Neden ebeveynlerimize benzeyen eşler seçeriz?

eş seçme eğilimleri

Yeryüzünde henüz dinozorların ve vahşi hayvanların hüküm sürdüğü çağlardan bu yana, canlıların eş seçme eğilimleri ve eş seçerken bağlı kaldıkları kriterler bilim insanlarının gündemlerini bir hayli meşgul ediyor.

Eğer psikolojiyle biraz ilgiliyseniz ya da psikoloji eğitimi aldıysanız, Kondrad Lorenz’in teorisini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu teoriye göre bebek kazlar, doğduktan hemen sonra gördüğü cismi annesi olarak konumlandırır ve o cismi sürekli takip etme eğilimi gösterir. Bu eğilim ilginç şekilde, hayvanlarda olduğu gibi insanların yetişkinlik döneminde de farklı şekillerde kendisini gösteriyor. Yani bireyler, ilk olarak anne – babalarında gördükleri davranışları mutlak doğru olarak kabul ederek tüm ilişkileri için bunu kural olarak görüyorlar.

İlginizi çekebilir: Güzel bir yüz mü, çekici bir ses mi daha etkileyicidir?

Sadece karakter değil fiziksel özellikler de belirleyici oluyor

Bireylerin çocukluk yıllarında ebeveynlerinden öğrendikleri ahlaki ve davranışsal doğruları model olarak kabul edip ilişkilerinde de bu özellikteki kişileri aramaları çok şaşırtıcı bir gerçek değil. Ancak bireylerin eş seçimlerini yaparken, fiziksel olarak ebeveynlerine benzeyen kişilere daha yakın hissetmeleri gibi ilginç bir gerçek söz konusu. Son yıllarda bu gerçeği ortaya koymak için yapılan pek çok bilimsel araştırma bulunuyor:

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, nispeten yaşlı bir anne – babadan doğan bireylerin, kendilerinden yaşça daha büyük eşlerle birlikte olmaya yatkın oldukları belirtiliyor.

İlginizi çekebilir: Alfa kadınıyla ilişki yaşamak için birbirinden geçerli nedenler

2003 yılında yapılan bir araştırma ise bireylerin, ebeveynlerinin saç ve göz renklerine sahip partnerleri daha çekici bulduğunu ortaya koyuyor.

2012 yılında yapılan bir başka araştırmaya göre, anne / babalarının boylarında partnerler bireylerin ilgisini daha çok çekiyor.

2010 yılında yapılan bir diğer araştırmanın sonuçları ise bir hayli ilginç: Kadınların eş seçerken, babalarınınkine benzer vücut kılları olan erkekleri tercih ettikleri düşünülüyor.

Tüm bu araştırmaların sonuçlarını yan yana koyduğumuzda, anne ve babalarıyla pozitif ilişkiler içinde olan bireylerin ebeveynlerine benzer eşler seçtiklerinde pozitif ilişkilerin eşleriyle de devam ettiği sonucuna varabiliriz. Elbette yukarıda bahsettiğimiz bilimsel çalışmalar kesin bir sonuç ortaya koymasa da “aşinalık” hissinin insan zihni için önemli bir uyaran olduğu, bilim tarafından bir kez daha kanıtlanmış oluyor.

İlginizi çekebilir: Uzun ve sağlıklı ilişkiler için bilimsel araştırmalara dayanan 11 öneri

 

Kaynak:

Lehmiller.com

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!