Beden ve zihin yenileme garantili dünyanın en iyi wellness otelleri

Sağlık ve sağlıklı yaşam inzivaları, egzersiz ve beslenmeden meditasyona; yogadan zihinsel iyiliğe kadar pek çok sağlıklı yaşam kategorisine odaklanan programlarıyla giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Bilimsel incelemeler, bu tür inzivalara katılmanın karın çevresi, ağırlık, kan basıncı ve lipitler dahil olmak üzere çeşitli sağlık ölçümlerini iyileştirdiğini göstermekte. Diğer araştırmalar ise özellikle manzaralı doğal ortamlarda gerçekleştirilen inzivaların, en azından kısa vadede psikolojik zindeliği iyileştirebileceğini ortaya koyuyor.

Bununla birlikte sağlıklı yaşam veya wellness turizmi, katılanların sağlığı üzerinde somut etkileri olan ve günden güne büyüyen bir endüstri. Bu yüzden sizin için dünyanın en iyi wellness destinasyonlarından bazıları hakkında bilgi topladık. İşte fiziksel ve zihinsel refahınızı yükseltme garantili o yerler.

1. Six Senses, Türkiye

İşte Türkiye’den bir örnek daha. İstanbul ve Bodrum’da hizmet veren Six Senses de yine içerisinde dünyaca ünlü wellness spa uygulamaları bulunduruyor. Sürdürülebilir kimliğiyle öne çıkan otelde kişiyen özel doğa şifa yöntemleri sunuluyor. Uzman terapistler eşliğinde yapılan uygulamalar, ziyaretçilere beden ve zihin sağlığını vadediyor.

2. Richmond Nua Wellness Spa, Türkiye

Ülkemizden bir örnekle başlayalım istedik. Söz konusu wellness dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Richmond Nua Wellness Spa, Sapanca Gölü’nün hemen yanı başında, ormanlarla çevrili bir lokasyonda bulunuyor. Tesisin içerisindeki spanın Avrupa’nın en donanımlı spalarından biri olduğunu da belirtelim. Uzman terapistler eşliğinde kişiye özel wellness programları, detoks, vücut şekillendirme kürleri gibi pek çok wellness uygulamasını siz de burada deneyimleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hafta ortası nefes molası: Uplifers ekibi Richmond Nua Wellness&Spa deneyimi

3. Azulik, Tulum

Meksika, Tulum’da bulunan Azulik de dünyanın en iyi wellness destinasyonlarından biri olarak kabul ediliyor. Ve kesinlikle konuklarına Tulum’daki en doğal, en eşsiz, en lüks deneyimlerden birini vadediyor. Sahil şeridinde yer alan bu otelin büyük kısmı, dalgaların karaya savurduğu odunlarla inşa edilmiş. Dekor ve iç mekanlar adeta bir mimari ve tasarım harikası. Ayrıca harika bir spa deneyimi sunuyorlar ve olağanüstü yoga alanlarında sabah 7.30’da günlük yoga dersi veriliyor. Bar ve havuz alanı, sahilde geçen bir günün ardından güneşin batışını izlemek için mükemmel. Elbette ekonomik bir konaklama değil ama kesinlikle buna değer.

4. Willka T’ika Wellness Retreat, Peru

Şimdi rotamızı farklı lokasyonlara çeviriyoruz. Kutsal Vadi (Machu Picchu’nun bulunduğu vadi) yüzyıllardır ruhani And enerjisi ve ritüelleri, şifa ve Quechua kültürü ile ilişkilendirilmekte. Biraz daha derine inmek ve yeni bir şey öğrenmekle ilgileniyorsanız, Peru ve Kutsal Vadi mükemmel bir seçenek olabilir.

Peru’da bulunan Willka T’ika Wellness Retreat, lüks ama çevre dostu bir wellness merkezi ve butik otel. Burada doğa ana ile gerçekten bağlantı kurabilir, gençleşebilir ve huzur, sükunet bulabilirsiniz. Ayrıca yerel bölgeyi ve vadiyi keşfedebilir, çevrede yürüyüş yapabilir ve yerel köyleri, antik İnka bölgelerini ziyaret edebilirsiniz.

5. The Ashram, Kaliforniya

Kaliforniya’da bulunan The Ashram da dünyanın en iyi wellness destinasyonlarından biri. Listemizdeki tüm inziva noktaları telefonunuzu, bilgisayarınızı, tabletinizi veya diğer teknolojik cihazlarınızı birkaç günlüğüne bırakmak için harika fırsatlar. Ashram California da bunu yeni bir düzeye taşıyor. Diğer 11 konukla paylaşacağınız iki katlı basit bir ev olan tesis, Pasifik kıyısını kucaklayan Santa Monica Dağları’nda yer alıyor. Burada kalırken doğayla iç içe olacak ve ortak alanlarda telefon kullanamayacaksınız.

Bir hafta süren program, günlük gün doğumu yogası ve yürüyüş; spor masajları, havuz egzersiz dersleri, stüdyo fitness dersleri ve farkındalık, nefes alma teknikleri gibi sağlık konuları üzerine akşam derslerini içeriyor. Bu inziva yerinin benzersiz konumu; temiz hava, fiziksel aktivite ve besleyici yiyeceklerle birleştiğinde kendinizi tazelenmiş, gençleşmiş ve hayatın önünüze çıkaracağı her şeyi üstlenmeye hazır hissetmenizi sağlayabilir.

6. Four Seasons Resort Lanai, Hawaii

Tıpkı Kaliforniya gibi, söz konusu wellness olduğunda Hawaii de bir cennet. Her yıl binlerce insan dinlenme, rahatlama ve manevi tatmin arayışıyla bu adalara yöneliyor. Öyle ki burada yer alan bir wellness tesisi size göre olmasa bile, kendi Airbnb kulübenizi kolayca kiralayabilir ve sörf, doğa yürüyüşleri ile dolu kendi sağlıklı yaşam tatilinizi organize edebilirsiniz. Ama seçiminizi iyi bir wellness otelinden yana yapacaksanız Four Seasons Resort Lanai hakkında daha fazlasını keşfetmenizde fayda var. Bu lüks ve tenha tesis, Four Seasons’tan bekleyebileceğiniz her şeye ve daha fazlasına sahip. Gür yeşillikler, şelaleler ve kuş cıvıltılarıyla çevrili bir uçurumun tepesinde yer alan bu pastoral tesis, sizi kesinlikle dinlenmiş, rahatlamış ve gençleşmiş hissettirecek.

7. Civana Wellness Resort and Spa, Arizona

Civana Wellness Resort and Spa, bir süre önce Conde Nast tarafından “Dünyanın En İyi 5 Spa Tatil Yeri” listesine seçildi. Çünkü gerçekten de türünün tek örneği bir wellness tesisi. Dolayısıyla konuklarına, Sonoran Çölü’nün doğal güzelliğiyle çevrili kişiselleştirilmiş sağlıklı yaşam deneyimleri ve ödüllü hizmetler sunan bu harika destinasyondan mutsuz ayrılmanız kesinlikle imkansız.

8. Pritikin Luxury Wellness Retreat, Miami

Miami’de bulunan Pritikin fitness, beslenme, farkındalık, spa hizmetleri ve tıbbi bakım için harika bir seçenek olabilir. Bu wellness merkezi kapsamlı bir tıbbi muayene ile başlayan, yıl boyunca devam eden her şey dahil inzivalar sunar. Öncelikle 75 dakikalık özel bir seansta doktorunuz size tıbbi inceleme, diyet analizi, kardiyometabolik stres testi ve kan testi yapacaktır. Ayrıca sertifikalı bir fitness uzmanından fitness danışmanlığı ve vücut taraması alacaksınız. Ardından, programın diğer özelliklerine geçeceksiniz: Günlük fitness dersleri, günde beş sağlıklı öğün ve atıştırmalıklar, çeşitli konularda sağlıklı yaşam dersleri ve spa hizmetleri. Yoga ve meditasyon derslerinin yanı sıra daha fazla eğlence ve rahatlama için tesis bünyesinde golf ve tenis gibi spor imkanlarının olduğunu da ekleyelim.

İlginizi çekebilir: Dünyanın dört bir yanından yüksek teknolojili sağlıklı yaşam otelleri

9. Asclepios Wellness & Healing Retreat, Kosta Rika

Kosta Rika’da bulunan Asclepios Wellness & Healing Retreat son derece lüks bir wellness deneyimi için sizi bekliyor. Bir haftalığına check-in yapın ve merkezin sunduğu özel programlarından birine katılın ya da sadece rahatlayarak wellness uygulamalarının keyfini çıkarın. Doğal ilaçlar, yaşam koçluğu, reiki, masaj, meditasyon ve rejeneratif tıp, bu sürdürülebilirlik odaklı merkezde kişiye özel olarak sunulan hizmetlerden sadece birkaçı.

11. Sembrando Semillas con Yoga, Peru

Yine Peru, Kutsal Vadi’de bulunan bu yoga inziva yeri yoga, reiki ve kristal gibi alternatif terapileri Peru kültürü ve gezileriyle birleştiriyor. Sembrando Semillas con Yoga‘da planlayacağınız tatil yoga, meditasyon gibi daha birçok ritüel ve terapi ile yerel köyleri ve İnka harabelerini görmenin mükemmel bir karışımı olabilir.

12. Mangosteen Ayurveda & Wellness Resort, Phuket

Eğer Hindistan’a gitmeden Ayurveda yaklaşımı hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgileniyorsanız, o zaman Pkuket’te bulunan Mangosteen Ayurveda & Wellness Resort tam size göre. Bu tesis, mümkün olan en rahatlatıcı ve gençleştirici deneyimi yaşamanızı sağlamak için yoga, spa uygulamaları ve kişiye özel beslenme programlarını birleştirerek size unutulmaz bir wellness deneyimi sunuyor.

13. Clinique La Prairie, İsviçre

İsviçre, Montreux bölgesinde yer alan Clinique La Prairie, aynı adlı markanın oldukça eski tarihli spa kliniği. 50 kişilik uzman ekibiyle konuklarına hizmet veren tesis, önleyici tıbbı ve uzun yaşam çalışmalarını bütünsel sağlık yaklaşımlarıyla merkezine koyuyor. Longevity, güzellik, holistik beslenme ve destekleyici tıp modülleri tesiste bulabileceğiniz wellness hizmetlerinden sadece birkaçı.

14. Aro Ha, Yeni Zelanda

Dünyanın en iyi wellness destinasyonlarından bir diğeri Yeni Zelenda’daki Aro Ha. Tesiste misafirler sağlıksız tüm alışkanlıklardan uzak; bitki bazlı bir beslenme modeline sokularak ses banyoları, dinamik yoga akışları, egzersiz rutinleri ve terapötik masajlar gibi uygulamalarla zihni ve bedeni yenilemeye teşvik ediliyor. Siz de unutulmaz bir wellness tatili hayal ediyorsanız buraya bir şans vermeyi düşünebilirsiniz.

15. Ananda in the Himalayas, Hindistan

Himalaya dağlarının eteklerinde yer alan Ananda in the Himalayas, kendisini “spiritüel geçit” olarak tanımlıyor. Ormanların içerisine saklanmış bu harika merkezde özellikle zihin ve ruh sağlığını desteklemek üzere tasarlanmış wellness programları bulunuyor. Tesiste ayrıca yoga, nefes pratikleri, meditasyon, soğuk terapi gibi pratiklerin yanı sıra kişiye özel programlar da mevcut.

İlginizi çekebilir: 2023 wellness trendleri

Kaynaklar: verywellfit, roamandthrive

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!