Apple WWDC 2024: En yeni teknolojiler ve güncellemeler

Teknoloji devi Apple, WWDC24 etkinliğinde birbirinden etkileyici güncellemelerini duyurdu. Yapay zeka konusunda ne kadar iddialı olduğunu göstermek için Apple Intelligence’ı tanıttıktan sonra yepyeni akıllı teknolojilerinin de müjdesini verdi. iOS 18, macOS Sequoia, visionOS 2 ve çok daha fazlası yazımızın devamında…

Apple Intelligence: Kişisel akıllı teknoloji sistemi

Apple, WWDC24 etkinliğinde yeni Apple Intelligence’ı tanıtarak yapay zeka konusunda ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Apple Intelligence, iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarına yönelik olarak geliştirilmiş ve kişiselleştirilmiş akıllı özellikler sunuyor, kullanıcı verilerini cihaz üzerinde işleyerek gizlilik ve güvenlik standartlarını yükseltiyor. Makine öğrenimi yetenekleri ile donatılmış olan Apple Intelligence, daha hızlı ve doğru yanıtlar verebiliyor, iPhone, iPad ve Mac cihazlarında entegre bir şekilde çalışarak kullanıcıların günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. Ayrıca, Apple Intelligence, Apple ekosisteminin bir parçası olarak cihazlar arasında kesintisiz bir deneyim sağlamayı hedefliyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

iOS 18: Daha kişisel, yetenekli ve akıllı

Apple, iOS 18 ile kullanıcılara daha kişisel, yetenekli ve akıllı bir deneyim sunmayı hedefliyor. Yeni güncellemeler arasında, fotoğraf ve video düzenleme araçları, gelişmiş mesajlaşma özellikleri, ekran kullanımını kişiselleştirme ve daha güçlü gizlilik kontrolleri gibi yenilikler yer alıyor. Ayrıca, iOS 18, sağlık uygulamalarında da önemli iyileştirmeler sunarak kullanıcıların sağlık verilerini daha detaylı ve doğru bir şekilde takip etmelerini sağlıyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

macOS Sequoia: Üretkenlik ve akıllı teknolojiler

macOS Sequoia, doğrudan macOS üzerinden iPhone’a tam erişim ve denetim imkanıyla Süreklilik özelliklerinin sınırlarını genişleten iPhone Mirroring özelliğini de içeren heyecan verici yepyeni becerilerle dolu. İnternette gezinirken web sayfalarındaki bilgilerin keşfedilmesini kolaylaştıran yeni Highlights özelliğiyle birlikte Safari’de de büyük bir güncelleme yapılıyor. Yeni Passwords uygulaması, tek bir noktadan parolalara erişmeyi ve hesap bilgilerini düzenlemeyi daha da kolay hale getiriyor. iPhone Mirroring özelliği, Safari’de yapılan önemli güncellemeler, heyecanla beklenen oyunlar ve Apple Intelligence’ın yepyeni becerileriyle Mac deneyimi her zamankinden daha iyi hale geliyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

iPadOS 18: Apple Pencil için yeni ve güçlü özellikler

Büyük bir yazılım güncellemesi içeren iPadOS 18, iPad deneyimini zenginleştirerek her zamankinden daha akıllı ve çok yönlü hale getiriyor. iPadOS 18’de Hesap Makinesi, Math Notes ile birlikte iPad’e geliyor. iPadOS 18 ayrıca Notlar uygulamasında Apple Pencil için tasarlanan yeni el yazısı araçları da içeriyor. iPad kullanıcıları şimdi Ana Ekran ve Denetim Merkezi’ni özelleştirmenin daha fazla yoluna sahip. Fotoğraflar uygulaması bugüne kadarki en büyük çaplı değişiklikle yeniden tasarlandı. Ayrıca Mesajlar uygulaması kullanıcıların kendilerini ifade edebilmeleri için yeni yollar sunuyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

watchOS 11: Sağlık ve fitness konusunda güçlü analizler

Apple, kullanıcıların sağlık ve fitness analizlerine önemli bilgiler sağlamak ve her zamankinden daha fazla kişiselleştirme imkanı sunmak üzere Apple Watch’un sensör teknolojisini, gelişmiş algoritmalarını ve bilimsel kaynaklı yaklaşımını geliştiren özelliklere sahip watchOS 11 ile karşımızda. Yeni Vitals uygulaması, kullanıcıların günlük kararlarını daha bilinçli şekilde almasına yardımcı olacak temel sağlık ölçümlerini ve bağlamları gösteriyor. Antrenman yükünü ölçme becerisi ise gelişmiş fitness deneyimi ve performansa yönelik antrenmanlar için çığır açıcı yeni bir deneyim sunuyor. Aktivite halkaları daha özelleştirilebilir hale getirilirken Akıllı Gruplama ve Fotoğraflar kadranı daha bireysel bir deneyim için akıllı teknolojilerden yararlanıyor. Apple Watch ve iPhone ile iPad’deki Sağlık uygulaması hamile kullanıcılara ek destek sunuyor. Daha fazla bağlantı imkanı ve kullanım rahatlığı da yine bu gelişmeler arasında.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

visionOS 2: Yeni uzamsal bilişim deneyimleri

Apple Vision Pro için büyük bir güncelleme sunan visionOS 2, kullanıcıların arşivlerindeki görüntülerle uzamsal fotoğraflar oluşturmalarının güçlü bir yolu ve önemli bilgileri kolay erişimle bir bakışta görmeye yarayan kolay el hareketleri gibi yeniliklerin yanı sıra Mac Sanal Ekran, Travel Mode ve Konuk Kullanıcı seçeneklerine yeni özellikler kazandırıyor. Vision Pro kullanıcıları, yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasında favori uzamsal fotoğraflarını hızla ve kolayca bulabiliyor, yeni Passwords uygulamasıyla tüm hesaplarındaki bilgileri yönetebiliyor, Safari’de yeni gizlilik araçlarına erişebiliyor, Apple TV ve Farkındalık gibi popüler uygulamalarda yeni becerilerden yararlanabiliyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Apple Vision Pro, yeni ülkelerde

Apple, Vision Pro’nun yeni ülke ve bölgelerde satışa sunulacağının haberini verdi. Çin ana karası, Hong Kong, Japonya ve Singapur’da 13 Haziran Perşembe günü yerel saatle 06.00’dan itibaren Apple Vision Pro için ön sipariş verilebilecek. Apple Vision Pro bu ülkelerde 28 Haziran Cuma gününden itibaren satın alınabilecek. Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık, Fransa ve Kanada’daki müşteriler 28 Haziran Cuma günü yerel saatle 05.00’ten itibaren Apple Vision Pro için ön sipariş verebilecek. Apple Vision Pro bu ülkelerde 12 Temmuz Cuma gününden itibaren satın alınabilecek.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Ev deneyimine gelen güncellemeler: tvOS 18

tvos 18 evde eğlenceyi bir üst seviyeye taşıyor. tvOS 18’de InSight gibi yeni akıllı özelliklerin yanı sıra Diyalogları İyileştir ve alt yazı özelliklerine gelen yenilikler sinematik deneyimleri üst seviyeye taşıyor. Yeni Apple Fitness+, Apple Music ve FaceTime özellikleri ise kullanıcıların en büyük ekranında daha da iyi hale geliyor. Ev uygulaması iOS 18 ile yeni özellikler kazanıyor. Ev anahtarlarıyla eller serbest kilit açma ve konuk erişimi gibi yeni özellikler, eve zahmetsiz bir şekilde güvenli erişim imkanı sağlıyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

AirPods’tan iletişimin pratik yolları

Hareket halindeyken Siri ile etkileşim kurmanın en iyi yollarından birini sunan AirPods, Siri Interactions ile bu deneyimi daha da kişisel, gizli ve pratik hale getiriyor. AirPods Pro kullanıcıları, başlarını eğerek veya hafifçe sallayarak Siri duyurularını evet ya da hayır şeklinde yanıtlayabilecek. Bu özellik, kullanıcıların yüksek sesle konuşmak istemedikleri kalabalık veya sessiz alanlarda büyük bir kolaylık sağlıyor. H2 çipteki yapay öğrenme teknolojisi sayesinde Siri Interactions, kullanıcıların konuşmaya gerek kalmadan aramaları cevaplamalarına veya yok saymalarına, mesajlarla etkileşim kurmalarına, bildirimleri yönetmelerine ve daha birçok şey yapmalarına imkan tanıyor.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Apple; Göz Takibi, Music Haptics ve Vocal Shortcuts gibi yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!