Kendini keşfet: İç dünyanı keşfetme sorumluluğu senin elinde

Sence kendini ne kadar iyi tanıyorsun? Hayallerinin, bazı davranışlarının arkasında yatan nedenlerin, korkularının, arzu ve isteklerinin ne kadar farkındasın? İnsanların ezici çoğunluğu otomatik pilota bağlanmış, kendilerini unutmuş bir şekilde yaşıyor. Teknolojinin de etkisiyle ruhumuzla, özümüzle ilişki kurmayı unuttuğumuz, pek de renkli olmayan hayatlar yaşıyoruz çoğumuz.

Jung’a göre medeniyetimizin bu ruhunu kaybetmiş halinin tek ilacı kişinin içsel dünyasına büyük bir yatırım yapmasıdır (Jung, 1963). Kendini doğru düzgün tanımayan, hayattan ne istediğini tam olarak bilmeyen çoğu insanın başka insanları çok iyi tanıdığını düşünmesi çok büyük bir yanılgı değil mi sence de? Başkalarını tanıdığını iddia etmeden önce kendini tanımalı insan. Ancak kendini tanımak emek isteyen bir şey. Oysa herkes gittiği tek bir seminer, okuduğu tek bir kitap ya da tek bir yazı sayesinde kendini tanısın, hayatı değişsin istiyor. Bunları hemen elde etmediğinde de sinirleniyor. Bu, tek bir gün diyet yaparak on kilo fazlamızı vermedik diye sinirlenmeye benziyor. Halbuki her şeyin bir bedeli var. Kendini tanımanın bedeli de bu işe zaman ayırmak. Kendini tanıma yolculuğuna biz psikologların rehberliğinde çıkabilirsin. Ama ruh sağlığı alanında çalışan kimden destek alırsan al, içsel dünyana doğru yapacağın bu yolculuğun tek başına yapacağın bir yolculuk olacağını unutma lütfen.

Evet, içsel dünyanı keşfetmenin de, yönetmenin de sorumluluğu senden başkasında değil. Bu yolculukta Freud’un, Jung’un, Horney’ın, Ellis’in ve psikoloji dünyasının diğer önemli isimlerinin teorileri sana ancak yol gösterebilir. Kendini keşfedecek olan da sensin, beğenmediğin bir davranışın varsa bunu değiştirecek olan da . Kendini tanıma ve Jung’un deyimiyle içsel dünyana yatırım yapma yolculuğunda kimi zaman gözyaşı dökeceksin, kimi zaman rahatsız olacaksın, kimi zaman da kendini bir bulut gibi hafif hissedeceksin. Ama tüm bunlara değecek çünkü tüm bu zorlu süreç esnasında her geçen gün kendini keşfedeceksin. Kendi özünle tanışacaksın. Dünya kendi özüne uygun olmadan yaşayan ve bu yüzden de mutsuz ve huzursuz olan insanlarla dolu. Sen de onlardan biri mi olmak mı istiyorsun? Kendini pek de iyi tanımadığını düşünüyorsan gel, bugünden itibaren kendini keşfe çık, hayallerini ve arzularını hatırla. Sana iç dünyana kulak verdiğin ve kendini iyi tanıdığın günler diliyorum…

2021 yılını “Kendini Sevme ve Hayatı Güzelleştirme Yılı” ilan ettim. Her hafta @ranakutvan kullanıcı isimli Instagram hesabımdan bu konuyla ilgili psikoloji ödevleri paylaşıyorum. Hadi hep beraber kendimizi sevmeye ve dünyayı güzelleştirmeye. Bu arada sizlere bir eğitim haberim var. Zoom üzerinden birebir görüşmeler şeklinde ilerleyen üç haftalık “Öz Sevgi” eğitimimle ilgileniyorsanız bilgi için rsolaker@gmail adresine yazabilirsiniz.

Bu yazının tüm hakları Rana Kutvan’a ve Uplifers’a aittir. İzinsiz ve uygun şekilde referans verilmeksizin kopyalanması, çoğaltılması ve başka mecralarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

Kaynaklar:
Jung, C. G. (1963). Memories, Dreams and Reflections. London: Routledge & Kegan Paul.

İlginizi çekebilir: Olduğun insanla olmak istediğin insan arasındaki mesafe kadar mutlusun

Psikolog Rana Kutvan Psikolog
İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir ... Devam