Pozitif düşünce, pozitif davranışı beraberinde getirir

Dünün dündür demişler, düne bugünümüzü belirleme gücünü biz veriyoruz. Her durum, kendisini fırsata çevrilmek için bir meydan okuma değil mi? Kim olmak için doğduğunuza inanıyorsanız, ruhunuz neyi başarmak için kodlandıysa, öğrenmek için hangi dersleri aldıysanız, dünden heybenizdekilerle birlikte işaret fişeğini yakın. Şimdi; içe kapanma zamanı mı, yoksa başlama zamanı mı? Vazgeçme zamanı mı, talep etme zamanı mı? Günü geçirme zamanı mı, fayda sağlama zamanı mı?

İşaret fişeğini senin adına ancak sana sorulmadan belirlenmiş formülleri gözden geçirerek yakalım. Biz kadınlar genellikle başkalarına ait stres yükünü taşımaya meyilliyizdir. Onların ne istediğine odaklanır ve çabalarız ve kendi alanımıza girilmesine müsaade ederiz. Sonra taşıyamadığımız yükler bizde anksiyete yaratır. Yapılacak listen çok dolu biliyorum, devamlı yeni görevlere peki deyip odağının kendinden uzaklaşmasını sağlıyorsun. Stresi doğru yönetmek için pre menopozda hormonal dalgalanmalarla yaşadığın duygusal fırtınalar içinde debelenmezsen, esenlik ve mutluluk içinde kalıp karaya güvenle varırsın. Mutluluk demişken mutluluk öyle tam zamanlı bir iş değil. ‘Gökten üç elma düştü ve sonsuza dek mutlu yaşadılar.’ cümlesi ile büyüyen bizler için anlaması zor olsa da menopoz, süresiz mutluluğun olmadığını deneyim süzgecinden geçirerek öğrendiğimiz bir döneme tekabül ediyor.

Günlerimizi etrafımızdaki hediye paketlerini fark etmeden geçiriyoruz. Sahip olduklarımıza, hediye gözüyle baktığımızda, yaşadığımız zorluklar biz eziyet değil tecrübe olur. Mutlu olmaya karar verebiliriz hatta mutluluğu seçeriz. Nasıl bu kulağa daha iyi geldi değil mi?

  • Sık sık gülmek için fırsat kolla.
  • İçindeki sen ile kavgayı bırak yaşamaya bak.
  • Ruhunu şımart.
  • Pozitif insanlarla çevrelen.
  • Her gün küçük hedefler koy.
  • Hedeflerini sevdiklerinle paylaş.
  • Her adımını ödüllendir.

Pozitif düşünce+ Pozitif hareket = Pozitif davranış

İlginizi çekebilir: Menopoz, ara sıcak: Değişimi kucaklamaya hazır mısınız?

Pelin Bozkurt Bilgic Well-being Şef & Well-being Uzmanı
Well-being Şef ve Well-being Uzmanı Pelin Bozkurt Bilgiç’in ortaokul yıllarından beri yemek yapmak ve sunmakla ilgili amatör heyecanı uzun yıllar devam etti. Mutfakta geçirdiği ... Devam