Dünya için yapabileceğimiz çok şey var: İlham veren sosyal medya hesapları

Yazmıyorum, yazamıyorum. Bugün tam 1 ay oldu son yazımı paylaşalı ve inanın ne içimden yazmak geliyor, ne yazabileceğim bir konu geliyor aklıma.

Dünyada saçma sapan olaylar yaşanırken, kötülükler, kalpsizlikler tavan yapmışken, ben bu oldukça pozitif içeriklerin paylaşıldığı siteye nasıl yazılar hazırlayabilirim bilmiyordum, aklıma hiçbir şey gelmiyordu. Halbuki hayat her şeye rağmen devam etmiyor muydu? İnsanların tam da şu yaşadığımız günlerde içlerini ısıtacak, bir nebze de olsa gerçeklerden kaçabilecekleri, belki yeni bir şeyler öğrenebilecekleri, hatta yepyeni maceralara adım atabilecekleri içeriklere ihtiyaçları yok muydu? Ne şanslıyız ki gerek burada, gerek başka platformlarda benim de takip ettiğim birçok yazar bunu en iyi şekilde başarıyordu.

Hadi Gizem geç bilgisayarın başına, sen de yaz düşüncelerini, yapabilirsin. Bir an olsun sil kafandan tüm o zalimlikleri. Belki sen de huzuru satırlarda arayan birilerinin gönlüne dokunabilirsin yazdıklarınla” dedim ve yepyeni bir yazı hazırladım sizler için son yazımdan tam da 1 ay sonra.

Doğaya olan saygımı, yalnızca söylemden bir tık ileriye aldığımı son zamanlardaki yazılarımda sizlerle paylaşıyorum. Doğamıza, en önemli evimize nasıl fayda sağlarım, neler yapabilirim, bıkmadan, usanmadan araştırmaya ve bununla ilgili elimden gelen her şeyi kendime uygun bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Elbette daha çok başındayım yolun, hele de ülkemde, Kıbrıs’ın kuzeyinde atıksız bir yaşam için olanaklar çok sınırlıyken. Ama umudumu kaybetmiyorum, tıpkı yaşama, insanlığa dair inancımı kaybetmediğim gibi…

Yapmaya çalıştıklarımı önceki bir yazımda sizlerle paylaşmıştım, burada hepsini yeniden sıralayacak değilim. Bugün sizlerle iki hesap paylaşmak ve bunlarla ilgili kısaca bilgiler vermek istiyorum.

İlk olarak, greenvibes.tr adlı Instagram hesabından bahsedeyim. Uzun süredir takip ettiğim greenfluencer olan iki tatlı insan nilkiyisi ve atiksizminimalist bir araya gelmiş ve bir hesap açmışlar. Atıksız bir yaşama geçiş yapmak isteyen, daha minimal ve sürdürülebilir bir yaşam isteyenler için muhteşem bir program hazırlamışlar.

“Atıksız Yaşamın Temelleri WhatsApp Takipli Online Programı” isimli 21 günlük bu programa ben de bu ay başı başladım ve birkaç gün sonra programın sonuna geliyor olmamıza inanamıyorum. Nasıl geçti bu 21 gün, neler öğrendim, ne kazanımlarım oldu, tahmin edemezsiniz. Eğer tahmin etmek değil de yaşamak isterseniz greenvibes.tr hesabından Nil ve Ceren’e ulaşabilir, Nisan başı başlayacak olan programa kayıt yaptırabilirsiniz. Oldukça cüzi bir ücretle, hayatınıza onlarca güzellik katacak olmanız yetmezmiş gibi, 20’den fazla sürdürülebilir ve atıksız yerli üreticinin ürünlerini, programda verilen indirim kodlarıyla daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Ben gruptaki arkadaşları da, bizleri bilgileriyle donatan Ceren ve Nil’i de çok sevdim. Dilerim siz de bugün bir adım atarsınız ve bu tatlı insanlarla tanışırsınız.

Gelelim bir başka “İyi ki de sosyal medyada saatler harcarken karşıma çıkmış ve takip etmeye başlamışım” dediğim Instagram hesabına. Yabancı bir hesap olan ve aynı zamanda telefon uygulaması da bulunan brightly.eco ekolojik bir hayata geçmek için oldukça iyi bir başlangıç.

Eğer uzun süredir o şekilde bir hayat sürdürüyorum diyenlerdenseniz, yepyeni bilgiler öğrenip oldukça geniş bir sosyal ağa erişmek isteyenler için kullanışlı ve yararlı bir hesap/uygulama diyebilirim. Henüz beta sürecinde olan uygulamayı geliştirmek için her gün çalışan bir ekip, her hafta sorulan ufak bilmeceler/sorular, detaylı içerikler ve dahası…

Uygulamanın henüz beta olması da bence bir avantaj, çünkü size göre uygulamada eksik bulduğunuz alanları ekip ile paylaşabilmeniz mümkün. Tüm fikirlerinizi ve düşüncelerinizi dikkate aldıklarından emin olabilirsiniz. Son yıllarda “yetkili” kişilerin pek de uygulamadığı bir yöntem yani…

Bitki severler, yavaş modayı takip edenler, ekolojik yaşam tarzını benimsemiş aileler ve daha birçok farklı sohbet gruplarını da bulabileceğiniz bana göre oldukça keyifli bir platform.

Brightly.eco adlı hesap ve uygulama ile ilgili söylenecek o kadar çok şey var ki bir göz atmanızı ve size katacaklarını değerlendirmenizi öneririm.

Umarım bu hesapları takip eder ve dünyamızı korumak adına çok basit adımlar atabileceğinizi öğrenip hayatınıza bambaşka bir yön çizebilirsiniz.

Sağlıklı ve daha temiz bir dünya dileğiyle…

İlginizi çekebilir: 2021’de kendimize ve dünyaya verdiğimiz zararı en aza indirelim mi?

Gizem Okut
1986 yılında İstanbul’da doğdum ve Kıbrıslıyım. 2010 yılında DAÜ’de Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü bitirdikten sonra Londra'da moda yazarlığı da dahil olmak üzere moda ... Devam