Elif Domaniç’le modada yeni bir trend

Uzun süre fetiş objesi olarak bilinen harnessların, kullanım amacı tamamen değişmiş gibi.

Moda haftalarında, farklı tasarımcıların 2013 İlkbahar/Yaz sezonu defilelerinde sıkça gördüğümüz ve sokak modasında da yer edinmeye başlayan harnesslar; estetik ancak sıradan olmayan bir trende dönüştü bile.

Tasarım yapmaya başlamadan önce de moda dünyasına yakın bir isim olan Elif Domaniç, tasarladığı ve yakın zamanda satışa sunduğu harnesslarıyla, bu trendin Türkiye’deki öncülerinden olacak gibi görünüyor.

Uplifers olarak, tasarımlarını ve bu akımı bir de kendisinden dinlemek istediğimiz Elif Domaniç’e, konuyla ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

1. Elif Domaniç kimdir, neler yapar?

Ben Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Moda Tasarım mezunuyum. Ama uzun yıllar editörlük ve styling yaptım.

2. Tasarım yapmaya nasıl başladın? İlerleyeceğin yolu şekillendiren ne oldu?

Kendim giymek için harness yapmaya başladım. Yaptığım tasarımları gören insanlar çok beğendiklerini söylediler, ben de yapmaya devam ettim. Ama tasarım yapmaya başlamadan önce hayatımla ilgili önemli bir karar aldım; o güne kadar yaptığım işlerimi bir kenara bıraktım. Çünkü zamanımın çoğunu o işlere harcıyordum ve başka hiçbir şey yapacak zaman kalmıyordu.

3. Yaptığın tasarımlar, bondage (bağlanma) ve çeşitli fetişler için cinsel hayatı renklendirebilecek tarzda kullanıma uygun görünüyor. Müşterilerinden nasıl geri dönüşler alıyorsun?

Bu harness olayı hep bir cinsel fantezi ürünü olarak kullanıldı ama son birkaç yılda kullanım alanının tamamen dışına çıktı diyebilirim. Benim yaptığım tasarımlarım lateks yada suni deri gibi ucuz malzemeler değil. Tamamen deri olmaları, tasarımlara farklı bir boyut katıyor. İsteyen fantezi ürünü olarak kullanabilir tabii ki, ama benim asıl amacım bunları aksesuar olarak tasarlamak.

 

4. Tasarımların Türkiye’nin çok alışkın olduğu bir çerçevede değil. Türkiye’deki cinsellik algısı ve tabular üzerinden, senin koleksiyonunu hazırlarken bir çekincen oldu mu?

Bir çekincem olmadı aslında, bu tasarımlar Türkiye’de tutar mı tutmaz mı emin olamadım ilk başta. Ama ben daha bunu bir işe dönüştürmeden önce, sosyal medyada paylaştığım fotoğraflar üzerinden çok olumlu geri dönüşler aldım

5. Senin tasarımlarını yaparken kafandaki kullanıcı algısı nasıldı? O kadının nasıl bir imajı var?

Tamamen seksi bir kadın imajı vardı kafamda. Cesur, kendine güvenen, vücudunu sergilemeyi seven..

   

6. Tasarımlarının yatak odası dışındaki kullanım alanları neler?

Bu tasarımlar kemer ya da pantolon askısı gibi.. Her türlü kıyafet için uygun.

7. Harness yurtdışında oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Ancak Türkiye’de genellikle fetiş ürünü olarak algılanması ve tepkilerin bu yönde olması hakkında ne düşünüyorsun?

Öğrenecekler diyorum 🙂

8. Uplifers hakkında neler düşünüyorsun?

Severek takip ediyorum 🙂

 

Satış noktaları: Building Galata, Akmerkez Pop Up Store, Midnight Express mağazaları

Tasarımlar için: www.elifdomanic.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!