Dönüşüm kişisel bir süreçtir: Bilmek, öğrenmek, öğretmek üzerine

Önceden keşişlerin neden herkesten uzaklaştığını anlamazdım, şimdi çok iyi anlıyorum. Görülerin açıldıkça daha fazla insana ulaşma ve onlara da faydalı olma isteğin canlanıyor, sonra daha da görülerin açılınca “Ben paylaşayım da, isteyen istediğini yapsın” moduna geçiyorsun. Bilmek böyle bir şey. Gerçekten biliyorsan TANRININ BİLE KARIŞMADIĞI ÖZGÜR İRADEYE KARIŞMAZSIN! Bir öğretmen “Ben söyledim, dinlemediler”, “Bunu böyle yapmazsan başaramazsın”, “Bu mutlak bilgidir” tarzında ego cümleleri kurmaz. Öğrenir, deneyimler, sindirir, sonra da paylaşır. Alan alır, almayan almaz, anlayan anlar, anlamayan da anlamaz. Değişmek istemeyeni kimse değiştiremez, mutsuz olmak isteyen mutsuz olacak bir şey bulur, hasta olmak isteyeni hiçbir ilaç iyileştiremez. Bu anlamda bilgi kişiseldir, müdahale etmemek, herkesin öğrenme sürecine saygı göstermek gerekir.

Keşişlere gelince, dünyanın sırrını da paylaşsan kendi içindeki huzursuzluğunu, mutsuzluğunu sana kusacak milyarlarca insan çıkacaktır karşına. Biri söylediğini unutacak ve seni yalancı durumuna düşürecek, biri egosunu kontrol edemediği için seni parasıyla ezmeye çalışacak, biri anne babasından görmediği sevginin kaprisini sana atacak, biri link paylaşmadığın için etkinliğine gelmeyecek, biri link paylaştığın için takipten çıkacak, biri meditasyonla dalga geçecek, biri meditasyonun bilimsel kanıtlarını okuyacak, biri kendini geliştirmeye çalışırken, biri hayattaki her negatif durum için birilerini suçlayacak, dünya hiçbir zaman iyi bir yer olmayacak, kötü bir yer de olmayacak. Kendini döngüden çıkarmak isteyene kadar düzen böyle devam edecek. Çok da üzerinde durmaya gerek yok olayların, orada duyguların döngüsü başlıyor ve kimse de baş edemiyor. Herkes bir yerde kendi doğrusunu buluyor, o noktada da uzaklaşıyor, öteki türlü başkalarının enerjisiyle uğraşmaktan asıl konudan çok uzaklaşıyor. Tasvir edilen cehennem döngüsüne giriyor.

Bitirirken, hepinizin düşüncesine saygı duyuyorum, dinlerim, dinlemem, söylediklerinizi uygularım, uygulamam, o benim bileceğim iş, aynısı sizin için de geçerli ama sizi eleştirmeyeceğim veya iç huzursuzluğunuzu, eksikliklerinizi, egosal buhranlarınızı üzerime de almayacağım, size de böyle yapmanızı tavsiye ederim.

Görüşmek üzere…

İlginizi çekebilir: Life Style Medicine: “Sadece 5 dakika” oyunu

Bahar Çolak Hygge Yoga Eğitmeni
Merhabalar ben Bahar. Yeditepe Üniversitesi, Sanat Yönetimi Bölümü mezunuyum. Okul sonrası Demir Demirkan’ın asistanın olduktan sonra müzik yapımcılığına başladım, Berklee Collage of Music’ten Dijital ... Devam