Dünyanın en mutlu ülkelerinin mutluluk sırları

‘Dünyanın en mutlu ülkeleri’ni duyar duymaz eminiz ki hepimizin aklında listenin ilk üç ismi belirebilir. Kaliteli yaşam standartları, yüksek gelir, geniş imkanlar ve benzeri olanaklar bir ülkede yaşayan kişilerin mutluluk düzeyini şüphesiz ki doğrudan etkiliyor. Ancak, her yıl dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde ilk sıralarda yer alan bazı ülkelerin kendine has yaşam felsefeleri ve mutluluk sırları da mevcut. İşte dünyanın en mutlu ülkelerinin mutluluk sırları:

Finlandiya: Özgürlük ve şükran

Dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde birinciliği elden bırakmayan Finlandiya, en başta lider eğitim sistemi ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile tanınıyor. Düşük yolsuzluk seviyesi, geniş orman arazileri, kaliteli yaşam standartları da mutluluk seviyesinin daha da yükselmesini sağlıyor. Eşitliğin en önemli değer olduğu ülkede özgür yaşam, en temel önceliklerden biri. Ülkede mutluluğun bir diğer sırrı ise şikayet etmemek, her şey için şükran duymak ve hayattan zevk almak gösteriliyor.

Norveç: İş-yaşam dengesi

Mutlu ülkeler listesinde Finlandiya ile birinciliği kapma yarışında olan Norveç’te her sistemin mükemmel işlemesi, ülkedeki mutluluğun en önemli kaynağı. Düşük suç oranları, ücretsiz eğitim, verimli işleyen sağlık sistemlerinin yanı sıra, iş-yaşam dengesini her zaman korumayı başaran Norveçliler, sevdiklerine zaman ayırmayı ve özellikle işle ilgili stres düzeylerini minimumda tutmaya özen gösteriyorlar. Darısı bizim başımıza diyelim mi ?

İsveç: Dengeli yaşam alışkanlıkları

Tıpkı Norveç gibi ‘denge’nin mutlulukla arasındaki yakın ilişkinin farkında olan İsveçliler, mutluluklarını dengeli, ılımlı yaşam alışkanlıkları ile açıklıyorlar. Dengede yaşamın karşılığı olan mutlu yaşam felsefesi Lagom’a ev sahipliği yapan İsveç’te her duygu, her olay ‘ne az ne çok’ yaşanıyor. Her şey olması gerektiği gibi dengede kalıyor. Lagom’un yanı sıra İsveç’teki yüksek mutluluk seviyesi; yüksek gelir, kaliteli eğitim, hak ve özgürlükler, cinsiyet eşitliği ve ekonomik rekabet gücü ile de yakından ilişkili.

Danimarka: Keyifli anlar yaratmak

Mutlu yaşam felsefelerinin en başında gelen, Türkçe tam karşılığı bulunmayan ama en yakın tabiriyle “kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan keyifli anlar bütünü” olarak özetlenen Hygge, Danimarka’daki yüksek mutluluk oranının en önemli sırrı. Danimarkalılar, arkadaşlık ve memnuniyet gibi hayattaki küçük mutluluk anlarının tadını çıkarmayı biliyorlar ve en önemlisi rahatlıklarından, konforlu, sıcak alanlarından ne olursa olsun vazgeçmiyorlar. Hygee felsefesinin yanı sıra sağlık, eğitim, politika, eşitlik, demokrasi gibi alanlarda da dünya genelinde en iyi sıralarda yer alması, ülkenin mutluluk oranının artmasını destekliyor.

Avusturya: Gemütlichkeit

Avusturya, Hygge yaşam tarzına çok benzeyen yerli felsefeleri olan Gemütlichkeit yaklaşımını benimsiyor. Olumlu düşünceler, arkadaşça bir yaklaşım ve aidiyet duygusunu içine alan Gemütlichkeit, ülkedeki mutluluk düzeyini yükseltiyor. Öte yandan, ülkedeki düşük işsizlik oranı, yüksek gelir, büyüleyici manzaralar ve çokça spor aktivitesinin de Avusturyalıların mutluluklarını artırıyor.

Butan: Doğaya olan bağlılık

Himalayalar’ın doğu ucunda gizlenmiş olan Budist krallığı Butan, sağlık ve mutluluğun nasıl birleştirileceğine dair ilham verici bir örnek. Mutluluğun sırrının çevreyi, gezegeni korumak olduğuna vurgu yapan Butan halkı, doğaya olan bağlılıkları sayesinde iyi yaşamın özendirici bir tablosunu çizmeyi başarıyorlar.

İsviçre: Çikolata ve peynir

Mutluluğun hilesi İsviçreliler için iki kelime; çikolata ve peynir. İsviçreliler, lezzetli -ve tabii ki kalorili- ikramları çok sevmelerine rağmen, onları şaşırılacak şekilde sağlıklı bir hale getirdikleri için yaşam kalitelerini düşürmeden lezzetlerin tadını çıkarabiliyorlar. Dünyada çikolata dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan İsviçre, mutluluğun çikolatayla olan yakın ilişkisini de kanıtlıyor gibi… Lezzetin yanı sıra ekonomik olarak da refah içinde yaşayan ülkede, kişi başına düşen gayri safi gelirin yüksek olması da hiç şüphesiz ülkedeki mutluluğu katmerliyor.

Yeni Zelanda: İyi yaşam odaklı bütçe politikaları

Yeni Zelanda halkının mutluluğunun altında ülkedeki önleyici politikalar yatıyor. Ülkenin liderlerinin hazırladığı, ruh sağlığı sorunlarını, intiharları, çocuk yoksulluklarını ele alan geniş bütçe planı; ciddi sorunları daha ortaya çıkmadan ele almanın yanı sıra, mutluluğu tehdit eden olası bir durumun çözüme dair vatandaşlarına umut veriyor.

Lüksemburg: Anın tadını çıkarmak

Lüksemburg, zengin bir ekonomiye ve dünyadaki kişi başı en yüksek gayri safi yurt içi hasılaya sahip dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri. Ekonomik refahın halkın mutluluğunu doğal olarak olumlu etkilediği kesin. Ancak, tek sebep bu değil. Lüksemburg’da mutluluğun sırrı; hayattan zevk almak. Anın tadını çıkarmayı başaran Lüksemburglular, hayata karşı mutlu, keyif dolu bir tutum içinde yaklaşıyorlar.

İzlanda: Huzurlu sular

İzlanda’daki eşsiz jeotermal ağın, mutluluğun sırrı olduğu söylense de yerel halk, kahkaha ve sohbetlerle geçen havuz kültürünün anahtar olduğuna dikkat çekiyor. Ekonomi ve Barış Enstitüsü tarafından dünyanın en barışçıl ülkesi seçilen İzlanda’da yaşayan nüfusun az olması ve cinsiyet eşitliğine en çok önem veren ülkelerden biri olarak bilinmesi de mutluluk düzeyini yükseltiyor.

Kaynak: hipandhealthy

İlginizi çekebilir: Dünyanın farklı bölgelerinden ilham veren yaşam felsefeleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!