Düzenli ve konforlu bir “tuvalet” deneyimi için boşaltım sürecini destekleyecek 3 yöntem

Kabul edelim ki hepimiz hayatımızda en az bir kez tuvalette rahatsız edici dakikalar geçirmişizdir. Canımızı pek çok kez sıkmıştır; uzun süre klozette oturmamıza rağmen bir türlü gelmeyen ‘o beklenen’… 😊 Tuvalette stresle geçen bazı dakikalar sonrasında da modumuzu düşürerek keyfimizi kaçırabilir. Hayatın hiçbir noktasında beklemeyi sevmiyorsanız, özellikle bitse de gitsek dediğiniz bir şeyi beklemek daha da can sıkıcı olabilir… Tıpkı kabızlık sıkıntısı yaşayan ve derdini bir türlü anlatamayan bebeklerin çareyi ağlamakta bulması gibi, biz de tuvaletimizi yaparken –daha doğrusu yapamazken- neredeyse sinirden veya belki de ağrıdan gözlerimizi yaşla doldurmaya çok yaklaşabiliyoruz.

Bağırsak hareketlerimizi düzenlemek ve sindirim sistemimizi desteklemek için lifli beslenmeye, probiyotik almaya, düzenli hareket etmeye, bol su içmeye dikkat etsek de ne yazık ki her zaman yeterli olmayabiliyor. Fizyoterapist ve pelvik taban uzmanı Ariella Pohl, sağlıklı tuvalet alışkanlıkları oluşturmak ve düzenliliği sağlamak için 3 önemli ipucunu paylaşıyor ve o tuvalette daha rahat olabilmemiz için yolumuza ışık tutuyor. Siz de bu destekleyici önerilere göz atmak isterseniz işte düzenli ve konforlu bir tuvalet deneyimi için boşaltım sürecini destekleyecek 3 yöntem:

1. Bir rutin oluşturun

Nasıl ki kaliteli bir uyku alabilmek için her gün aynı saatte uyuyup uyanmak tavsiye ediliyor, aynı durum tuvalet alışkanlıklarımız için de geçerli. Pohl’a göre tuvalet alışkanlıklarınızı düzene sokmanın en iyi yollarından biri, her gün aynı saatte tuvalete gitmek. Vücudun bu rutine alışacağını ve bağırsakların bu sayede sağlıklı bir şekilde boşalmasına destek olacağına dikkat çeken uzman, tercihen yemekten 20-30 dakika sonra tuvalete gitmenin iyi bir rutin oluşturmak için önemli bir detay olduğunu da belirtiyor. Dilerseniz Mind Body Green‘in sayfasında yer verdiği ve District Performance & Physio‘in Instagram hesabında paylaştığı şu videoya da göz atabilirsiniz:  ‘How to poop better’.

2. Nefesinizi tutmayın

Belki de en sık yapılan ve tekrarlanan hatalardan birinin nefesi tutmak olduğuna dikkat çeken Ariella Pohl, sanılanın aksine nefesi tutmanın süreci daha da zorlaştırabileceğini söylüyor. İstemli ya da istemsizce büyük tuvaletinizi yaparken kendinizi sıktığınızda nefesinizi tutuyorsanız bunu tersine çevirmelisiniz. Pohl, İterken nefesinizi tutmayın. Bunun yerine nefes vermeyi deneyin.” diyor. Bu sayede vücudun rahatlayacağına ve daha kolay boşaltım yapabileceğine vurgu yapıyor.

3. Ayaklarınızı yükseltin

Kaynak: nytimes

Tuvalette oturuş pozisyonunuzun bağırsak hareketlerinizi etkilediğini biliyor musunuz? Atalarımızın bir bildiği olmalı; çünkü aslında eski tuvaletler daha rahat bir tuvalet deneyimi için tasarlanmış gibi görünüyor. Her ne kadar klozetler çok daha konforlu olsa da doğru oturuş şeklini ve dolayısıyla boşaltım sürecini olumsuz etkileyebiliyor. “Tuvalette oturduğunuz pozisyon aslında bağırsak hareketlerinizi etkileyebilir ve ayaklarınızı yukarı kaldırmak vücudunuzu boşaltıma hazırlar, itme ihtiyacınızı azaltır.” diyor Pohl ve muhtemelen çoğumuzun klozette yanlış oturduğunu fark etmesine yardımcı oluyor. Bunun için çok meşakkatli eşyalarla uğraşmanıza gerek yok. Basit, küçük bir yükselti işinizi görebilir. Ayaklarınızın tam altına yerleştireceğiniz blok, kutu, hatta ufak çöp kutusu bile doğru pozisyonda oturarak daha rahat bir şekilde boşaltım yapmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Kabızlık kabusundan 5 adımda kurtulun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!