Eliptik bisiklet faydaları: Nedir, ne işe yarar ve kaç kalori yaktırır?

Aktif bir yaşam sürmek, hem fiziksel hem zihinsel sağlığı korumanın ve formda bir yaşam sürmenin olmazsa olmazlarından biri. Açık havada yürüyüş yapmak, koşuya çıkmak, evde egzersiz yapmak, belirli bir spor dalıyla uğraşmak ya da çeşitli kardiyo egzersizleri yapmak, tercihiniz ne olursa olsun düzenli olarak hareket etmek için başvurulan yöntemlerden sadece birkaçı. Biz de bu yazımızda popülerliğini her zaman korumayı başaran ve egzersizlerini günlük rutinlerine dahil etmek isteyen çoğu insanın tercihi olabilen eliptik bisiklet konusunu ele aldık. Vücuda sağladığı sayısız fayda ile egzersiz yapmak isteyen, ister evde ister spor salonunda tercih edilen eliptik bisikleti yakından tanıyalım.

Eliptik bisiklet nedir?

Eliptik bisiklet, 90’lı yılların başında icat edilen, üç hareketi tek alette birleştiren bir egzersiz aleti. Vücuttaki tüm kasların çalışmasını sağlayan eliptik bisiklet, hem spor salonlarının hem de evde egzersiz deneyimlerinin en favori ekipmanlarından biri. Gelin, kısa zaman aralıklarında bile uygulandığında metabolizmayı hızlandıran, kalori yakma sürecini destekleyen ve kasları güçlendiren eliptik bisikletin faydalarına, vücudun hangi bölgelerini çalıştırdığına ve ne kadar süre ile yapılması gerektiğine detaylıca birlikte bakalım.

Eliptik bisiklet vücudun hangi bölgelerini çalıştırır?

Eliptik bisiklet egzersizleri kısa zaman aralıklarında neredeyse bütün kasları harekete geçirerek tüm vücudun sıkılaşmasına yardımcı olur. Hem alt hem de üst bölgeyi çalıştıran eliptik, kol, bacak ve kalça kaslarını çalıştırır. Tipik olarak kalça kaslarını, kuadrisepsleri, hamstringleri, baldırları ve ön tibialisi hedefler. Eliptik, kas güçlendirme egzersizlerini bir araya getirerek tüm vücudu sıkılaştırır. Kayma hareketi sırasında uyluğunuz geriye doğru hareket ettiğinde, kalça kaslarınızı ve hamstringlerinizi; bacağınız ileri doğru hareket ederken kuadrisepslerini güçlendirebilirsiniz. Çevirme esnasında da aynı zamanda baldırlar ve tibialis kasılarak harekete geçer. Eliptik aynı zamanda tüm vücudun dengede kalmasında da rol oynar.

Daha sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak için elbette düzenli egzersiz şart. Hedefiniz özellikle kilo kaybetmek ise egzersizlerinizle birlikte sağlıklı bir diyet benimsemeniz gerektiğini de unutmayın.

Eliptik bisiklet kaç dakika yapılır?

Aslında bu sorunun cevabının kişiden kişiye değişebileceğini belirtmek gerek. Gün içinde ayırabildiğiniz zamana, bedeninizin hazır olup olmamasına, seviyenize veya enerji durumunuza göre eliptik egzersizlerine ayıracağınız süre değişiklik gösterebilir. Ancak, Amerikan Egzersiz Konseyi, günde 15 dakikanızı ayırarak eliptik egzersizlerinden verim alınabileceğini belirtmekte.

Öte yandan, yeni başlayanlar için 15 dakikanın uzun veya zorlayıcı gelebileceğine karşılık  Amerikan Diyabet Derneği, günde sadece 5 veya 10 dakika ile başlamanın hem dayanıklılığı artırdığına hem de zindelik seviyesini iyileştirdiğine dikkat çekmekte. Dilerseniz, 5 veya 10 dakika ile başlayarak geliştikçe ve seviyenizi ilerlettikçe kademeli olarak günde eliptik için ayırdığınız süreyi uzatabilirsiniz.

Eliptik bisikletin faydaları nelerdir?

Günün en yoğun saatlerinde spor salonunuzdaki eliptik bisikleti kullanmak için genellikle sıra beklemeniz gerekiyorsa, yalnız değilsiniz. Çünkü bu alet, fitness merkezlerinin en sevilenlerinden biri. Aynı zamanda evde egzersiz yapmak isteyenlerin de tercih ettiği egzersiz ekipmanı. Kasları güçlendirmek, vücudu sıkılaştırmak gibi çeşitli faydaları bulunan bu egzersizin gelin başka ne gibi faydaları var birlikte inceleyelim.

1. Kalori yakımını sağlar

Pek çok insan eliptik bisikletin kaç kalori yaktırdığı konusunda oldukça meraklı. Kısa sürede çok kalori yakmanın bir yolunu arıyorsanız eliptik bisiklet tam size göre. Kilonuza bağlı olarak bu kardiyo ekipmanı ile 30 dakika içerisinde yaklaşık 270- 400 kalori yakabilirsiniz. Bu sayede kilo verme sürecinizi de destekleyebilirsiniz. Kalori yakımını artırmak için eliptik egzersizlerinizin yoğunluğunu artırmayı deneyebilirsiniz.

2. Dayanıklılığı artırır

Kardiyo olarak da bilinen aerobik egzersizler, dengeli bir antrenmanın önemli bir parçası. Aerobik egzersiz yaptığınızda, kaslarınıza daha fazla kan ve oksijen sağlamak için kalbiniz ve ciğerleriniz daha fazla çalışır. Eliptik bisiklet kalbinizi, akciğerlerinizi ve kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Bu da, dayanıklılığınızı geliştirmenizi sağlar. Eliptik bisiklet ile hem yüksek yoğunluklu interval antrenmanı hem de sabit durumdaki kardiyo antrenmanlarını gerçekleştirebilirsiniz.

3. Eklem sağlığını destekler

Dizleriniz, ayak bilekleriniz, kalçanız ve diğer eklemleriniz koşarken veya diğer kardiyo egzersizlerini uygularken hasar görebilir. Eliptik bir bisikletle ayaklarınız asla pedallardan kalkmayacağı için bu anlamda size daha güvenli bir egzersiz sunar. 2014 tarihli bir araştırma, eliptik bisiklet antrenmanının koşu vb. antrenmanlara kıyasla eklemlere binen yükü önemli ölçüde azaltabileceğini gösterdi. Bu da eklem sağlığını desteklemek isteyen birçok kişinin egzersizlerini eliptik bisiklet ile gerçekleştirmesine olanak sağladı.

4. Hem üst hem alt bedeni geliştirir

Kulplu bir eliptik bisiklet, size hem üst hem de alt beden egzersizleri yapma imkanı tanıyabilir. Üst beden egzersizlerini üst düzeye çıkarmanın yolu, ağırlığı ve direnci eşit olarak dağıtmaktan geçer. Başka bir deyişle, kollarınızı da bacaklarınızı hareket ettirdiğiniz hızda çalıştırdığınızda hem alt hem de üst bedeninizi güçlendirebilirsiniz. Doğru yapıldığında eliptik bisiklet kalça kaslarınızı, hamstring’lerinizi (arka bacak), göğsünüzü, sırtınızı, pazılarınızı, tricepslerinizi ve core kaslarınızı etkili bir biçimde çalıştırmanıza destek olur.

5. Yağ yakımına yardımcı olur

Eliptik bisiklet, yüksek kalori yaktırma kabiliyeti sayesinde özellikle düzenli çalışmaya odaklandığınızda, yağ yakmanıza ve kaslarınızı daha kısa sürede güçlendirmenize yardımcı olur. Yağ yakımını üst düzeye çıkarmak için iyi bir diyet uygulamanız da bu süreci daha etkili hale getirebilir.

6. Dengeyi geliştirir

Alt ve üst bölgeleri harekete geçiren ve tüm kasları güçlendiren eliptik bisiklet egzersizleri bu sayede dengenin iyileşmesine katkı sağlar. Tüm kasların çalışması, direncin eşit ve dengeli olarak gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca, eliptik bisikletinde ara sıra ellerinizi kullanmayarak denge kabiliyetinizi daha da yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

7. Bacak kaslarını güçlendirir

Bir eliptik bisiklette ayak pedallarının hem direncini hem de eğimini değiştirebilirsiniz. Bunu yaparak bacağınızın ön grup kaslarını, kalça kaslarınızı, hamstring’lerinizi güçlendirebilirsiniz. Eğimi artırdığınızda daha çok alt bedeninizin arka tarafının yandığını hissedebilir; ayak pedallarını daha düşük seviyeye ayarladığınızda bacağınızın önündeki kasların daha fazla çalıştığını fark edebilirsiniz. Ayrıca, ayak pedallarını ters yönde çevirebilir; daha çok hamstring ve kalça kaslarınızı harekete geçirmeye odaklanabilirsiniz.

8. Sakatlık riski azdır

Eğer bir sakatlığa maruz kaldıysanız ve bu yüzden düzenli aktivitelere katılamıyorsanız eliptik bisiklet üzerinde çalışmak zindeliğinizi geliştirmenin ve korumanın harika bir yolu olabilir. Eliptik bisiklet, eklemlerinize koşu veya atlama gibi yüksek etkili egzersizlerden daha az baskı uyguladığı için sakatlık riskini düşürebilir.

9. Kolay öğrenilir ve uygulanır

Bir eliptik bisikletin nasıl kullanılacağını öğrenmek oldukça kolay. Eliptik bisiklete sadece ayak pedallarını kullanarak başlayabilirsiniz, alıştıktan sonra kulpları da ekleyebilirsiniz. Yine de eğer daha önce kullanmadıysanız uzman bir eğitmenden rehberlik isteyebilirsiniz.

Eliptik bisiklet fiyatları

Teknolojinin ilerlemesi ve günden güne yeni özelliklerle gelişmesi sayesinde eliptik bisikletin de birçok farklı çeşidini bulmak mümkün. Oldukça geniş bir ürün ve fiyat yelpazesine sahip olan eliptik bisikletler, sunduğu farklı fonksiyonlar ile değişiklik göstermekte. İnternette veya spor ekipmanları satan mağazalarda birçok eliptik bisiklet çeşidi bulabilirsiniz. Fiyat aralığının değişiklik göstermesinden dolayı, en iyi eliptik bisikleti seçebilmek için ihtiyacınıza ve tarzınıza göre seçim yapabilirsiniz. Dilerseniz Evde Egzersiz Koleksiyonumuza göz atarak farklı modelleri bir arada inceleyebilirsiniz.

Eliptik bisikletin zararı var mı?

Elbette hiçbir şey göründüğü kadar mükemmel değil. Tüm bu faydaların yanı sıra eliptik bisiklet konusunda dikkatli olunması gereken bazı noktalar da bulunur. Egzersiz uzmanları, eliptik bisikletteki hareketin, koşma ve yürümeden biraz farklı olması sebebiyle bacak ve core kaslarını farklı şekilde aktive edebileceğine dikkat çekmekte. Buna göre kas aktivasyonundaki bu farklılık, eğer vücut yeni hareket paternlerine uyum sağlamazsa potansiyel olarak yaralanmalara yol açabilir. Ayrıca, eliptik bisiklet koşma veya yürümeye göre daha az etkili olduğu için hedeflenen bacak kuvvetinde daha az gelişim yaratabilir. Bu düşük etki nedeniyle koşu veya ağırlık kaldırmaya kıyasla kemik yoğunluğunda daha az fayda sağlayabilir.

Daha önce geçirdiğiniz bir sakatlığınız, genel sağlık durumunuzu etkileyen bir rahatsızlığınız veya kas, kemik, eklem ağrılarınız varsa öncesinde bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin.

Kaynak: huffpost, aaptiv, livestrong, lifehack, healthline

İlginizi çekebilir: Kardiyovasküler egzersizler neden önemlidir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!