın dengesini bozduğunu kabul etmek gerek. Sürdürülebilirlik kavramı tam da bu noktada karşımıza çıkıyor. Dünya değişirken, iklim krizleri yaşanırken, tüketim çılgınlığı her yeri sarmışken, doğaya verilen zarar gün geçtikte artarken biz neler yapabiliriz? “Tek başıma fark yaratabilir miyim?” diye düşünüyorsanız, cevap: Evet! Sizler için sürdürülebilirlik temasını işleyen, daha yaşanabilir bir dünyayı misyon edinmiş kitapları bir araya topladık. Keyifli okumalar…

Yeni Gerçeğimiz Sürdürülebilirlik

Kitabın yazarları, Gülin Yücel bir sivil toplum gönüllüsü ve iş insanı olarak; Levent Kurnaz ise bir çevre aktivisti ve akademisyen olarak sürdürülebilirlik kavramının önemini vurgulamak, iklim krizini tersine çevirmek ve mevcut yanlışı doğrusu ile değiştirmek için hayaller kuruyorlar ve bu amaçlarla çıktıkları yolu okuyucularıyla paylaşıyorlar. Yeni Gerçeğimiz Sürdürülebilirlik kitabı yazarların, düşündükleri, yaptıkları, tartıştıkları, değiştirdikleri, yazdıkları, hayal ettikleri her şeyin derlemesi olarak karşımıza çıkıyor ve hepimizin sürdürülebilirlik konusuna ortak bir pencereden bakabilmesi için umut aşılıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Sıfır Atık İçin 101 Yol

Sıfır atık yaşam tarzının öncülerinden, Sıfır Atık İçin 101 Yol kitabının yazarı Kathryn Kellogg son iki yılda biriktirdiği tüm çöplerini küçücük bir kavanoza sığdırmayı başarıyor… İnanması çok güç değil mi? Ama gerçek. Dünyaya verdiğimiz zararı azaltmak, ekolojik ayak izimizi küçültmek, doğaya saygılı tercihlerde bulunmak aslında sanılandan çok daha kolay. “Tek başıma fark yaratabilir miyim?” diye düşünüyorsanız cevap: “Evet”. Sıfır Atık İçin 101 Yol kitabında siz de kolayca hayata geçirebileceğiniz uygulamalar ile atıklarınızı azaltabilir, yaşam kalitenizi artırabilir, bilinçli tüketim yapabilir ve dünyayı koruyabilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Zehirsiz Ev

Evimizdeki, çoğu zaman farkında bile olmadığımız, hatırı sayılır miktardaki zehirden kurtulmak mümkün mü? “Zehirsiz Ev” kitabında Mercan Yurdakule, anne olmasından sonra ev yaşamına dair artan farkındalığı ile değiştirdiği alışkanlıklarından, evde uygulanabilecek basit tariflerden, “zehirsiz” temizlik reçetelerinden bahsediyor. O sık sık kullandığımız temizlik ürünlerinin aslında içerisinin hiç de temiz olmadığını içlerindeki zehirli maddeleri listeleyerek gözler önüne seriyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Minimalizm: Geriye Kalan Her Şey

Başarılı bir minimalizm hikayesini konu alan Minimalizm: Geriye Kalan Her Şey, hayatlarındaki “gereksiz” her şeyden vazgeçip daha “anlamlı” bir hayat yaşamak için yola koyulan iki eski arkadaşın minimalizm macerasını anlatan akıcı bir kitap. Bu macereda, iki arkadaşın, neden kurumsal hayatlarını bırakıp kendilerine farklı bir yol çizdiklerine, her şeye nasıl başladıklarına ve daha az şeyle nasıl daha çok mutluluğun yakalandığına tanıklık edeceksiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi

Kentleşme, modern yaşam, değişen ve gelişen dünya, hızla ilerleyen teknoloji, hepsini düşündüğümüzde sağladıkları kolaylıkların dünyanın dengesini bozduğunu kabul etmek gerek. Sürdürülebilirlik kavramı, bu bozulan dengenin yeniden kurulması için atılabilecek adımları içeren doğa dostu bir hareket olarak karşımızda. Yaşam tarzımız, beslenme şeklimiz veya sanat anlayışımız… Her alanda sürdürülebilir olmak mümkün mü? Sürdürülebilir Yaşam Rehberi ile yaşama daha bilinçli yaklaşmak, alışkanlıklarınızı doğa dostu alternatiflerle değiştirmek, kısaca daha sürdürülebilir bir dünya için siz de hemen harekete geçebilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Sade

Tüm bu kalabalığın, karmaşıklığın içinde kendini bulabilir mi insan? Yoksa her seferinde biraz daha mı kaybeder? İnsanların her şeyden daha “çok” olduğunda mutlu olacaklarını sandıklarına oysa ki asıl mutluluğun “sade”likte olduğuna dikkat çeken kitap “azalınca çoğalır, sadeleştikçe özgürleşir” vurgusu ile karşımıza çıkıyor. Kitabın yazarları, Begüm Başoğlu ve Ege Erim’in hayatlarını değiştiren keşiflerini paylaştıkları Sade, sınırlarını kendinizin belirlediği dolu dolu bir yaşamın sadelik ve güzellikte saklı olduğuna dikkat çekiyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Sıfır Atık Tüketim Kültürü ve Gıda İsrafı

Yemek yaparken atık üretmeme konusunda hassas davransak da çoğu zaman bunu başarmak oldukça zor olabiliyor. Yemek, mutfak, alışveriş, bozulan gıdalar, unutulmaya yüz tutmuş yiyecekler ve atık meselesi. David Evans, kitabında atık konusunu eleştirel bir yaklaşımla ele alıyor ve bir gıdayı gıda olmaktan çıkarıp, atmaya hazır hale getiren sebepleri araştırarak, onları tekrar yenebilir hale getirme ihtimalini inceliyor. Siz de daha az atık için uğraşıyor ama neler yapacağınızı tam da bilmiyorsanız, bu kitabı mutlaka edinmelisiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Erken Çocukluk Döneminde Çevre Eğitimi ve Sürdürülebilirlik

“Ağaç yaşken eğilir.” Sözüne hepimiz aşinayız. Dünyamızı ve içinde yaşayan her canlıyı bu kadar yakından ilgilendiren “sürdürülebilirlik” kavramından bahsederken çocuklarımızı da unutmamak gerek. Erken çocukluk döneminde çevrenin keşfi çocuklar için çok önemli bir yer tutmakta. Çocukların çevre ile olan deneyimlerini artırmak, onların çevre konusundaki farkındalıklarını geliştirmek, sürdürülebilirlik hakkında bilgi düzeylerine uygun açıklamalar yaparak bilinçli bireyler olmalarına yardımcı olmak mümkün. İster çocuklarınız ister öğrencileriniz için tercih edebileceğiniz bu kitap ile siz de geleceğe yatırım yapmaya bugünden katkı sağlayabilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Hayata Yer Aç

Hayata Yer Aç, bir sadeleşme rehberi olarak karşımızda. Daha fazlasına sahip olmak gerçekten tatmin edici bir hayat yaşamayı sağlar mı? Yoksa bizler daha fazlasına erişmek için uğraşırken hayatı mı kaçırıyoruz? Rehber niteliği taşıyan bu kitap hem fiziksel hem de zihinsel dağınıklığı ortadan kaldırarak size mutluluk veren önemli şeyler için yer açmanızı öğütlüyor. Başarılı anlatımıyla elinizden düşürmeyeceğiniz bu kitap ile dağınıklık ve gereksiz kalabalıktan uzak bir hayat için harekete geçebilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Doğanın Sonu

Gezegenimizin geleceğini değiştirebilir miyiz, kaderine yön verebilir miyiz? “Küresel ısınma nedir, dünyamıza ne yapar, doğanın sonu gelebilir mi?” sorularına cevap veren bu kitap sizi bugünü ve yarını düşünmeye sevk ediyor. Gezegenimizde yaşanan sorunları,  bugüne kadar gerçekleşmiş değişimleri ve okuyan hiç kimsenin kayıtsız kalamayacağı gerçekleri gözler önüne seren bu etkileyici kitapta yazar herkesi doğayı korumaya davet ediyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir:

Çevre bilinci kazanmanın en keyifli yolu: Mutlaka okumanız gereken 24 ekoloji ve çevre kitabı
Sürdürülebilirlik nedir: Sürdürülebilir yaşam ve sürdürülebilirliğin geleceği

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!