Dünyayı dolaşmak için yarışları bahane etmek şahane: ASICS sponsorluğunda dünya maratonları

Koşmak; dünyayı gezmek için harika bir hedef değil mi?

Koşu dünyası engin bir deniz; maraton, yarı maraton gibi koşucuları hedefleyen birçok organizasyon olduğu gibi, işi eğlence ile birleştiren çok farklı organizasyonlarda mevcut. İster aile ile, ister arkadaş grubunuzla kendinize alternatif bir yarışma programı yaparak, hem gezip hem kendiniz için spor yapma fırsatı yakalamanız mümkün.

“Koşmak bahane, seyahat şahane!” diyerek, dünya genelinde ASICS sponsorluğunda düzenlenen 187 yarışın öne çıkanlarını sizler için listeledik.

Maraton Koşuları: 42.2 km – Dünyanın en büyük 6 maratonu

Tokyo Maratonu

tokyo maratonu asics

Dünyanın en büyük 6 maratonundan biri olan Tokyo Maratonu, her sene düzenli olarak yapılan en önemli ve en çok katılımcılı maratonlardan biri. Bu sene 22 Şubat’ta gerçekleşen 42km’lik maraton organizasyonu gelecek sene 26 Şubat’ta dünyanın farklı yerlerinden koşucuları ağırlamaya hazırlanıyor. Maraton için her yıl ortalama 300.000 civarında başvuru yapılıyor ancak katılımcı kotası 35.500 ile sınırlı. 10 km’lik kısa koşu için ise her yıl ortalama 1000 civarında olan başvuruların 500 tanesi katılımcı olmaya hak kazanıyor.

Maratonu tamamlamış sayılabilmeniz için 42km’lik parkuru en fazla 7 saatte tamamlamış olmanız gerekiyor. 10km’lık parkuru ise 1 saat 40 dakika içinde tamamlamalısınız. Ayrıca yarışa katılabilmek için yarış günü itibariyle 19 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekiyor.

2015 yarışı bitmiş olsa da, 2016 maratonu için kayıtlar yakında başlayabilir. Katılmayı düşünüyorsanız kayıt dönemini buradan takip edebilirsiniz.

Los Angeles Maratonu

los angeles maratonu

Los Angeles Maratonu da, dünyanın en büyük maraton organizasyonlarından bir tanesi. 2015 yılının yarışı kış aylarında tamamlandı ancak gelecek organizasyon 14 Şubat 2016’da yapılacak. Sevgililer günü için hazırlayacağınız sürprizi son ana bırakmak istemiyorsanız, 1 Eylül’de açılacak online kayıtları kaçırmamanızı öneriyoruz. Los Angeles Maratonu’na katılabilmek için yaş sınırınızın 16 olması ve her uzun koşuda olduğu gibi gerekli sağlık şartlarını sağlıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca uzun mesafe koşmak istemeyenler ve şehri gezerken farklı bir aktivite yapmak isteyenler için 5km’lik eğlence koşusu da mevcut. Los Angeles Maratonu’na her yıl 25.000 kişi katılıyor. Ancak yoğun bir talep olduğu için online kayıt sistemi açıldığı an başvurunuzu gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Maratonla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Paris Maratonu

paris maratonu

Paris Maratonu da her yıl olduğu gibi bu yıl 9 -11 Nisan arasında yapıldı. Tarih aralığından da anlayabileceğiniz üzere bu maraton 3 gün boyunca koşuya ek olarak farklı etkinliklerin de bulunduğu bir festival havasında gerçekleşiyor. 2016 yılının başvuruları çoktan başladı. 30 Mayıs’a kadar da devam edecek. Online kayıt dönemini kaçıranlar için, boş kalan kotalar doğrultusunda Eylül ayında tekrar kayıt açılıyor. Gelecek sene etkinliklerin 3 Nisan’da yapılması planlanıyor. Daha detaylı bilgi almak için etkinliğin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Barcelona Maratonu

Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden bir diğeri olan Barselona’da da her yıl mart ayında maraton organizasyonu düzenleniyor. Maraton koşusu yaklaşık 10.000 katılımcıyla gerçekleşiyor. Barcelona’daki maraton parkuru şehrin neredeyse tüm turistik bölgelerini içine alıyor. Bu nedenle de inişli çıkışlı, yani diğer maraton organizasyonlarına göre biraz daha zorlayıcı bir parkur olduğunu söyleyebiliriz. Organizasyonda koşucu olarak yer alabilmeniz için en az 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.

barcelona maratonu

Stockholm Maratonu

Bu sene 30 Mayıs’ta 37.si yapılacak maraton için başvurular hala devam ediyor. Her yıl ortalama 22.000 koşucunun katıldığı maratonda şu an 2000 civarı boş yer mevcut. İsveç deyince aklınıza bir türlü kurtulamadığımız soğuk ve yağışlı havalar geliyor olabilir ve zorlu hava koşullarında maraton koşmak sizi biraz düşündürüyor olabilir ancak etkinlik zamanında Stockholm’de hava ortalama 18 derece civarında olacak.

Maratonu tamamlamış sayılabilmeniz için 42 km’lik parkuru 6 saatte tamamlamış olmanız bekleniyor. Başvuru için yarış gününde en az 18 yaşını tamamlamış olmanız ve gerekli sağlık koşullarını yerine getirebiliyor olmanız gerekiyor . Başvurular için son tarih 15 Nisan.

New York Maratonu

newyork maratonu

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 6 maraton arasındaki en büyük büyük ve en çok katılımcının yer aldığı maraton New York Maratonu. 2013 yılında 50,304 katılımcıyla kendi rekorunu da kıran New York Maratonu’nu tamamlamış sayılabilmek için parkuru 6 saatte tamamlamanız bekleniyor. 2015 yılının organizasyonu 11 Ocak’ta yapıldı. Gelecek dönem için online başvurular henüz başlamamış olsa da, katılmak gibi bir düşünceniz varsa etkinliğin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, bireysel koşucular için kota dolmuş olsa da, bağış koşusu yapıyorsanız kot sınırı olmaksızın etkinliğe katılabiliyorsunuz.

Yarı Maraton Koşuları: 21 km

California / Big Sur Yarı Maratonu

California Big Sur yarı maratonu bu yıl 8 Kasım 2015’de yapılacak ve kayıtlar çoktan başladı. California Big Sur yarı maratonunu tamamlamış sayılabilmeniz için, yarış mesafesini en fazla 3.5 saatte tamamlamış olmanız gerekiyor. 12 yaş üstü herkes maratona katılabiliyor. 9000 kişilik bir kontenjanları olduğu ve dünyanın her yerinden koşucuların başvuracağını düşünürsek, kayıt yaptırmak için acele etmenizi önerebiliriz. Arkadaşlarıyla ya da ailesiyle gitmek isteyenler ancak çevresinde yarı maraton koşacak kimse olmayanlar için 7 Kasım’da 3km ve 5km’lik kısa koşular da mevcut. Giriş ücretine yarış esnasında üzerine gireceğiniz Asics t-shirt, yiyecek ve içecekler, festival alanındaki konserler gibi neredeyse ihtiyacınız olan her şey dahil edilmiş. Yarış zamanı sıcaklık ortalama 10 C oluyor. Bu nedenle gitmişken şehrin tadını da çıkarabilirsiniz.

california maratonu

Sao Paolo / Brezilya Maratonu

Sao Paolo Yarı Maratonu diğer maratonlardan farklı olarak yalnızca kadınlar için ayrı olarak düzenlenen bir yarı maraton organizasyonu olmasıyla dikkat çekiyor. Koşu alanındaki her şey, katılımcıların 21 km’lik parkuru rahat ve konforlu şekilde tamamlayabilecekleri şekilde düzenlenmiş. 2km’de bir tuvalet ve diğer ihtiyaçların karşılanabileceği istasyonlar bulunuyor. Konserlerden farklı spor etkinliklerine hem eğlenip hem yarışabileceğiniz en eğlenceli yarı maraton organizasyonlarından biri. Yarış, 18 Ekim’de Sao Paolo’da yapılacak. Başvurular devam ediyor. Ekim ayında Sao Paolo’da havanın oldukça sıcak olacağını göz önünde bulundurursak, katılmak isteyenler için yaz dönemini antrenman yaparak değerlendirmek akıllıca olacaktır.

Yeni Zelanda Maratonu

Yeni Zelanda’da yapılan yarı maratonun aslında maraton, yarı maraton, çeyrek maraton, 5k koşusu, mini maraton gibi her yaşa ve her kategoriden koşucuya hitap eden bir çok farklı etkinliği bulunuyor. Bu yıl 2 Mayıs’ta yapılacak olan yarı maratonun başvuruları devam ediyor. Yarışı bitirmiş sayılabilmeniz için sabah 8’den akşam 5’e kadar 21k’lik parkuru tamamlamış olmanız yeterli.

Milano Maratonu

Milano yarı maratonu, bu yıl 29 Mart’ta yapıldı. Organizasyonun 21km’lik yarı maraton ayağının dışında 10k ve 5k’lık bölümleri de bulunuyor. Turistlerin yaz aylarına göre daha az olduğu ve havaların henüz bunaltıcı olmadığı zamanlarda yapılan yarı maraton, şehri gezmek isteyenler için de oldukça cazip bir fırsat. Başvurular genelde Ocak ayında başlıyor ve Mart ayının başlarına kadar devam ediyor. 2016 yılının detayları için buradan takip edebilirsiniz.

Madrid Maratonu

Madrid yarı maratonu da Milano yarı maratonuyla aynı tarihte, yani 29 Mart’ta gerçekleşti. 21 km’lik yarı maratonun yanında şehrin en güzel parklarından biri olan Parque el Retiro’da 5k’lık bir kısa yarış da gerçekleşiyor. Madrid’i henüz görmediyseniz ve koşu tutkunuzla birlikte seyahat ihtiyacınızı da aradan çıkarmak istiyorsanız, Madrid baharda size oldukça iyi gelecek. Yarışa katılmak için 18 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekiyor. Bağış için koşanlarda ise bu sınır 16.

Manchester Maratonu

Manchester Yarı Maratonu bu yıl 19 Nisan’da Manchester’ın Trafford kasabasında düzenleniyor. Kayıtlar şu an kapanmış durumda ancak yarıştan bir gün önce, yani 18 Nisan’da sınırlı sayıda açılacak olan ekstra kotalara, yarış yerine giderek kayıt yaptırabilirsiniz. Yarışın en eğlenceli farklarından biri, tek başınıza olduğu kadar takım olarak da yarışabiliyor olmanız. Gelecek senenin kayıtları için burayı takip edebilirsiniz.

manchester maratonu

Kısa Mesafeli (5k ve 10k) Yarışlar

Geyik Koşuları

Koşu ve eğlence deyince aklımıza ilk gelen koşulardan biri şüphesiz Geyik Koşuları. Belgrad Ormanı’nda doğa ile iç içe koşabileceğiniz, bazen inişli çıkışlı, bazen çamurlu ya da buzlu parkuruyla sürprizlerle dolu bir koşu deneyimi yaşamak isteyen herkesin Geyik Koşuları’na katılması gerektiğini düşünüyoruz.

2015’in koşu takvimi 28 Ekim’de başlıyor. 28 Ekim’deki organizasyonda 28k, 14k, 4k ve çocuklara özel bambi koşusu olmak üzere 4 farklı etap bulunuyor. Erken kayıtlar 13 Mart’ta kapandı ancak kayıt dönemi bireysel başvurular için 4 Ekim’e, bağış koşucuları içinse 14 Ekim’e kadar devam ediyor olacak. Ayrıntılara buradan göz atabilirsiniz.

Sidney Liman Koşusu

Sidney Koşuları, Sidney’in en güzel ve bilinen yerlerinden biri olan Sidney Limanı’nda yapılıyor. 5k ve 10k olmak üzere 2 farklı etaptan oluşuyor. Bu seneki yarış 12 Temmuz’da yapılacak. Başvurular devam ediyor. Yazın ortasında biraz serinlemek ve tatil rotanıza Avustralya’yı eklemek gibi bir düşünceniz varsa kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.

sydney koşusu

Amsterdam Koşusu

10k ve 5k olarak iki ayrı etapta yapılacak 31. Amsterdam Koşusu bu yıl 19-20 Eylül’de yapılacak. 11 Nisan itibariyle online kayıtlar başladı. Kanallarıyla ünlü Amsterdam’ın nostaljik havasını hissedebileceğiniz parkurdaki bu eğlenceli yarış, şehri keşfetmek için en güzel ve eğlenceli bahaneniz olabilir.

Bordeaux Koşusu

Şarap bağları arasında 10K yürüyüş parkur boyunca şarap ve peynir tadımları. Bu yıl 12 Eylül’de yapılacak olan eğlenceli koşu organizasyonlarından biri de şaraplarıyla ünlü şehir Bordeaux koşusu. Üzüm bağları ve şarap imalathaneleri üzerindeki parkuru tamamlarken şarap ve peynir tadımı da yapabileceğiniz bu koşuda eğlence spordan biraz daha fazla ön planda olacak gibi. Kayıtlar şu an kapalı ancak katılmak istiyorsanız gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!