Dünya, Paris Olimpiyatları’ndaki atletlerin performansına hayran kalmaya hazırlanırken Apple Watch’tan ilham alın 

Sadece bir saat olmaktan öte, antrenman verilerini izleyen, sağlık durumunu sürekli kontrol eden ve motivasyonu artıran bir teknoloji harikası olan Apple Watch ile adeta bir Olimpik gibi antrenman yapmaya hazır mısınız?

Dünya, Paris Olimpiyatları‘ndaki atletlerin performansına hayran kalmaya hazırlanırken, kendi antrenman programınızı desteklemek için fitness arkadaşı olarak Apple Watch’tan ilham alın — ister bir maratona hazırlanıyor olun, ister ilk 5 kilometreniz için sokaklara çıkıyor olun ya da gününüze biraz daha hareket katmak istiyor olun.

Apple Watch daha az oturmanız, daha çok hareket etmeniz ve egzersiz yapmanız için sizi motive etmekten; tüm koşullarınızı, yüzmenizi, bisiklet sürüşlerinizi ve daha fazlasını izlemeye kadar geniş bir araç yelpazesi sunar. Ayrıca iPhone’daki Fitness uygulamasına bakarak bir Olimpik gibi antrenman yapmanıza yardımcı olacak daha fazla bilgi ve motivasyon bulabilirsiniz.

Apple Watch ve iPhone’u kullanarak motive kalmak, antrenmanınızda ilerlemek ve farkındalık pratiği yapmak için bazı ipuçları:

Bilekten gelen motivasyon

 • Hareket Et, Egzersiz Yap, Ayağa Kalk.Tek hedef: Aktivite uygulamasında halkaları her gün tamamlamak. Daha sağlıklı bir gün geçirmek o kadar basit ve eğlenceli hale geliyor ki, bunu hep yapmak isteyeceksiniz. İşte Apple Watch’taki Aktivite uygulamasının ardında bu fikir yatıyor.
 • Aktivite uygulaması içinde, arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle Aktivite Paylaşımı, hepinizin fitness hedeflerine ulaşma yolunda kalmasına yardımcı olur. 
 • Hatta bir arkadaşınıza yedi günlük bir Aktivite Yarışması başlatabilirsiniz, burada Aktivite halkalarınızın yüzdesine göre puan kazanırsınız.
 • Kişisel rekorlar, seriler ve büyük dönüm noktaları için ödüller kazanın ve Apple Watch size ulaşmanız için kişiselleştirilmiş bir aylık meydan okuma belirler. 
 • Uzun vadede, Trendler size aktif kalori, egzersiz dakikaları, ayakta durma saatleri, yürüme mesafesi, ayakta durma dakikaları, kardiyo kondisyonu, yürüme hızı ve koşu hızı için günlük trend verilerini gösterir. Son 90 gününüzün aktivitesini son 365 gün ile karşılaştırır.

Daha ileri gidin

Apple Watch, koşu, bisiklet, yüzme, golf, kürek çekme, tenis gibi birçok Olimpiyat sporunu da içeren çeşitli antrenmanları izlemenize yardımcı olabilir. 

Koşu: Paris’teki parkur ve parkurlarda koşan koşuculardan ilham aldıysanız:

 • Apple Watch, Dikey Salınım, Adım Uzunluğu, Yere Temas Süresi, Güç ve daha fazlasını içeren koşu ölçümlerini ölçer ve koşunuz sırasında Aktivite Halkalarınızı, Yüksekliği, Segmentleri ve Bölmeleri bir bakışta görmek için Antrenman Görünümleri arasında kolayca gezinebilirsiniz.
 • Apple Watch’un koşunuz sırasında sizi dokunsal ve sesli geri bildirimlerle yönlendirebilmesi için mesafe ve süre hedefleriyle Özel Bir Antrenman oluşturun veya belirli bir mesafe için hedef bitiş süresine ulaşmanıza yardımcı olmak için koşunuz sırasında tempo uyarıları almak üzere Koşu antrenman deneyimini kullanın.
 • Parkura çıkıyorsanız, otomatik parkur algılama, açık hava parkuruna vardığınızda otomatik olarak algılar ve en doğru mesafe, hız ve rota haritasını sağlamak için hem Apple Haritalar verilerini hem de GPS’i kullanır.

Bisiklet: Paris’teki bisikletçileri izlerken bisikletinize ulaşmayı hayal ediyorsanız:

 • Apple Watch, bisiklet sensörleri için bluetooth bağlantısı sunar. Bluetooth özellikli bisiklet aksesuarlarına, Kadans Sensörleri ve Güç Ölçerler de dahil olmak üzere otomatik olarak bağlanabilirsiniz. Bağlantılı bir bisiklet aksesuarı tespit edildiğinde Güç ve Kadans ölçümleri ek bisiklet ölçümleri olarak ölçülecektir. 
 • Apple Watch ayrıca bir güç ölçer bağlıyken Fonksiyonel Eşik Gücünü (FTP) otomatik olarak  hesaplayabilir. FTP, beceri seviyesinden bağımsız olarak bisiklet performansını artırmanın en etkili ve güvenilir yolu olan Güç Bölgelerini belirlemek için kullanılacaktır.

Yüzme: İster havuza ister açık suya gidiyor olun:

 • Apple Watch, aktif kalori yakımını doğru bir şekilde ölçmek için tur sayma, ortalama tur hızını izleme ve vuruş türünü otomatik olarak algılama algoritmalarını yüzlerce saatlik araştırma ile geliştirmiştir.
 • Bu sonbaharda geliyorÖzel Antrenmanlar, watchOS 11’de Havuz Yüzmeleri için kullanılabilir olacak ve size set çalışması ve toparlanma desteği ile aralıklı bir antrenmanı özelleştirme olanağı tanıyacak ve bir sonraki aralığa geçme zamanının geldiğini bildirmek için dokunsal uyarılar sunacak. TrainingPeaks gibi popüler koçluk platformları, doğrudan Apple Watch Antrenman uygulamasına aktarılabilecek Özel Antrenmanlar oluşturabilir.

Tekerlekli sandalye takibi:

Apple Watch Aktivite uygulaması deneyimi tekerlekli sandalye kullanıcıları için optimize edilmiştir. Tekerlekli sandalye itişleri tüm gün kalori hedeflerine katkıda bulunur ve tekerlekli sandalyeye özel antrenmanlar mevcuttur.

 • Bu sonbaharda geliyor: İster ilk 5K’nız, ister bir bisiklet yarışı veya bir maraton için antrenman yapıyor olun, bu sonbaharda gelen watchOS 11’deki antrenman yükünü ölçme yeteneği, her gün antrenmanınız hakkında bilinçli kararlar almanıza yardımcı olabilir.

Zihninizi de eğitin

Apple Watch ve iPhone’daki özellikler, bağlı kalırken aynı zamanda bağlantıyı kesmenize yardımcı olabilir, böylece farkındalık pratiği de yapmış olursunuz. 

 • Apple Watch’un Farkındalık uygulaması, gün içinde bir an durmak için size yardımcı olacak üç deneyim sunar: Nefes Al, Düşün ve Ruh Halini Kaydet.
 • iPhone’daki Günlük uygulaması ile hayatınızdaki günlük anları ve özel olayları yakalayabilir ve fotoğraflar, videolar, ses kayıtları, konumlar ve daha fazlasını ekleyerek zengin anılar oluşturabilirsiniz. Cihaz içi makine öğrenimi, günlük girişlerini teşvik etmek için özel, kişiselleştirilmiş öneriler sunar ve özelleştirilebilir bildirimler yazma alışkanlıklarınızı geliştirmenize yardımcı olur.
 • Bu sonbaharda geliyor: iOS 18 ile, Ruh Halinizi doğrudan Günlük uygulamasında kaydedebilecek ve günlük tutmak için harcadığınız zaman Farkındalık dakikalarınıza sayılacak. 
 • iPhone ve Apple Watch’taki Odak, insanlardan ve uygulamalardan gelen bildirimleri filtreleyerek dikkat dağınıklığını azaltmaya yardımcı olur. Tüm bildirimleri geçici olarak susturabilir veya yalnızca belirli bildirimlere izin verebilir ve sunulan seçeneklerden birini — İş, Kişisel, Uyku ve daha fazlası — kişiselleştirebilir veya özel bir Odak oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Apple WWDC 2024: En yeni teknolojiler ve güncellemeler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!