Eliminasyonun çok bilinmeyen 10 faydası

Yaşadığınız fiziksel, ruhsal, zihinsel sorunların hiç aklınıza gelmeyen bir besin veya besin grubundan olabileceğini hiç düşündünüz mü?

“Yaz kapıdan baktırır eliminasyon yaptırır.” deyip de sorununuzun sadece kilo olduğunu düşünüyorsanız, sonrasında hissettiğiniz bedenen , zihnen, ruhen rahatlamanın ardından tekrarı konuşalım 🙂 Eliminasyon; sindirim sisteminizi rahatlatıyorken enerjinizi sindirmeye değil, iyileşmeye ve yenilenmeye harcamak için bir formül veriyor bize. Kilo alma ve verememe dışında başka sıkıntılarınızın kaynağını aramaya yönlendiriyor. Mesela:

 • Hormonal dengesizlikler
 • Sindirim sorunları
 • Kilo alma kilo verememe
 • Düşük enerji
 • Depresyon
 • Cilt sorunları, kaşıntı, sarkma
 • Eklem- kas ağrıları
 • Unutkanlık

Pre menopoz sürecimde tüm bu sıkıntıların bazılarını iliklerime kadar hissettim, bazıları canımı daha az acıttı. Yaşam tarzımı tekrar düzenlerken eliminasyon yapmaya karar verdiğimde yememem gereken listede, iyi listede olduğundan daha fazla yiyecek varmış gibi hissettim. Hadi gluten, süt ürünleri, hazır gıdalar, asitli içecekler tamam da kaçınmam gerekenlere bakınca itiraf edeyim, kısıtlayıcı diyetleri pek sevmeyen ben ‘ah kesin aç kalıp mutsuz olacağım’ diye düşünüp dertlenmiştim.

Oysa şimdi rahatlıkla 3 günde 3 kilo verdiren diyetlerle eliminasyonun aynı olmadığını söyleyebilirim. Eliminasyon beslenme programında öncelikli olarak kalorisi yüksek besinler değil, olası alerjik besinler, anti-inflamatuar besinler, olası intolerans kaynağı besinler, olası histamin kaynağı besinler kesiliyor. Bu süreçte bazı yiyecekleri tabağımızdan çıkartırken vücudumuzdan gelen sinyalleri de okumaya başlıyoruz.

ANCAK!! Vücudun en güçlü organı beyin. Beynin tembel ve bencil olduğunu da unutmayalım 🙂 Sizi sürekli vazgeçirmeye, gerekliliğini sorgulamaya yöneltir. Aman diyeyim, dikkatli olun patron kim gösterin. Kolay mı? Ne kolay ki? HER ŞEY KOLAY OLANA KADAR ZORDUR. Yaşama yeni alışkanlıklar eklemek için çaba- istek ve azim gerektiğini biliyorsunuz.

Emmanuel Kant’ın motive edici bir sözü var,’ Hayatın güçlüklerine karşı 3 hediye verilmiş. Ümit, uyku ve gülmek.’ Lütfen 3’ünü de eliminasyonunuza katın.

 15 ile 21 gün devam ettiğinizde bağırsak haritanızı da beyin haritanızı da değiştirmeye başlarsınız. BİLMELİSİNİZ Kİ: Bağırsak kendini 2-4 günde yeniler. Bir hafta içinde bağırsaklarınızdaki zararlı hücreler yıkılır, yeni sağlıklı hücreler üremeye başlar. Bağışıklık sisteminin % 70’i bağırsaklarda gerçekleştiğinden oradaki bir sorun rahatsızlıklara karşı direncinizi katlanarak arttırır. Yine serotonin hormonunun % 95 i bağırsaklarımızda üretiliyorsa, mutluluğumuzun -aslında mutsuzluğumuzun sebebi- yine bağırsak sağlığımızı göz ardı etmemizden olabilir.

Eliminasyon yaparken eğer pre menopoz/menopoz dönemindeyseniz biraz daha farklı bir yol izlememiz gerektiğini düşünüyorum. Dalgalanan hormonlarınızı beslemek önceliğiniz olmalı. Etkisini arttırmak için sirkadiyen ritme uygun saatlerde güneşi takip ederek yemenizi öneriyorum .

Menopoza iyi gelen eliminasyon, eliminasyonun bir üst sürümü diyebiliriz. Menopozal eliminasyonda ilave ettiğiniz bazı besinler gündelik yaşamınızı zorlaştıran, hayat kalitenizi düşüren, ruh sağlığınızı etkileyen, 40 yaşından itibaren dengesizleşmeye başlayan hormonların olumsuz etkilerini azaltır.

Mesela keten tohumu, çok kuvvetli bir östrojen kaynağı. Ancak keten tohumunun tüm şifası içinde gizli. O sebeple günde 1 yemek kaşığı keten tohumunu ya 1 kahve fincanı su içinde 15 dakika bekleterek jelleştirip kullanalım ya da öğüterek veya havanda döverek iyice parçalayalım. Bütün halde tükettiğinizde iyice çiğnemediğinizden öğütülmeden mideye geçer, mide öz suyu tohumu tam olarak parçalayamadığında büyük bir kısmı şifasını veremeden dışkı yoluyla direk atılır.

Menopozal Eliminasyonun tahmin etmediğim bazı olumlu katkıları oldu:

 1. Neredeyse başladığımın 3. günü şişkinliklerim belirgin bir biçimde azaldı.
 2. Cildim parlaklaşmaya başladı.
 3. Daha yorgun olacağımı düşünürken sabah çok enerjik kalkıp gün boyu da öyle devam ettim.
 4. Kilo vermem için aç gezmek gerekmiyormuş. Doğru besini ne zaman yediğim , ne kadar yediğimden daha önemliymiş.
 5. Yemek planı yapmak, yiyeceklerimi önceden organize etmek, yaşantımın diğer alanlarında da daha disiplinli olmama yardımcı oldu.
 6. Su, su, su mutluluğumun kaynağı oldu.
 7. Sağlıklı olsa da sık sık atıştırmalıklara başvuruyormuşum, bunu fark ettim. Şimdi menopozal eliminasyonu bıraksam da doyana kadar güzelce yiyorum ve öğünler arası atıştırmıyorum.
 8. Bir olumlu değişiklik birçok olumlu değişikliğe yol açtı. Sadece kadınsal hormonlar değil stres ve uyku hormonlarım da dengelendi.
 9. Menopozal eliminasyon süreci kadar tanıtım sürecinin de önemli olduğunu gördüm. Her yeni besini ayrı ayrı tanıtırken bedenimi iyi dinlemeyi öğrendim. Şimdi her yemekten sonra 15 dakika kendime zaman tanıyıp iyi gelip gelmediğine bakıyorum.
 10. Beslenmemde yaptığım olumlu değişiklikler doğal bir etki yaratarak daha fazla egzersiz yapmam, kişisel bakımım için daha fazla zaman ayırmam ve her günden keyif almam için bana ilham verdi.

Eliminasyon Yemek Planı sürecinde son tavsiyem; sadece besinleri değil iyi gelmeyen kişi, durum ve davranışları da eleyin.

Web sayfam www.pelinbilgic.com ‘da ‘’Pelin’le Menopozal Eliminasyon’’ eğitimimdeki video ve dosyamda kapsamlı olarak içinde bulunduğunuz durumu olumluya dönüştürücü bilgi ve öneriler bulacaksınız.

İlginizi çekebilir: Pozitif düşünce, pozitif davranışı beraberinde getirir

Pelin Bozkurt Bilgic Well-being Şef & Well-being Uzmanı
Well-being Şef ve Well-being Uzmanı Pelin Bozkurt Bilgiç’in ortaokul yıllarından beri yemek yapmak ve sunmakla ilgili amatör heyecanı uzun yıllar devam etti. Mutfakta geçirdiği ... Devam