Düzenli kitap okumanın faydaları nelerdir?

Kendimize sürekli yeni sözler verip tutamamamız çok normal. Merak etmeyin, hepimiz spora istediğimiz kadar gidemeyip, şekeri istediğimiz kadar azaltamıyoruz.

Düzenli kitap okuyarak, kendimiz için çok daha büyük şeyler öğrenebiliriz.

Öğrendiğimiz bu şeyler öz disiplinimizi geliştirirken gün geçtikçe spor yapmaya, şekeri az tüketmeye, erken kalkmaya, daha az stresli olmaya da kendimizi motive edebiliriz.

kitap

Bakalım yıl içinde onlarca kitap okumak insana neler kazandırıyor:

1. Kitaplar aynadır.

Kitaplar ancak anlamak istediklerinizi size anlatabilirler ancak tabii ki okumak yine de insanı birçok açıdan değiştirir. En iyi kitaplar size ayna olan kitaplardır. Sizin miskinliklerinizi, bazı hatalarınızı, karakterinizi geliştirmenizi sağlar. Bu sizde kişisel ve profesyonel olarak gelişmelere neden olur ve farkındalığınızı arttırır.

2. Düzenli kitap okumak insanı çok daha empati yapar bir hale getirir.

Okumak, başka kişiler, başka olaylar hakkında okumak sizin empati duygunuzu ve kapasitenizi geliştirir. Böyle kitaplarda başkalarının hislerini ve tecrübelerini anlayarak daha açık vizyonlu bir insan haline gelirsiniz.

3. Kırana kadar kapıyı çalmayı bırakmamayı öğretir.

Evet, özellikle birçok gerçek hayat hikayesi yazan kitapta asla pes etmemeniz gerektiği öğretilir. Hayatta ne olursa olsun devam etmiş insanların hayat öyküleri size ilham verir. Böylece onlardan feyz alarak daha güçlü bir karakter inşa edersiniz.

4. Okumak her zaman kaçmak demek değildir.

2016 hepimiz için yorucu bir seneydi ancak kitap okumak sadece kaçmak için kullanılmamalı. Kitap okumak hayatla beraber akmak, mutluluğu tatmak ve tecrübe kazanmak için okunur.

5. Kendinize okuma sözü vermek diğer tüm sözlerden daha kolaydır.

Hem kendiniz hem de çevreniz için daha yararlı bireylere dönüşürsünüz. Hem hedeflerinize nasıl gideceğinizi bilmediğiniz anlarda size yol gösterir hem de bu hedeflere ulaşamadığınızda kendinizi eleştirmemeyi. Böylece size her zaman kazan-kazan durumunu yaşatır.

kitap 2

Sizde bu yıl ya kendi kütüphanenizi düzenleyerek okumak istediğiniz kitapları sıraya dizin ya da her ay 3-4 kitap alarak kendinize yatırımda bulunun.

İnanın tüm sene öğrendiklerinize ve deneyimlediklerinize siz bile inanamayacaksınız!

Kaynak:

huffingtonpost.com

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!