Eğlenceli ve sağlıklı tarifler: Löp löp mezgit

MEZGİT
Eğlenceli ve sağlıklı tarifler:Mezgit

Sevgili Uplifers okuyucuları;

Öncelikle köşemize hoş geldiniz! “Artık bu sayfalarda bir köşemiz var, yihhuu!” diye şımardıktan sonra sağlıklı bir yemek tarifiyle köşemize kuruluyoruz.

Sağlık denilince akla ilk gelen şeyi yapalım dedik hemen ve balık almak için kah gülüp kah sohbet edip kah pazarlık yaptığımız Kadıköy esnafına doğru yol aldık. Esnaf bizi uzaktan görür görmez, “eyvah Mutfak Salakları” diyerek bir saklanmaya yeltense de aldırmadık! Mezgitlerimizi seçtik. Neden mezgit? Çünkü yemesi kolay, fileto yaptırdık ayıklama derdi yok. Çünkü dünyanın bütün balıkları bir yana mezgit fileto bir yana.

Bu kadar poh poh yeter, istikamet sağdaki manav! Yeşilin her tonunun bulunduğu tezgahtan rokamızı, nanemizi, dereotumuzu alıp kırmızı tonlara yöneldik. Turp ve domatesler de kese kağıdına girince haydi eve!

Tarifimiz çok basit. İşten eve geldiğinizde hemen fırına atıp, o fırındayken bir bölüm Homeland (yeni diziye başladık, tavsiye ederiz.) izleyebilirsiniz.

“Aa dolapta kabak varmış, bu kabaklar ziyan olmasın.” dedim ve fırın kabına kabakları yuvarlak yuvarlak kesip dizdim. Araya biraz patates fırlattım. Patatesleri daire şeklinde kestim. “Ben bu patateslerin dairelerinin alanını hesaplasam, Burak ne kadar şaşırırdı, neydi 2 pi r miydi?” diye dalıp gitmişim…

O sırada Burak içeri girdi “Herkes matematik bilmek zorunda değil Nur, ben seni böyle kabul ettim” dedi.

Beraber kabakları dizdik, patatesleri dizdik.

2 kocaman mezgit filetomuzu da fırın kabına yerleştirdik.

Üstüne Jamie Oliver gibi bol keseden zeytinyağı döktük.

Elimiz kokmadan 2 diş sarımsak doğrayacağız diye şekilden şekle girdik ama başardık. Onları da ekledik.

Üstüne defne yaprakları… İşte en havalı kısım burası! Defne yaprağı kullanınca bir şey biliyormuşsunuz da yapıyormuşsunuz gibi bir hava oluyor. İşte bütün mesele bu! Biliyormuş gibi davranmak.

Karabiber tanelerini de özensizce fırlattık mı tamamdır.

Şimdi sırada sosumuz var!

1 adet limon, göz kararı zeytinyağı, deniz tuzu, karabiber, 1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi.

Bunları karıştırıp balığımızın üstüne döküyoruz ve doğru fırına! 180 derecede, 30 dakika.

O 30 dakikada Burak da domatesli, dere otlu roka salatasını bitirmiş; 1 şişe tatlı beyaz şarap açmış; açlıktan gözünün feri sönmüş bir şekilde balığın pişmesini bekledi.

En önemlisi de sos; çünkü sos uçar, yazı kalır!

Malzemeler

  • 2 adet mezgit (fileto)
  • 1 adet küçük boy kabak
  • 1 adet küçük boy patates
  • 5-6 adet defne yaprağı
  • 2 diş sarımsak
  • 1 adet limon
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Deniz tuzu
  • Tane karabiber

Mutfak Salakları
Mutfak Salakları, Nur-Burak Tunay çiftinin sürekli workshoplara katılıp, mutfakta sanat eseri gibi yemekler yapan uyuz arkadaşlarına karşı kurdukları bir yemek grubu. Hep rock grupları ... Devam