Eliptik bisiklet faydaları: Nedir, ne işe yarar ve kaç kalori yaktırır?

Eliptik bisiklet faydaları arasında öncelikle pek çok kası aynı anda çalıştırması ve yüksek miktarda kalori yaktırmasını söyleyebiliriz. Özellikle evde egzersiz yapanlar tarafından tercih edilen bu spor ekipmanından, yoğun iş temponuz sırasında ufak molalar vererek yararlanabilirsiniz. Bu sayede metabolizmanızı hızlandırabilir, günlük aktivite düzeyinizi artırabilir ve daha enerjik olabilirsiniz. Elbette faydaları bunlarla da sınırlı değil! Eliptik bisiklet faydaları hakkında daha fazlasını öğrenmek ve eliptik bisiklet hangi bölgeleri çalıştırır, eliptik bisiklet vücudu sıkılaştırır mı, eliptik kaç dakika yapılmalı gibi sorularınıza yanıt bulmak için okumaya devam edin.

Eliptik bisiklet nedir?

Eliptik bisiklet, 90’lı yılların başında icat edildi. Üç hareketi tek alette birleştiren bu icat koşu bandı, kondisyon bisikleti ve tırmanma aletinde yapabileceğiniz egzersizleri aynı alette yapma olanağı tanıyor. Böylece vücudunuzu çok yönlü bir şekilde çalıştırabiliyorsunuz. Ayrıca tasarımı ile kaslarınıza gereksiz ağırlık binmeden sakatlanma riskini de en aza indiriyor.

Eliptik bisiklet hangi bölgeleri çalıştırır?

Çoğu insan eliptik bisiklet bacak inceltir mi, eliptik bisiklet selülit giderir mi merak ediyor. Bu aletle yapacağınız egzersizler özellikle bacak, kalça ve arka bacak kaslarını çalıştırmaya yönelik. Baldır bölgesindeki kaslar bu kaslara kıyasla daha az aktive olsa da düzenli olarak yapıldığında daha güçlü bir alt bedene sahip olmanıza yardımcı olabilir. Eliptik bisikletinizde rampa ayarı varsa dik açıya getirerek baldır bölgesini daha aktif hale getirebilirsiniz. Birçok eliptik bisiklette ayrıca üst bedeninizi çalıştırmanızı sağlayan hareketli itme ve çekme çubukları da bulunur. Bunlar sayesinde alt bedeninizle birlikte üst bedeninizi de çalıştırabilirsiniz.

Daha sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak için elbette düzenli egzersiz şart. Dolayısıyla eliptik bisiklet vücudu sıkılaştırır mı merak ediyorsanız doğru cevap evet olacaktır. Hedefiniz özellikle kilo kaybetmek, selülit gidermek ise bununla birlikte sağlıklı bir diyet benimsemeniz gerektiğini de unutmayın.

Eliptik kaç dakika yapılmalı?

Eliptik bisikletin en önemli faydalarından biri kardiyovasküler sistemi çalıştırıyor olması. Bu sayede sadece kilo kaybetmiyor, aynı zamanda kalp sağlığını da destekliyorsunuz. Uzmanlar sağlıklı bir vücuda sahip olmak için türü fark etmeksizin düzenli olarak egzersiz yapmayı öneriyor. Buna göre sağlıklı bir birey haftada en az 150 dakika orta seviyede ya da 75 dakika yüksek eforda kardiyo egzersizi yapmalı. Buradan hareketle siz de haftalık eliptik bisiklet sürenizi hesaplayabilirsiniz. Her gün 20 dk eliptik bisiklet egzersizi bile genel sağlığınızı destekleyebilir. Eliptik bisikletinizdeki düzenekten egzersiz yoğunluğunuzu görebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Eliptik bisikletin faydaları nelerdir?

Yoğun saatlerde spor salonunuzdaki eliptik bisikleti kullanmak için genellikle sıra beklemeniz gerekiyorsa, yalnız değilsiniz! Çünkü bu alet fitness merkezlerinin en sevilenlerinden. Ayrıca iyi bir ev egzersiz ekipmanı.

Eliptik bisiklet faydaları: Dayanıklılığınızı artırır

Kardiyo olarak da bilinen aerobik egzersizler, dengeli bir antrenmanın önemli bir parçası. Aerobik egzersiz yaptığınızda, kaslarınıza daha fazla kan ve oksijen sağlamak için kalbiniz ve ciğerleriniz daha fazla çalışır. Eliptik bisiklet kalbinizi, akciğerlerinizi ve kaslarınızı güçlendirebilir. Bu da, dayanıklılığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Bir eliptik bisiklet yardımıyla hem yüksek yoğunluklu interval antrenmanı hem de sabit durumdaki kardiyo antrenmanlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Eliptik bisiklet faydaları: Kalori yakmanızı sağlar

Pek çok insan eliptik bisiklet 10 dakika kaç kalori merak ediyor. Kısa sürede çok kalori yakmanın bir yolunu arıyorsanız eliptik bisiklet tam size göre! Kilonuza bağlı olarak bu kardiyo ekipmanı 30 dakika içerisinde yaklaşık 270- 400 kalori yakmanızı sağlar. Bunun yanı sıra gün içinde aldığınızdan daha fazla kalori yakmanız kilo vermenize yardımcı olabilir. Kalori yakımını artırmak için eliptik egzersizlerinizin yoğunluğunu artırmayı deneyin.

Eliptik bisiklet faydaları: Eklem sağlığını destekler

Eliptik bisiklet 1990’larda kardiyo ekipmanı olarak sahneye çıktığında ağrılı eklemleri olan koşucular, bu alet sayesinde eklemlerindeki baskının bir kısmını hafiflerken aynı zamanda kardiyovasküler sistemlerini çalıştırabilme fikrinden hoşlandılar.

Dizleriniz, ayak bilekleriniz, kalçanız ve diğer eklemleriniz koşarken veya diğer kardiyo egzersizleri sırasında hasar görebilir. Eliptik bir bisikletle ayaklarınız asla pedallardan kalkmayacağı için bu anlamda size daha güvenli bir egzersiz sunar. 2014 tarihli bir araştırma, eliptik bisiklet antrenmanının koşu vb. antrenmanlara kıyasla eklemlere binen yükü önemli ölçüde azaltabileceğini gösterdi.

Eliptik bisiklet faydaları: Hem üst hem alt bedeni geliştirir

Kulplu bir eliptik bisiklet, size hem üst hem de alt beden egzersizleri yapma imkanı tanır. Üst beden egzersizlerini üst düzeye çıkarmanın yolu, ağırlığı ve direnci eşit olarak dağıtmaktır. Başka bir deyişle, kollarınızı da bacaklarınızı hareket ettirdiğiniz hızda çalıştırın.

Doğru yapıldığında eliptik bisiklet kalça kaslarınızı, hamstring’lerinizi (arka bacak), göğsünüzü, sırtınızı, pazılarınızı, triceps’lerinizi ve core kaslarınızı etkili bir biçimde çalıştırabilir.

Eliptik bisiklet faydaları: Yağ yaktırır

Eliptik bisiklet, yüksek kalori yaktırma kabiliyeti sayesinde özellikle düzenli çalışmaya odaklanırsanız, yağ yakmanıza ve kaslarınızı daha kısa sürede güçlendirmenize yardımcı olabilir. Yağ yakımını üst düzeye çıkarmak için iyi bir diyet uygulamayı unutmayın. Ayrıca eliptik antrenmanlarınıza 2’ye 1 oranında interval antrenman eklemeyi düşünün: 30 saniye yüksek yoğunluklu çalışma, ardından 15 saniye dinlenme veya 60 saniye yüksek yoğunluklu çalışma ve ardından 30 saniye dinlenme. Dinlenme sürelerinde pedalları hareket ettirmeye devam edin, ancak bunu daha yavaş bir hızda yapın.

Eliptik bisiklet faydaları: Dengenizi geliştirir

Ağırlık yükleyen gzersizler kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Peki bunun dengenizi de iyileştirebileceğini biliyor muydunuz? Dik durursanız ve eliptik kolları kullanmazsanız core kaslarınızı hedefleyebilir ve denge üzerinde çalışabilirsiniz. Elbette eliptik bisikleti, kolları kullanmadan güvenle kullanabilmeniz için direnç ve eğimin yönetilebilir bir seviyede olduğundan emin olun.

Eliptik bisiklet faydaları: Belirli bacak kaslarına yönelme şansı tanır

Bir eliptik bisiklette ayak pedallarının hem direncini hem de eğimini değiştirebilirsiniz. Bunu yaparak bacağınızın ön grup kaslarını, kalça kaslarınızı, hamstring’lerinizi hedefleyebilirsiniz.

Eğimi artırdığınızda daha çok alt bedeninizin arka tarafının yandığını hissedersiniz. Ayak pedallarını daha düşük seviyeye ayarladığınızda bacağınızın önünde kasların daha fazla çalıştığını hissedersiniz. Ayrıca, ayak pedallarını ters yönde çevirebilir; daha çok hamstring ve kalça kaslarına odaklanabilirsiniz.

Eliptik bisiklet faydaları: Uygulaması kolay, sakatlık riski azdır

Eğer bir sakatlığa maruz kaldıysanız ve bu yüzden düzenli aktivitelere katılamıyorsanız eliptik bisiklet üzerinde çalışmak zindeliğinizi geliştirmenin ve korumanın harika bir yolu olabilir. Düşük etkili bir egzersiz olduğu için eklemlerinize koşu veya atlama gibi yüksek etkili egzersizlerden daha az stres uygular.

Eliptik bisiklet faydaları: Kolay öğrenilir

Bir eliptik bisikletin nasıl kullanılacağını öğrenmek oldukça kolaydır. Yine de eğer daha önce kullanmadıysanız uzman bir eğitmenden rehberlik isteyebilirsiniz. Eliptik bisiklete başlarken sadece ayak pedallarını kullanmayı deneyin. Makinenin hareketine alıştıktan sonra kulpları da ekleyebilirsiniz.

Eliptik bisiklet zararları

Elbette hiçbir şey göründüğü kadar mükemmel değil. Tüm bu faydalarla birlikte eliptik bisiklet konusunda dikkatli olunması gereken bazı noktalar da var.

Egzersiz uzmanları eliptik bisikletteki hareketin, koşma ve yürümeden biraz farklı olması sebebiyle bacak ve core kaslarını farklı şekilde aktive edebileceğini söylüyor. Buna göre kas aktivasyonundaki bu farklılık, eğer vücut yeni hareket paternlerine uyum sağlamazsa potansiyel olarak yaralanmalara yol açabilir. Ayrıca, eliptik bisiklet koşma veya yürümeye göre daha az etkili olduğu için hedeflenen bacak kuvvetinde daha az gelişim görmenize neden olabilir. Bu düşük etki nedeniyle koşu veya ağırlık kaldırmaya kıyasla kemik yoğunluğunda daha az fayda görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kardiyovasküler egzersizler neden önemlidir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!