Duygularını küçümseme: Bir ihtiyaç olarak duygusal wellness

Eminim senin de başına gelmiştir: Bir problemin yüzünden kendini üzgün hissettiğinde, bu üzüntünü paylaştığın kişinin hem duygularını görmezden gelmiş olmasından, hem de senin derdini başkalarının derdiyle kıyaslayarak seni suçlu hissettirmesinden bahsediyorum… “Aman canım sen de! Bu da dert mi? Milletin ne dertleri var!” demesinden… Eğer bu tip bir olayı çocukluğundan itibaren sık sık deneyimlemişsen, şimdi de sen duygularına saygı duymuyor, onlara kulak vermiyor olabilirsin.

Evet, çoğumuz öyle ya da böyle, bir şekilde duygularımıza saygı duymamayı öğrenmiş durumdayız. Oysa duygularımız onlara kulak vermemizi isterler. Eğer dikkatle dinlersek duygularımız her zaman bizim için bir mesaj taşırlar. Duygularımıza kulak tıkamamız ve onları küçümsememiz psikolojik sağlığımıza zarar verme potansiyeli taşıyan eylemlerdir. Unutmamak gerekir ki bastırılan duygular mutlaka başka bir şekilde kendilerini açığa çıkarırlar.

İçinde bulunduğumuz Ekim ayı duygulardan bahsetmek için ideal bir ay çünkü Ekim ayı dünyada Duygusal Wellness ayı olarak kutlanıyor. Son yıllarda sık sık duyduğumuz wellness fiziksel, çevresel, duygusal, entelektüel, mesleki ve ruhsal bileşenleri olan bir kavramdır. Amerikalı doktor Halbert Dunn, wellness kavramını ilk ortaya çıkaran kişi olarak tanınır. Duygusal wellness duygularımızın farkında olmamız, onları anlamamız ve onları verimli bir şekilde yönetebilmemiz gibi konuları içerir. Peki sen “Duygusal Wellness” için neler yapabilirsin?

  • Duygularına saygı göster.
  • Duygularını değiştirmeye çalışmadan onları kabullen.
  • Bazı duygularınla kendi başına başa çıkamadığını düşündüğün zaman biz psikologlardan yardım istemeyi unutma.
  • Kendine ve duygularına verdiğin değeri yansıtan düzenli bir hayat yaşa.
  • Duygularını günlük tutarak ya da dans ederek sağlıklı bir şekilde ifade etmeye çalış.

Bu yazımdan önce Duygusal Wellness kavramını duymuş muydun? Sen duygusal wellness için neler uyguluyorsun? Sizlere duygularınıza saygı duyduğunuz ve duygusal wellness kavramına önem verdiğiniz günler diliyorum…

2021 yılını “Kendini Sevme ve Hayatı Güzelleştirme Yılı” ilan ettim. Her hafta @ranakutvan kullanıcı isimli Instagram hesabımdan bu konuyla ilgili psikoloji ödevleri paylaşıyorum. Hadi hep beraber kendimizi sevmeye ve dünyayı güzelleştirmeye. Bu arada sizlere bir eğitim haberim var. Zoom üzerinden birebir görüşmeler şeklinde ilerleyen üç haftalık “Öz Sevgi” eğitimimle ilgileniyorsanız bilgi için rsolaker@gmail adresine yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kendini keşfet: İç dünyanı keşfetme sorumluluğu senin elinde

Psikolog Rana Kutvan Psikolog
İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir ... Devam