El ve avuç içi masaj uygulamaları ile modunuzu düzenleyin

Alternatif tıp önerileri, akupunktur, medikal masaj gibi yöntem ve uygulamalara günümüzde hızla artmakta olan bir ihtiyaç ve talep bulunmakta. Hem sosyal medya; hem de basılı yayınlar üzerinden rahatlama, stresten arınma, sağlıklı ve sorunsuz bir sindirim ve dolaşım sistemine sahip olabilmek için karşımıza her gün değişik ve denemeye değer tavsiyeler sunulmakta.

Refleksoloji / El masajı haritası

Özellikle spor / pilates / yoga yapmanın, minimal yaşam stilinin ve doğal beslenme seçeneklerinin çoğumuz tarafından kabul gördüğü bu zamanlarda, daha çabuk motive olabilmek ve hayattan daha çok zevk alabilmek için popüler hale gelmiş, güvenilirliği kanıtlanmış bu önerileri denemeye ve tavsiye etmeye severek devam ediyoruz.

Bu yazımda da karşımıza farklı mecralarda çıkan ama hepsinin amacının kişiyi rahatlamak ve iyileştirmek olduğu yogadaki mudralar, refleksolojideki masajlar, akupunkturdaki baskı noktaları gibi el üzerinde ya da eller yardımıyla uygulayabileceğiniz 7 farklı masaj ve baskı yöntemi paylaşacağım. Yöntemleri ofis koltuğunda otururken, ulaşım aracında seyahat ederken, sahilde güneşlenirken, piknik yaparken ya da her ne aktivite halindeysek düzgün bir meditatif duruş ve derin nefes seansları ile birleştirerek uygulayabilirsiniz. 

  • Başparmağınızı diğer elinizin avucu ile 5 dakika boyunca masaj yapar gibi sıkarak ve ovalayarak baş ağrısı ve mide ağrısını hafifletebilirsiniz. Stres ve endişeli hissettiğiniz zamanlarda bu uygulama ile rahatlamayı deneyebilirsiniz.
  • İşaret parmağına diğer elinizin avucuyla yapacağınız 5 dakikalık bir masaj uygulaması ile kas ağrıları ve korku duyduğunuz hislerden kurtulabilirsiniz.
  • Orta parmağınıza uygulayacağınız aynı teknik ile kızgınlık ve yorgunluk hissinizi azaltabilirsiniz. Negatif duygulardan arınırken karaciğer fonksiyonlarınız da dengeleneceği için kendinizi çok daha sağlıklı hissedeceksiniz.
  • Yüzük parmağını diğer elinizin avucu ile sıkmanız hazımsızlık gibi fiziksel sorunların yanında, üzüntü hissinizi gidermenize de yardımcı olacaktır.
  • Serçe parmağınıza yapacağınız masaj uygulaması size özgüven hissi vererek, kontrolsüz korku ve rahatsızlık verici hisleri küçülterek azaltmanıza yardımcı olacaktır. Serçe parmağınızı masaj yaparak ovalamak, kişiye rahatlama etkisi hissettirerek, güven duygusunu yükseltmesine olanak sağlamaktadır.
  • Avuç içine diğer elinizin parmakları ile yapacağınız masaj; bulantı, ishal veya kabızlık gibi fiziksel sorunlarınızı gidermenize destek olacaktır. Ayrıca avuç içinizi ovalayarak mutluluk hissinizi yükseltebilirsiniz.

Bunların yanında sakin bir şekilde nefes alıp vererek yoga mudralarının vücudunuza sağlayacağı değişiklik ve değişimlerden faydalanabilirsiniz. Nefes teknikleri ve meditasyonun yardımı ile birçok yoga mudrasından yararlanarak; kendinizi canlandırabilir, yüksek benliğinize yakınlaşabilir, zihninizi sakinleştirebilir, algı gücünüzü arttırarak hislerinizi yoğunlaştırabilir, ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Büyüleyici yetenekleri olan ellerimiz iyi ki var: Ellerimizin sağlığı için egzersizler

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Kaynak:
articleofhealthcare.com 

Gözde Kızılkan Mimar & Şehir Plancısı & Yogi
Gözde; İstanbullu bir mimar, şehir plancısı, gezgin, yogini, sanat ve sporsever. Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lisans eğitimini Almanya’da bulunan Bauhaus Üniversitesi’nin mimarlık bölümünde ... Devam